Вести
03. 12. 2016.
Сенка добоша прекрила Радио-телевизију Крагујевац
Министарство привреде се огласило први пут од почетка штрајка запослених у Радио-телевизији Крагујевац, који су последњег месеца у више наврата захтевали да се утврди да ли власник ове медијске куће, крушевачки бизнисмен Радоица Милосављевић, поштује све одредбе купопродајног уговора.
У саопштењу министарства се наводи да су спроведене све законом предвиђене контроле и да је утврђено „да нема правног основа за поништење приватизације и наплату банкарских гаранција”.
Овакав став изненадио је већину од 65 запослених у РТК који са зебњом чекају 6. децембар, када ће бити одржана прва лицитациона продаја пописане имовине.
Плате у РТК касне пет месеци, а власник Милосављевић током прве године рада приватизованог медија није инвестирао 150.000 евра у опрему, на шта га је уговор, такође, обавезивао, кажу запослени који сматрају да су ово више него довољни разлози да приватизација буде поништена. Министарство, како ствари стоје, не мисли тако, па је „лоптицу” пребацило у двориште Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
– Купопродајни уговор може бити раскинут ако РЕМ обавести Министарство привреде да РТК не поштује програмску шему – каже за „Политику” председник подружнице синдиката „Независност” Горан Антонијевић, иначе шеф технике у РТК. Како истиче, сваких 15 дана морају да шаљу извештај РЕМ-у, снимљени материјал из кога се види да ли се програмска шема поштује и да ли постоји континуитет у емитовању програма, што је такође обавеза које власник мора да се придржава.
– Програмска шема се, то је свима јасно, не поштује, па уколико РЕМ то и званично потврди, остаје нам да видимо како ће реаговати Министарство привреде. Ако РЕМ каже да се не поштује програмска шема, Министарство привреде истог тренутка мора да повуче Милосављевићеву банкарску гаранцију од 150.000 евра. Ако ту суму не уплати поново у року од 15 дана, министарство је дужно да раскине купопродајни уговор – објашњава Антонијевић.
До потпуног прекида емитовања програма могло би да дође уколико би синдикат ступио у генерални штрајк. Садашњи облик протеста – штрајк упозорења, подразумева једносатну обуставу рада сваког дана у одређеном термину. Генерални штрајк, међутим, носи низ ризика по запослене у РТК који, по свему судећи, нису сложни.
– Прво, генерални штрајк мора да се најави десет дана пре почетка. А уколико синдикат и пословодство у року од пет дана од најаве не постигну договор о минимуму процеса рада, послодавац може сам одредити шта је минимум рада. Ми ризикујемо да послодавац каже да је минимум рада пуно радно време. То се већ десило у неким медијима. И друго, у овој кући ће увек бити новинара који ће хтети да раде, из ових или оних разлога, а синдикат нема право да их у томе спречава. Постоји још једна ствар, ми смо као јавни сервис дужни да обавештавамо грађане о догађајима који су важни за цело друштво – наводи Антонијевић.
Штрајк у Радио-телевизији Крагујевац, која је приватизована пре годину дана, градски челници до сада нису коментарисали, а од државних функционера огласио се само један Крагујевчанин – председник Србије Томислав Николић. У изјави за РТК, Николић је рекао: „Нисам задовољан у последњих 15 година хиљадама приватизација. Доживели сте судбину пре вас приватизованих фабрика, пољопривредних добара... Једноставно, нисмо се снашли у преласку из социјализма у либерални капитализам. Негде смо изгубили неку копчу. Било је битно само приватизовати, а не обезбедити радна места. Не разумем како неко нешто може да купи, а да му то после не ради, да људи немају посао, плату.”
Право на информисање је изнад власничког права
По саопштењу Министарства привреде огласио се и председник УГС „Независност” проф. др Зоран Стојиљковић који је обећао да ће у наредним данима покушати да анимира све нивое власти, од локалне до републичке, како би се нашло решење за РТК. „Право грађана да буду информисана надилази власничко право, ако желимо демократију”, поручио је Стојиљковић, напомињући да „локална самоуправа има обавезу да се бави информисањем без обзира на то што је неки медиј приватизован”.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.