Вести
04. 08. 2009.
Главну реч у Влади треба да води ДС, а не Г17 Плус
Директор Центра за проучавање алтернатива социолог Милан Николић оценио је да 31. август неће бити “дан Д” који ће определити даљи ток односа у владајућој коалицији, поремећених сукобом између социјалиста и Г17 плус око предложених измена Закона о информисању. Он је за “Дневник” казао да ће владајућа коалиција највероватније пребродити актуелну кризу, као што је то био случај и у ранијим приликама, наводећи да је природно да у владама које чини много партија с времена на време долази до неспоразума због различитих ставова коалиционих партнера.
– То ће све бити договорено и не верујем да ће се било шта драматично десити на седници парламента заказаној за последњи дан августа – оцењује он.
До одлагања гласања о предложеним изменама Закона о информисању које је Влада Србије утврдила на иницијативу Г17 плус, дошло је, наиме, пошто након расправе о том закону владајућа коалиција није обезбедила већину за његово усвајање јер су социјалисти ускратили подршку том акту. Једномесечна пауза одређена је уз подршку опозиционе Либерално-демократске партије, под условом да се уз овај закон усвоји и сет закона којима ће се регулисати медијска сфера. Међутим, због неусвајања закона о информисању уследило је узајамно пребацивање одговорности између Г17 плус и СПС-а, што је опозиција искористила за ново покретање питања превремених избора. И у делу стручне јавности влада мишљење да би се актуелни сукоб међу коалиционим партнерима могао окончати новим изборима, док неки сматрају да је, уколико се сукоб између странака Млађана Динкића и Ивице Дачића продуби, извеснија могућност реконструкције Владе.
Николић сматра и да ће највероватније доћи до корекције предложених измена Закона о информисању, наводећи да су оне финансијски строге према медијима, “без обзира на то што Г17 плус инсистира на тој строгости”.
– Претпостављам да се ради о томе да министар Млађан Динкић нема више нерава с медијима јер је често нападан. Али, чињеница је и да његова странка треба да се понаша сходно свом рејтингу, који је данас између један и два процента. А главну реч ће имати Демократска странка и још неке друге странке окупљене око ње – навео је он.
На примедбу да је ДС већ подржао предложене измене закона, приликом утврђивања тог предлога у Влади, Николић каже да ће у ДС-у вероватно доћи до преиспитивања тог става, посебно у светлу актуелних отпора према овом закону.
– Мислим да ће, у жељи да сачува популарност код грађана, ДС ићи у том правцу да се мало дотерају и ублаже законске измене и приближе европским решењима, уместо да се иде у неку строгоћу и можда чак економско уништење медија. То, међутим, не значи да медији смеју да буду неодговорни, већ мора да се уведе ред, али не тако строгим запрећеним казнама – оценио је он, додавши да из овог сукоба сви треба “да извуку лекцију – и медији и опозицији, али и сама Влада”.
Коментаришући улогу Либералнодемократске партије, на чију иницијативу је дошло до одлагања гласања о спорном закону, али и уз чију помоћ је владајућа коалиција избегла бламажу у парламенту пошто није обезбедила већину за тај законски пројекат, наш саговорник каже да је реч о “интерним диловима у којима се увек нешто добија заузврат”.
– А могуће је да се ЛДП на овај начин препоручује као конструктивна партија за неку евентуалну наредну владајућу коалицију, која ће бити фомирана реконструкцијом Владе или новим изборима – напомиње он.
Николић оцењује да судбина актуелне Владе ипак не зависи од тога како ће се разрешити сукоб у коалицији око закона о информисању, већ од тога на који начин ће се она> изборити с економском кризом.
– Ово су само мале буре у чаши воде, а битно је то да ли ће се економска криза продубљивати и колико ће грађана Србије тиме бити погођени – закључио је наш саговорник.
Б. Д. Савић
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.