Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Јавни сервиси Србије и Војводине боре се са све већим финансијским проблемима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

24. 08. 2013.

Аутор: Ј. С. - И. М. Извор: Вечерње новости

Јавни сервиси Србије и Војводине боре се са све већим финансијским проблемима

Упркос најавама и спекулацијама да ће Радио-телевизија Војводине од 1 септембра прекинути програм, руководство тог јавног медијског сервиса саопштило је јуче да се крајњим напорима и залагањем запослених емитује програм.

Озбиљна финансијска криза потврђена нам је и у Радио-телевизији Србије, која је пре 55 година, на јучерашњи дан почела емитовање програма.

Обе куће су у тешкој материјалној ситуацији, новца нема довољно за зараде и продукцију програма. Углавном су обустављени нови пројекти, али се програм емитује.

- Пошто је прилив прихода од претплате током августа готово прекинут, менаџмент РТВ очекује да ће Влада Републике Србије у најкраћем року обезбедити решење, којим ће се производња програма у том јавном сервису осигурати под истим условима као и у Радио-телевизији Србије - саопштено је из РТВ.

Председник Одбора за информисање Скупштине АП Војводине Душан Јаковљев изјавио је да РТВ мора да опстане и нађе начин да ради квалитетније него до сада.

- Недвосмислен став посланичке већине је да мора да се пронађе начин да овај јавни сервис опстане и да се реше проблеми који су стари дуже од две деценије - рекао је Јаковљев.

Као последица тешке ситуације у РТС, потврдио је за „Новости“ генерални директор Александар Тијанић, новинари се већ премишљају о преласку код конкуренције.

- Осам новинара обавестило ме је да им комерцијалне телевизије нуде дупло веће плате, али само један, и то не ТВ лице, одлучио је да оде - каже Тијанић.

Држава за примања запослених на РТС-у издваја нешто мање од два милиона евра, али недостаје још пола милиона да би плату несметано примало око 4.000 запослених.

У РТС-у сазнајемо да од претплате приходују 2,6 милиона евра месечно и још милион и по од маркетинга, али упућени објашњавају да то није довољно за нове програме, спортске преносе и друге ТВ садржаје, па се мањак пара одразио и на гледаност.

Нема серија, ни спорта

У оваквим условима јавни сервис све теже плаћа спортске преносе, јер за једну олимпијаду или фудбалско првенство треба три милиона евра, а за утакмицу репрезентације 50.000 до 100.000 евра. Пара нема ни за снимање нових серија.



Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси