Вести
24. 06. 2025.
Enex објавио апел уредника УМ за очување независности уређивачке политике
Enex (European News Exchange) је међународна асоцијација комерцијалних телевизијских станица која омогућава чланицама размену видео садржаја, информација и техничких ресурса, објавила је отворени апел уредника УМ са циљем очувања независности уређивачке политике.
Подсећамо, запослени у Јунајтед групи обавештени су у корпоративном писму да су Драган Шолак, оснивач Јунајтед групе и председник Саветодавног одбора, као и Викторија Боклаг, извршна директорка, смењени са својих тренутних функција.
Након ових изненадних смена, уредници, забринути за будућност слободног новинарства у УМ, упутили су писмо међународној јавности као и председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен, надлежним комесарима, посланицима Европског парламента - Одбору за културу и образовање, Европској федерацији новинара, Репортерима без граница, Међународном институту за штампу, Kомитету за заштиту новинара.
Председница Европске федерације новинара Маја Север каже да се плаши да би након смена челних људи у Јунајтед групи, у оквиру које послује Н1, могло да дође до несагледивих последица - не само по новинаре већ и новинарство у целини, пре свега у Србији.
"То су људи који своју егзистенцију, своју сигурност излажу, како би одбранили професионално и независно новинарство. Све ово што се догађа у власничким структурама је сигурно лоше, из моје перспективе је лоше јер ће се сигурно одразити на рад новинара и других људи у редакцији који су последње светло у медијском простору у Србији. Већина људи који прате шта се догађа у Србији знају да ако се крене резати редакција и програм који Н1 прозводи у Србији, као да ће се угасити светло и настаће потпнуни мрак", рекла је Маја Север.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.