Вести
18. 10. 2008.
Мора се знати ко је власник медија
Предстојеће доношење нових медијских закона, усклађених са законодавством ЕУ, треба да допринесе развоју нашег друштва и укључењу у европске интеграције, оценио је јуче Небојша Брадић, министар културе, током уводне расправе о измени медијских закона у Србији. На скупу који је организовало Министарство културе, Јасна Матић, министарка за телекомуникације и информатичко друштво, подсетила је да наша земља мора да обезбеди услове за прелазак са аналогног на дигитални систем емитовања програма.
Формирана је и међуресорска група која до краја године треба да сачини план преласка на дигитално емитовање, а резултат тог посла је ослобађање простора у етру за нове емитере. Дилеме ко су прави власници појединих медија, односно да ли је у неким случајевима већ дошло до монопола, требало би да разреши и најављени закон о недозвољеној медијској концентрацији. Драган Јањић, помоћник министра културе за медије, истакао је да у новембру почиње серија састанака на којима ће представници медијске индустрије и медијска удружења разматрати понуђена решења. Немања Ненадић, члан радне групе за припрему тог закона, сматра је транспарентност власништва неопходна како би јавност знала и ко финансира поједине медије.
Шест година примене Закона о радиодифузији, по мишљењу професора Радета Вељановског, допринело је сређивању стања у домаћем етру, посебно трансформацији државне телевизије у јавни сервис. Кочницу на том путу представљају закони који допуштају да држава буде власник и оснивач локалних медија, а чија се скора промена најављује. Горан Караџић, заменик председника Савета Републичке радиодифузне агенције, поздравио је иницијативу да се донесу савремени прописи, али и замерио што у радној групи није било места за представника РРА. Јањић је тим поводом навео да су и јавни сервиси и друге организације желеле да имају представнике у тој радној групи, али је закључено да би широк и прегломазан састав био неефикасан па је радна група формирана од експерата и министарства. Управо због незадовољства таквим решењем, пре неколико дана директори јавних сервиса Србије и Војводине, Александар Тијанић и Дина Курбатвински-Вранешевић, у заједничком саопштењу навели су да избор чланова радне групе за промену медијске регулативе није био транспарентан и због тога су одбили да учествују на јучерашњем скупу.
Марија Петрић
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.