Вести
20. 11. 2025.
Дводневна Међународна конференција ПРОУНС-а окупила медије и медијске стручњаке Европе
Више од сто медијских посленика окупило се на првој Међународној конференцији “Медији за медије региона” у организацији Професионалног удружења новинар Србије. О изазовима пројектног суфинансирања, информационим ратовима, медијским манипулацијама, употреби вештачке интелигенције, опстанку локалних медија у ери друштвених мрежа али и о сарадњи безбедносних система и медија говорило је тридесетак медијских посленика из Србије и седам европских земаља, а своје радове су представили новинари и Северне Македоније, Пољске и Швајцарске.
Скуп је отворила председница ПРОУНС-а Слађана Остојић, а учеснике су поздравили и министар информисања Борис Братина, нови члан Савета РЕМ-а Милош Гарић, председник општине Врњачка Бања Бобан Ђуровић И заменик градоначелника Ниша Лука Гашевић.
“ Одавно смо схватили да у нашем послу где се свакодневно суочавамо са великим изазовима, притисцима И борбом за опстанак– није могуце опстати сам. Ми локални и регионални медији имамо велику снагу али само ако смо заједно! И зато је важно да увек будемо ту једни за друге, да саслушамо, да помогнемо кад год можемо. Да једни другима будемо подршка, извор идеја, мотивација и снаге. Да покажемо да удружено знање И солидарност могу да помере границе“, истакла је председница ПРОУНС-а Слађана Остојић.
„Конференције овог типа су веома важне зато што износе актуелне проблеме и стање у медијима у Србији – статус медија, статус новинара, проблеме са којима се суочавају у раду. Посебно је то значајно када говоримо о медијима на локалном нивоу, о регионалним медијима, где знамо да су услови за рад веома тешки, посебно када је реч о финансирању тих медија. То је изузетно тешка и неизвесна свакодневна борба, и зато је веома важно да држава то препозна, да и Министарство информисања и телекомуникација, као и локални органи власти, о тој теми воде што више рачуна и да се пре свега у финансијском смислу, у смислу суфинансирања, учини оно што је максимално могуће“, истакао је Милош Гарић, члан Савета РЕМ-а.
Овакви скупови дају могућност за размену искустава, предлоге и идеје. Важно је позвати локалне самоуправе да обрате пажњу на буџетирање и финансирање локалних медија, али и да локални медији искористе иновације и примену савремених технологија у процесу информисања“, рекао је председник општине Врњачка Бања Бобан Ђуровић.
Дводневна конференција, одржана у Врњачкој Бањи испунила је циљ, а то је да начини нови корак ка унапређењу медијских стандарда, професионалне етике И капацитета медија, закључила је председница ПРОУНС-а Слађана Остојић.
Уз Професионално удружење новинара Србије, суорганизатор је Висока школа струковних студија за криминалистику И безбедност Ниш, а суфинансијер Министарство информисања и телекомуникација.

Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.