Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Да ли је могућ немачки модел за Танјуг
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

07. 08. 2013.

Аутор: В. М. А. Извор: Политика

Да ли је могућ немачки модел за Танјуг

Влада би добила квалитетан прес биро, каже Вукашин Обрадовић, председник НУНС-а.

– Власници агенције ДПА су немачки медији

 Објашњење на који начин је замишљена трансформација новинске агенције Танјуг у владин Биро за комуникације, јуче није било могуће добити од Драгана Коларевића, помоћника министра културе за медије. Како нам је речено у министарству, он је на одмору. Подсећања ради, у изјави датој за ТВ Пинк 3, Коларевић је казао да ће Танјуг обављати послове од непосредног значаја за владу и то по „немачком моделу”.

О каквом је моделу реч, уз задршку да коначне оцене о трансформацији Танјуга може дати тек када види нацрт закона, објашњава Вукашин Обрадовић, председник Независног удружења новинара Србије (НУНС).

– Хоћу да верујем да је Драган Коларевић заиста добро проучио „немачки модел” и да ће понуђена решења бити у складу са начином на који је питање агенција решено у Немачкој. У тој држави постоји Уред савезне владе за штампу и информације (БПА), који има два основна задатка: да обавештава јавност о раду савезне владе и да прикупља и распоређује информације за њене потребе. Уред три пута недељно разговара са новинарима, даје усмена обавештења преко телефона, објављује саопштења за штампу, а активан је и на интернету – појашњава Обрадовић и додаје да БПА информише и чланова владе тако што анализира извештавање медија у земљи и иностранству.

У оквиру овог уреда налази се и интерна телевизија која кабловском мрежом преноси заседања парламента и састанке владиних представника с новинарима. Приступ тој мрежи, поред владиних министарства, имају и новинари акредитовани при влади.

– Када говоримо о „немачком моделу”, важно је рећи да држава није власник ниједног средства информисања. „Дојче веле” (ТВ, радио, интернет на многим страним језицима) је јавно предузеће у чијем се надзорном одбору налазе и представници владе. Финансира се из државног буџета. Држава, такође, није власник ниједне новинске агенције. Немачка новинска агенција (ДПА), са седиштем у Хамбургу, у власништву је великог броја немачких новина, радио и ТВ станица – истиче Обрадовић.

Председник НУНС-а оцењује да, ако би Танјуг заиста био трансформисан на овај начин, то би био значајан корак ка уређењу односа у овом сегменту медијског тржишта.

– Влада би, на овај начин, добила квалитетан прес биро, а Бети и Фонету би било омогућено да се у поштеној и фер утакмици, под равноправним условима, боре за утицај и клијентелу – закључује Обрадовић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси