Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Галеника и Политика на продају
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 11. 2013.

Аутор: Слађана Маџгаљ Извор: Преглед

Галеника и Политика на продају

Влада Србије званично је дала сагласност за покретање поступка приватизације фармацеутске компаније „Галеника“ и Политике АД, објављено је у најновијем броју „Службеног гласника“, а преносе агенције. На основу те одлуке (донете 14. новембра) биће расписани тендери за продају државних удела у ове две компаније.

 

У случају „Галенике“ удео државе иначе износи 85 одсто, а у случају „Политике“ то изгледа нешто другачије. Наиме, према званичним подацима у директном и индиректном власништву државе је укупно око 56 одсто капитала фирме Политика АД, од чега је у директном државном власништву 31 одсто, у власништву Акционарског фонда 21 одсто, а у власништву Фонда ПИО четири одсто капитала. „Политика“ је притом власник 50 одсто капитала зависног предузећа „Политика новине и магазини“ док је преосталих 50 одсто фирма „Ист медија груп“, регистрована у Москви, прошле године купила од немачког издавача Вац (WАZ).

Иначе, када је реч о уделима или акцијама које су формално у власништву Фонда ПИО, а којима заправо управља Акционарски фонд - управо је то једна од ствари чију су промену у новом закону о приватизацији представници радне групе за реструктурирање Фонда ПИО изричито тражили на округлом столу Министарства о нацрту новог закона. Фонд ПИО, наиме, тражи да му се омогући да самостално располаже акцијама у свом власништву, као и да одлучује или макар учествује у одлучивању о њиховој продаји и цени јер је важећим Законом у том делу потпуно обесправљен.

Што се тиче приватизације „Галенике“, за ту компанију, према ранијим иступима представника Министарства привреде, тренутно има више од десет заинтересованих инвеститора, не рачунајући америчку фирму Валијант која је у јуну ове године, званично одустала од слања писма о намерама за стратешко партнерство.

Коментаришући најављено покретање нове приватизације, у изјави за „Привредни преглед“ Милан Ковачевић, саветник за страна улагања, упозорава да је „Галенику“ требало одавно приватизовати а да је уместо тога она у протеклом периоду „упропашћена, пре свега лошим и некомпетентним партијским управљањем, као и да је њен капитал готово уништен“. У сваком случају, било је крајње време да се та компанија још једном приватизује, сматра Ковачевић, оцењујући и да је држава, уместо пуке одлуке о покретању приватизације коначно требало да изађе са конкретним планом и програмом решавања проблема а не само приватизације те компаније, и посебно са циљевима које тиме жели да постигне.

Јер стање у тој компанији се погоршава из дана у дан - што чини све неизвеснијим налажење било каквог купца, закључује он.

Слично томе и када је реч о одлуци о покретању приватизације „Политике“, према оцени Ковачевића, недостаје шира генерална државна политика према медијима и конкретан став владе у смислу да ли и када држава планира да се повуче не само из „Политике“ него и из других медија (попут „Вечерњих новости“, или извесних ТВ канала, на пример). Приватизација саме „Политике“ је притом потребна и добра из најмање два разлога - „прво зато што ће допринети објективнијем писању, и друго зато што ће и о профитабилности коначно почети да се размишља објективније“, закључује Ковачевић.

Радуловић: Потребно реструктурирање

Министар привреде Саша Радуловић изјавио је јуче да ће бити донета одлука о покретању реструктурирања у „Галеници“ и „Политици“, како би се та предузећа поставила на здраве ноге. Према његовим речима, приватизација ова два предузећа биће спроведена у  складу са новим Законом о приватизацији, који би требало да уђе у Скупштину  почетком децембра. „Ни Галеника, ни Политика неће бити приватизоване буд зашто, нити дате било  коме“, нагласио је министар.

Вршилац дужности генералног директора „Галенике“, Живомир Новаковић, рекао је да очекује да ће већ следеће недеље ресорно министарство изнети план решавања проблема у том предузећу у коме је држава 85 одсто власник. Новаковић је у изјави за Танјуг рекао да је руководство „Галенике“ пре неколико дана доставило комплетирану личну карту пословања предузећа  ресорном министарству, подсетивши да је Пореска управа пре скоро два месеца блокирала рачун тог предузећа и да то представља проблем у пословању.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси