Вести
23. 08. 2013.
РТВ: Претплата прекинута, Влада хитно да реши проблем
Радио-телевизија Војводине саопштила је данас да је прилив прихода од тв претплате током августа готово прекинут, те због тога менаџмент овог јавног сервиса очекује да ће Влада Републике Србије у најкраћем року обезбедити решење којим ће се производња програма РТВ осигурати под истим условима као и у Радио-телевизији Србије.
Поводом вести објављење у данашњим медијима да РТВ од 1. септембра 2013. године прекида емитовање редовног програма, руководство тог јавног медијског сервиса саопштава да се крајњим напорима и залагањем запослених одржава континуитет емитовања и радијског и телевизијског програма.
У саопштењу се указује да је ова кућа данас у најтежој финансијској ситуацији од њеног настанка, али да се, и поред тога, програм емитује по утврђеним плановима, а слушаност и гледаност и даље расту.
Јаковљев: РТВ мора да опстане
Председник одбора за информисање Скупштине Војводине Душан Јаковљев изјавио је данас да је став ове институције да Радио-телевизија Војводине (РТВ) мора да опстане и нађе начин да ради квалитетније него до сада.
"Недвосмислен став посланичке већине је да мора да се пронађе начин да овај јавни сервис опстане и да се реше проблеми који су стари колико и такозвани 'Милошевићев устав' донет деведесетих, када је и почео суноврат ове медијске куће", рекао је Јаковљев.
Он је оценио да Војводина због својих специфичности не може да опстане без јавног сервиса и да су шансе да преживи сведене на нулу, уколико Београд не промени свој однос према РТВ.
Јаковљев је подсетио да је телевизијска претплата у Војводини увек плаћана у већој мери него у остатку Србије и додао да би се "плаћала још више када би грађани знали да тај новац иде њиховом јавном сервису".
"Ни грађани, као власници и корисници тог јавног сервиса, ни запослени у РТВ-у, али ни ми у Скупштини и Влади Војводине, немамо представу на који начин те паре иду и на који начин се враћају и то предуго траје", рекао је Јаковљев.
Он је подсетио да РТВ ради у неодговарајућим условима од НАТО бомбардовања 1999. године до данас, јер нема своју зграду и просторије, која је у бомбардовању порушена.
Јаковљев је казао да је Скупштина Војводине упутила Влади Војводине сугестије и предлоге о томе како да се ова драматична ситуација РТВ-а реши у разговорима са Владом Србије, те да им "остаје само да чекају одговор".
"Не чекамо скрштених руку. Наставићемо да захтевамо да Јавни сервис Војводине буде финансиран на исти начин као и Јавни сервис Србије, а покушаћемо и да организујемо заједничку седницу одбора за информисање обе скупштине, како би и на тај начин покушали да нађемо адекватна решења", додао је Јаковљев.
НУНС и НДНВ: Хитно помоћи РТВ-у
Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) "захтевају од републичке владе да под хитно пронађе модус и обезбеди ургентну помоћ Јавном сервису Војводине који се налази у катастрофално лошој финансијској ситуацији".
"Уколико овај медијски јавни сервис, због огромних дугова који су последица небриге државних органа, драстично редукује програм од 1. септембра како је то најављено – то ће бити не само ударац на медијску сцену и мањинска права, него и пораз државе", указују НУНС и НДНВ у заједничком саопштењу.
Указујући да ништа до сада није учињено по питању стабилног финансирање ове медијске куће, НУНС и НДНВ оцењују да је тиме РТВ гурнута на сам руб опстанка.
Опстанак јавних сервиса доведен је у питање и изјавама политичара о укидању претплате, сматрају НУНС и НДНВ, јер су оне допринеле да се ниво наплативости претплате додатно смањи.
У посебно лошој ситуацији нашла се РТВ, јер је ребалансом републичког буџета за 2013. годину, према ставу НУНС и НДНВ, ова кућа дискриминисана.
Док је за РТС обезбеђено 2,4 милијарде динара у виду позајмице, Јавни сервис Војводине се није нашао међу буџетским ставкама, напомињу НУНС и НДНВ.
УНС: Владе Србије и Војводине да хитно помогну РТС-у и РТВ-у
Удружење новинара Србије (УНС) позвало је Владе Србије и Војводине да без одлагања финансијски помогну јавним сервисима- РТС-у и РТВ-у, који послују у најтежим условима од свог оснивања и да што пре буде донет закон који ће обезбедити финансијску независност јавних сервиса.
УНС сматра да у условима беспарице јавни сервиси срљају у тзв. "грчки сценарио" (гашење јавних сервиса па оснивање нових) што не би било добро решење, па очекује да Влада заједно са менаџментима РТС-а и РТВ-а на време обезбеди социјални програм за вишак запослених, стоји у саопштењу УНС-а.
УНС истиче да су Влада и Министарство културе најодговорнији што касни доношење закона који би осигурао финансирање јавних сервиса.
Истовремено, како се оцењује, власт је одговорна што грађани све мање плаћају претплату јер су политичари јавно обећали да ће се у наредних неколико година РТС и РТВ финансирати из буџета, односно да власт „неће уводити нове намете грађанима“.
УНС апелује на грађане да док не буде усвојен закон који ће регулисати финансирање јавних медијских сервиса, плаћају претплату, јер на тај начин не само да извршавају законску обавезу, већ и улажу новац у опстанак квалитетног информисања, образовања и очувања културне баштине народа.
Грађанска Војводина: Држава намерно гаси РТВ
Коалиција невладиних организација "Грађанска Војводина" сматра да је дугогодишње игнорисање проблема са којима се суочава Радио-телевизија Војводине последица намере државе и централистичких политичара да тихо, без много буке, угасе војвођански медијски јавни сервис. То је постало сасвим евидентно у последњих годину дана.
"Тихо гушење РТВ-а може се посматрати и као део кампање која се спроводи против војвођанске аутономности, а војвођански јавни сервис јесте један од темеља те аутономности, поготово ако узмемо у обзир чињеницу да емитује програм на десет језика. Уколико РТВ престане са радом, то ће бити и директан ударац на стечена права националних мањина у Србији", наводи се у саопштењу.
"И поред захтева цивилног друштва, медијских и новинарских удружења да је неопходно решити нагомилане тешкоће са којима се суочава Јавни сервис Војводине, Влада Србије не само што није ништа учинила да му помогне већ га је својим чињењем и нечињењем довела на руб опстанка", додаје се у саопштењу.
"Не треба заборавити ни то да је РТВ једини јавни сервис у Европи, а вероватно и у свету, који ради у изнајмљеним просторијама. Осим тога, он поседује неадекватну, застарелу техничку опрему и неодговарајућу техничку инфраструктуру. Грађанска Војводина захтева од републичке, али и од покрајинске власти, да учине све како би се под хитно пронашао начин да РТВ опстане и настави несметано да ради", закључује се у саопштењу.
Миленић: Регионални јавни сервис услов децентрализације
Медијски регионални јавни сервис је услов децентрализације система јавног информисања Србије, рекао је данас народни посланик Уједињених региона Србије (УРС) Саша Миленић, који сматра да је потпуна приватизација свих радио-телевизијских кућа, чији су оснивачи локалне самоуправе, "штеточински концепт".
Он је на конференцији за новинаре указао да је такав концепт "у интересу београдцентричне структуре моћи, супротан интересима наше државе и друштва".
Према његовим наводима, слобода јавног информисања, уз слободу мишљења и јавног окупљања, спада у ред основних права демократије и базичних вредности грађанског друштва.
Миленић је подсетио да је Влада усвојила Стратегију развоја медија у Србији до 2016. године, истичући да због тога сада не може предлагати медијске законе супротне духу и слову те стратегије.
У супротном, подлеже осуди за "антиправни волунтаризам, квазиевропејство и једнопартијско манипулисање интересима нације и друштвене целине", сматра Миленић.
Према његовој оцени, изградња медијских регионалних јавних сервиса је приоритетни друштвени, правни и европски интерес савремене Србије.
Миленић је зато позвао Владу да повуче све нацрте медијских закона у којима заборавља на Стратегију.
Он је најавио да ће се УРС", од локалне самоуправе до европских форума", снажно борити за медијску децентрализацију и имплементацију концепта регионалних јавних сервиса.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.