Вести
09. 02. 2016.
НУНС и НДНВ: Захтев Политици и Новостима за информацију о зарадама директора и уредника
Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) упутили су данас, позивајући се на Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја, захтеве дневницима Политика и Вечерње новости да обелодане информацију о висини зарада руководећих људи ових листова, односно предузећа који су њихови оснивачи.
Захтеви за приступ информацијама од јавног значаја односе се и на зараде и биографије чланова управљачких тела Компаније Новости и Политика новине и магазини.
НУНС и НДНВ су 22. јануара ове године упутили јавни позив Политици и Новостима, који су значајним делом у државном власништву, да грађанима саопште колико износе зараде њихових руководећих људи, као и да предоче јавности информацију о томе ко је, поред државе, њихов власник.
Позивајући се на принцип транспарентности, захтевали смо од ових медија и да предоче грађанима ко седи у њиховим управљачким телима, посебно ако су у питању лица именована од стране државе или државних компанија.
И Вечерње новости и Политика одлучили су да ове податке и даље држе скривене од јавности, па су НУНС и НДНВ одлучили да се позову на Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја, ценећи да грађани морају да имају ове информације како би разумели у којој мери је држава присутна у управљању и надзору пословања, да ли може да утиче на уређивачку политику, односно да ли има механизме заштите својих, односно интереса грађана у овим компанијама.
Вечерње новости су одбиле да саопште ове податке, уз образложење да „држава управља овим новинама, а да новине живе на тржишту“. Главна и одговорна уредница Политике Љиљана Смајловић, одбила је да објави ове податке, правдајући се да постоји унутрашњи акт који забрањује да се јавности откривају подаци о платама. Руководиоци ових медија нису одговорили ни на друге захтеве.
НУНС и НДНВ сматрају да ове информације не смеју да буду скривене од јавности, поготово с обзиром на чињеницу да су у питању компаније које су позитивно дискриминисане у односу на све друге медије у државном власништву, који су прошли кроз процес приватизације.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.