Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Kо је Бранислав Шовљански, који ће преузети руковођење редакцијом Н1?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 04. 2026.

Аутор: Д.Д. Извор: Данас

Kо је Бранислав Шовљански, који ће преузети руковођење редакцијом Н1?

Бранислав Шовљански, новинар и продуцент, преузеће руковођење редакцијом Н1 од Игора Божића.

Шовљански истиче да је прихватио ову функцију “у тренутку који је посебно деликатан за друштво у целини, и нарочито за слободне медије”, те додаје да је Н1 медиј “коју сам градио заједно са својим колегама од самог почетка”.

“Уверен сам да ће и наша публика и наши критичари врло брзо видети да је Н1 остаје посвећен професионалном новинарству, можда чак и више него раније, јер се пред нама налази озбиљан и захтеван период. Увек смо најбоље радили под притиском”, наводи Шовљански.

Kако додаје, Н1 ће наставити да ради у јавном интересу, постављајући тешка, али неопходна питања доносиоцима одлука, као и онима који те позиције желе да заузму, без обзира на притиске и пажњу коју такав рад носи.

“Наши гледаоци могу, као и до сада, да се обраћају Н1 када желе да укажу на проблеме или питања од јавног значаја. Пред нама је много посла и на то смо у потпуности фокусирани”, наглашава Шовљански.

Из Адриа Неwс Нетwорк-а објашњавају да је Шовљански именован на привремену руководећу функцију у Н1.

“Бранислав доноси значајно искуство и снажно разумевање уредничких операција Н1, структуре редакције и професионалних стандарда. Биће задужен за свакодневно функционисање редакције и уско ће сарађивати са уредничким и менаџмент тимовима. Н1 остаје посвећен томе да својој редакцији обезбеди руководство, структуре и подршку потребне за испоруку квалитетног новинарства”, поручују из Адриа Неwса.

Бранислав Шовљански у новинарству је већ двадесет година. Радио је као репортер, уредник и водитељ Дневника, шеф деска и као извршни продуцент Н1.

Део је Н1 тима од самог оснивања где је креирао и постављао већину емисија које се и даље емитују на нашем програму.

Уређивао је и водио предизборне дебате, интервјуе са председничким кандидатима као и програме током изборних вечери.

Постављао је стандарде и водио тимове уредника и репортера у креирању „breaking news“ програма по којој је Н1 телевизија постала препознатљива.

Извештавао је са бројних кризних и ратних подручја у земљи и свету, укључујући извештавање за CNN о поплавама у Обреновцу 2014. године, извештавања о терористичком нападу у Паризу 2015. и 2016, почетку рата у Украјини 2022, рата на Блиском истоку 2023. и 2024. године.

Извештавао је и са прве инаугурације америчког председника Доналда Трампа 2017. године.

Аутор је емисије „360 степени“, у којој је урадио на стотине интервјуа и дебата и кроз коју су током више од седам година емитовања прошле најугледније јавне личности из свих сфера друштвеног и политичког живота.

Дипломирао је Журналистику у првој генерацији студената тог смера на Одсеку за медијске студије, Филозофског факултета у Новом Саду 2009. године.

Део је тима новинара који су добитници награде New York Press Club Award 2014. године за истраживачко новинарство.

Још у средњој школи почео је да се бави новинарством када је са другарима правио школске билтене, новине, први веб сајт у школи “Светозар Марковић”.

Најлакше га насмеје ћерка, а растужи је неправда, рекао је својевремно за BIZlife магазин. Омиљено место за савршен викенд му је “било где у близини Дунава”.

“Рибарско острво у Новом Саду. Тамо сам одрастао, и тамо волим да одем када год сам у прилици”, навео је он.

Kошарку је играо петнаест година. Почео је да је тренирам у седмој години, већ од првог разреда.

“Било је прилично озбиљно јер је у мојој генерацији имало сјајних кошаркаша. Миленко Тепић је био две године млађи, али је већ тада одскакао па је играо са нама. Да не заборавим Дарка Миличића, Милошевића…Сви смо почели у клубу Спортски Свет или KK Sport’s World из Новог Сада код доктора Kрајинова, једног од првих доктора кошарке. Једном смо били трећи у Србији, биле су то утакмице са вршњацима из Беопетрола, ФМП –а…Kасније, на факултету играли смо баскет 3 пута 3, освајали смо неке турнире, а било је ту и играча који су сада прваци света у баскету 3X3. И данас радо идем у Арену и гледам Партизан, генерално, волим и пратим спорт”, навео је Шовљански у једном интервјуу.

Три велика ДА за њега су оптимизам, љубав и искреност, а за НЕ лажи, претварање и додворавање. “Храна за душу” му је слободно време са породицом, без интернета и телефона.

Шовљанског је недавно зауставила Саобраћајна полиција и тестирала га на наркотике.

Он је на свом „X“ налогу тада објавио да су таблоиди већ објавили на шта је „позитиван“ док су се још чекали резултати теста и упитао каква је то рутинска контрола „у којој пратите неког од куће до посла?“

„Уређај, ођедном не ради и не може да одштампа резултате? Тражим додатну анализу, али гле чуда, ни на ВМА нема извештаја лабораторије, него је резултат ‘јављен телефоном’ како рече доктор? Захтев за преглед у било којој другој лабораторији одбијате? И на крају, шлаг на торту, на једином папиру који сам добио, баш белилом, преправљате кључну реч? Мора то боље!

Мајстори, видимо се на суду!“, поручио је Шовљански.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси