Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Уклањање Н1 и Нове С са мањих кабловских мрежа се наставља: Електродистрибуција сече под пратњом полиције
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 07. 2025.

Аутор: Дејана Цветковић Извор: Цензоловка

Уклањање Н1 и Нове С са мањих кабловских мрежа се наставља: Електродистрибуција сече под пратњом полиције

Каблови се секу и у Нишу, Врању, Власотинцу, Ковачици, Јагодини, Зајечару. У појединим селима раднике Електродистрибуције и Телекома спречавају мештани и поред интервенције полиције

Електродистрибуција Србије (ЕДС) је у сарадњи с Телекомом, током ноћи и без судског налога, секла каблове конкурентских оператера Јотела, Јала и других мањих локалних провајдера у Нишу, Врању, Власотинцу, Ковачици, Јагодини, Зајечару и још неким местима. Ови оператери у својој понуди имају канале Н1 и Нову С, како сазнаје Цензоловка од кабловских оператера и грађана који користе њихове услуге.

Адвокат оператера Јала из Власотинца Драган Јовић, за наш портал каже да је реч о организованој акцији уклањања независних медијских садржаја и успостављању монопола Телекома, који већ поседује већи део тржишта.

„Мештани села код Власотинца дежурају даноноћно како би спречили сечу каблова Јала. Претходних дана су радници ЕДС-а и Телекома уклањали каблове, при чему им је Телеком указивао које каблове да секу. У граду су каблови већ исечени, док су последња три покушаја у околним селима спречена захваљујући грађанима. Око два ујутру, радници ЕДС-а су, уз пратњу полиције која је покушала да натера грађане да се разиђу, хтели да наставе сечу без судског налога, док су корпе дистрибуције биле спремне на улазу у град. Све се радило под директивом Телекома”, каже Јовић.

Он истиче да је свака сеча каблова у Власотинцу прошла уз тридесетак окупљених грађана који нису желели да остану у „медијском мраку” и пратњу полиције са марицама. Присуствовао је и начелник полицијске управе у Лесковцу, рекао нам је адвокат, који је раније изјавио да је дошло до инцидента када је аутомобилом ударена ћерка власника Јала.

Успостављање монопола

„Данас ЕДС сече каблове, а сутра радници Телекома нуде закључење уговора корисницима на две године, с тим што дају годину и шест месеци без динара. Циљ је да се преузму сви корисници и успостави апсолутни монопол над тржиштем, као и да се угасе канали Н1 и Нова С”, сматра Јовић.

Власник Јала Иван Рајковић, иначе шеф одборничке групе Јединствена Србија у Власотинцу, који заједно са СПС-ом и СНС-ом чини локалну власт, добио је, према речима Јовића, понуду од Телекома да уклони Н1 и Нову С са своје мреже, уз обећање да ће се тада „ствари испеглати“, а понуђено му је и да откупе његов део мреже, што је он одбио.

„Без обзира на то што је у владајућој коалицији, никад није дозволио да се са његове мреже скине Н1 и Нова С, јер је желео да грађани Власотинца буду информисани на прави начин”, рекао је Јовић.

Он објашњава да су се из ЕДС-а позивали на наредбу од априла и навели да су почели да искључују са мреже све кабловске оператере који немају важећи уговор, али су у Власотинцу искључивали само каблове оператера Јала.

Уколико није желео да настави сарадњу, ЕДС је био дужан да оператера обавести и пошаље опомену и да остави рок од 30 дана за раскид уговора, што се није десило, истиче наш саговорник. Јовић сматра да је све што се тренутно ради незаконито и политички, и да закон не може да спроводи ЕДС већ суд.

Према речима корисника Јотела, радници Телекома су координисали и усмеравали раднике ЕДС-а на сечу мрежа, што су за Цензоловку потврдили и поједини радници ових оператера који су се тада нашли на терену. Они су истакли да су, према њиховим сазнањима, руководиоци Телекома из Београда боравили у неким од градова где се одвијала ова акција.

„Ако радници ЕДС-а прескоче неки кабл, радници Телекома им кажу да се врате и заврше посао. Уколико одбију, зову њихове шефове у Београду. Након неколико минута звали би их из ЕДС-а и викали на њих да посао заврше како треба. Они су то нерадо радили јер су и сами знали да није у складу са законом да се уништава туђа мрежа“, рекао је један од радника са терена чије је име познато редакцији.

Мреже не могу брзо да се обнове, начињена је милионска штета и биће потребне године да се све врати у претходно стање. Оператери плаћају месечни закуп за коришћење инфраструктуре.

ЕДС: Једини циљ уклањање нелегално постављене мреже

Електродистрибуција Србије је одговорила Цензоловци да је ЕДС са електродистрибутивних објеката на територији целе земље уклањао бесправно постављену опрему кабловских оператера и каблове оних оператера који  имају вишемесечна дуговања или заузимају већи број стубова од договореног.

„У конкретном случају, кабловски оператер Јотел није поштовао потписани репрограм дуговања који је склопио после неплаћања више од годину дана и заузимања већег броја стубова од додељених. Што се тиче кабловског оператера Јала из Власотинца он је користио стубове ЕДС-а без закљученог уговора, односно његови каблови су нелегално постављени. Није било никаквог основа да се о скидању каблова са стубова ЕДС-а обавештавају грађани, док су о томе били обавештени кабловски оператери Јотел и Јала”, наводе.

Из ЕДС-а негирају да су радници Телекома били ангажовани на уклањању каблова.

„Једини циљ ових активности је био уклањање нелегално постављене мреже на стубовима Електродистрибуције Србије, која је угрожавала и безбедност екипа ЕДС-а током радова на одржавању електроенергетске мреже”, наведено је у одговору.

Према речима радника који су били наши саговорници, није тачна тврдња ЕДС-а да је разлог за сечу дуг за закуп стубова. Они истичу да, ако текући дуг постоји, његова би вредност била занемарљива у поређењу са штетом насталом уништавањем мрежа.

Такође, више саговорника Цензоловке, међу којима и адвокат Јовић, тврди да су сведочили томе како радници Телекома учествују у сечи.

Упит у вези са овим догађајима је такође послат Телекому, али до тренутка објављивања овог текста одговор није стигао.

Укидање канала, претње и инспекција

Оператеру „Онлине нет доо” у Врању, који у понуди имао и кабловску телевизију и канале Н1 и Нову С, забрањена је ТВ дистрибуција у мају, навели су корисници ове мреже.

Према њиховим речима, каблови су исечени преко ноћи, а већ наредног дана оператер је наводно добио обавештење о забрани дистрибуције телевизијског садржаја.

„Користим интернет тог локалног оператера јер је повољнији. Раније су нудили и кабловску телевизију, укључујући Н1 и Нову С, али сада им је дозвољено да нуде само интернет. Каблове су ми исекли у мају, била сам без интернета неколико дана“, испричала је једна корисница која није желела да јој име буде објављено.

Слична искуства имао је и други корисник истог оператера, који каже да од маја нема телевизију.

„Телеком је купио СББ и потом угасио Н1 и Нову С другим оператерима који их имају у понуди. Сад више ниједан приватник не може да дистрибуира телевизију“, наводи он.

Како су нам корисници пренели, у „Онлине нет доо” је долазила и инспекција, те је пријављиван због наводно већег броја корисника него што је званично објавио да има. Потврду нисмо добили од власника „Онлине нет доо”, који није желео да разговара са сарадницом Цензоловке.

Питања смо упутили и Телекому, али до тренутка објављивања овог текста одговори нису стигли.

Власник Јала у кућном притвору: Нанета му штета од пола милиона евра

Драган Јовић, адвокат власника Јала, припрема пријаве против Телекома, ЕДС-а и грађанске парнице за надокнаду штете. Како су писале Јужне вести, власник Јала два пута је био ухапшен јер је наводно нелегално емитовао сигнал, а пошто су њему исечени каблови, он је са својих бандера скинуо каблове Телекома.

„Власник Јала пуштен је из притвора након суђења у кућни притвор. Према изјави коју је дао на суду, штета је око 500.000 евра. Не само да су каблови уклоњени са електричних стубова, већ су и пресечени на више места како би били потпуно неупотребљиви. Сваки уређај постављен на тим стубовима вреди око 1.000 евра, сви су само бачени поред пута. Након што су њему посечени каблови, власник Јала је скинуо каблове Телекома са својих бандера, али без правне основе. Против њега је због тога поднета кривична пријава и тренутно се налази у кућном притвору. Није било основа за одређивање притвора, пошто је он на првом саслушању признао да је пресекао каблове са својих стубова. Али и поред признања и чињенице да не постоји опасност од утицаја на сведоке, одређено му је задржавање”, навео је Јовић и додао да ово очигледно има политичку позадину на вишем нивоу.

Притвор му је одређен, како сматра Јовић, да би се омогућило да се „посеку сви његови каблови“. Власник Јала се терети за кривично дело за које је предвиђена казна затвора од једне до осам година, међутим, Јовић сматра да за то нема основа.

Према његовом објашњењу, Јала је имао уговор о закупу електричних стубова са ЕДС-ом, који је формално истекао. Ипак, сарадња је настављена и након тога, без приговора од стране ЕДС-а.

Иако је уговор о закупу стубова између Јале и ЕДС-а формално истекао 31. децембра, сарадња је настављена без противљења ЕДС-а, тврди адвокат, који каже да је ЕДС чак фактурисао услуге, док власник Јала није добио тражени рачун. Он наводи да се по закону у таквим случајевима уговор сматра продуженим под истим условима. ЕДС је, према њему, био дужан да оператера претходно обавести и остави рок за раскид, а не да самоиницијативно сече каблове без судске одлуке, што сматра незаконитим и политички мотивисаним.

Власника Јала дочекали су мештани уз трубаче, након што је из затворског пуштен у кућни притвор.

Телеком након сече нуди 18 месеци бесплатно

Координатор покрета за југ Србије „Ћале, ово је за Тебе” Исидор Стефановић наводи да планира да покрене приватну кривичну пријаву против ЕДС-а у Врању због неовлашћеног упада у приватни посед.

„Чуо сам галаму, мојој тетки су исто посекли каблове и кад сам изашао, већ је било касно. Ушли су неовлашћено у моје двориште и посекли ми каблове Јотел оператера. Удаљио сам их са свог поседа. Звао сам полицију и они су извршили увиђај. ЕДС користи бандеру у мом приватном власништву и не плаћају ништа и немају никакав уговор с нама. Видим да су и у Власотинцу посекли каблове оператера Јала, а знам да је то због тога јер преносе Нову и Н1, да се не би чула истина на југу Србије”, наводи Стефановић.

Мање од сат времена касније, како каже, дошли су радници Телекома на његова врата и нудили му бесплатан интернет и кабловску телевизију, што је он одбио.

Један од корисника Јотела посведочио је да су и у његовом насељу каблови посечени од почетка улице, уз пратњу радника Телекома.

„Чекао сам две недеље, отишао у Јотел и тамо су ми рекли да ништа не знају и да и сам знам ‘каква је ситуација’. Много људи је прешло у Телеком након тога, јер немају алтернативу, а раде од куће. Све се то десило у цику највећих демонстрација у Србији, било је то очигледно координисано. После сам чуо да се дешавало и у другим градовима”, наводи један од корисника.

Убрзо након што му је мрежа исечена, у поштанском сандучету је остављен промо материјал Телекома, са понудом од 18 месеци бесплатно. Истиче да му је било јасно да има „политичке позадине у томе”.

Сличне понуде стигле су корисницима у улицама где је мрежа исечена. Радници Телекома нудили су 18 месеци бесплатно, што не важи за све делове Србије. Како наводе неки корисници, говорили су да други оператери „нису легални“ и да неће моћи поново да обнове услугу.

Једна корисница Јотела из Врања наводи да је желела да остане лојална овом оператеру и стрпљиво је чекала да поново укључе интернет. Међутим, била је приморана да пређе код другог оператера. Након што су јој исекли каблове, контактирала ју је радница из Телекома и питала који интернет тренутно користи и нудила јој „сјајну“ понуду.

„Одбила сам да одговорим на њихово питање и да саслушам понуду, и питала сам одакле им мој број телефона. Мојој мајци су долазили на врата да јој представе понуде Телекома. Од локалних оператера сам чула да Телеком већ дуже време откупљује мање провајдере који у понуди имају Н1 и Нова С“, наводи она.

На једном промо постеру „Супер Нове” у Врању хемијском је исписана понуда од „18 месеци бенефита” уз коментар „да су можда већ чули да Јотел секу по граду и да су остале само зграде”. За додатно објашњење записали су број телефона.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси