Вести
30. 07. 2013.
Медијска реформа приоритет у процесу придруживања
Примена Медијске стратегије, сада је кључни приоритет, више него икада, имајући у виду одлуку Европског савета о отварању приступних преговора са Србијом. У писму које је шеф Одељења за Србију Миријам Феран, по налогу европског комесара за проширење Штефана Филеа, упутила новинским агенцијама Фонет и Бета (чланице Асоцијације медија), напомиње се да је у тој области “неопходан опипљив напредак”.
- Већ први рокови, предвиђени Медијском стратегијом, нису испуњени, конкретно март 2013, за усвајање прописа који би регулисали статус државне новинске агенције Тањуг и других медија који су у власништву државе и држава их финансира - указује Феран.
Она додаје да мора бити “потпуно обезбеђена” усклађеност државног финансирања медија на различитим нивоима са правилима о државној помоћи, укључујући ту и финансирање кроз рекламне кампање из јавних извора. Феранова се позива на став комесара Филеа да је “политичко уплитање у медијске слободе” једно од кључних питања са којим ће се земље кандидати срести у поступку придруживања ЕУ.
То се најпре односи на транспарентност власништва и финансирање медија. Овај аспект је кључна одредница у Медијској стратегији, чија примена и даље остаје најважнија - наводи Феранова.
Генерални директорат Европске комисије за проширење одговорио је тако на допис приватних агенција Фонет и Бета упућен крајем јуна, у којем је упозорено да државни интервенционизам у медијској сфери угрожава слободну конкуренцију и пословање медија у Србији, да држава настоји да продужи буџетско фи нансирањ е медија, као и на кашњење медијске реформе чији је важан део излазак државе из власништва у медијима и престанак буџетског финансирања.
Феранова наводи да је од министра културе и медија Братислава Петковића недавно затражено да званично консултује Европску комисију о нацртима закона о јавном информисању и електронским медијима, како би се избегла било каква несагласност са законодавством ЕУ, посебно у области аудио-визуелних медијских сервиса и прекограничне телевизије.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.