Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Награда у Венецији професору који је подржао студенте за РТС није вест
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

13. 05. 2025.

Извор: Н1

Награда у Венецији професору који је подржао студенте за РТС није вест

Владан Јолер, оснивач SHARE фондације и професор Академије уметности Универзитета у Новом Саду, освојио је Сребрног лава, престижну награду на Венецијанском бијеналу архитектуре. Иако је у питању једна од најпрестижнијих награда на свету, вест да је српски аутор добио награду нисте чули на јавном сервису.

Бијенале у Венецији, међународна изложба која окупља архитекте из целог света, има и свој српски павиљон. До пре неки дан, привлачила је велику пажњу јавног медијског сервиса.

Водитељ РТС: Расплитање – нови простори је назив рада који ове године представља Србију на Међународној изложби архитектуре Бијенала у Венецији.

Аутори су детаљно објаснили своју структуру напајану соларном енергијом, која се током трајања изложбе расплиће и враћа у свој примарни облик.

Водитељ РТС: Хвала пуно на укључењу из Венеције и желимо вам пуно среће на изложби.

Расплитање није имало пуно среће, али је изложба добила сасвим неочекивани расплет. Једну од главних награда однео је један други српски аутор, чији рад није најављиван на РТС.

Сребрног лава добио је новосадски професор Владан Јолер, коаутор визуелног манифеста који прати 500 година система контроле. Он је награду посветио онима који се боре против система контроле у Србији.

„Желео бих да посветим ову награду свим својим студентима и колегама професорима Универзитета у Новом Саду, који су устали и борили се током последњих шест месеци против корумпираног и криминалног режима у Србији. Свим студентима и активистима који су тренутно у затвору или принуђени да напусте земљу. Свим студентима, професорима и грађанима који су били жртве полицијске бруталности, који су трпели физичко и психолошко насиље, били под циљаним надзором, застрашивани, трпели кампању блаћења коју је организовао режим. А на крају, посвећујем је шеснаесторо људи који су иузгубили животе испод надстрешнице тек реновиране железничке станице у Новом Саду, догађају који је покренуо овај масовни протест“, рекао је професор Академије уметности у Новом Саду Владан Јолер.

После овог говора, Радио-телевизија Србије награди није посветила ни слова, због чега је Јолеров колега са факултета писао јавном сервису, захтевајући да се ово значајно признање нађе у програму.

„Ја мислим да би требало да буде значајно, поготово што је та награда негде на нивоу Оскара или нечега што је толико изузетно и ретко да би требало да буде на понос свих нас, поготово на понос РТС-а, да има могућност да први извести о тој додели награда“, рекао је професор Академије уметности у Новом Саду Иван Кљајић.

Писао је на све адресе које је пронашао на сајту јавног сервиса, али је одговор добио само од редакције портала РТС-а.

„Адреса на коју сте послали мејл је адреса редакције интернет портала РТС-а, који је ову вест објавио. Пренели смо и колегама са телевизије, а да ли ће објавити – не знамо, није до нас“, навели су.

„Не знамо, није до нас“ је суштина ситуације у којој се РТС налази, сматра професор Кљајић. На јавном сервису, каже, има пуно врхунских професионалаца који не могу да се изборе са моћном мањином у редакцији.

„Мислим да је у складу са том њиховом политиком – да једноставно нешто што није у складу са дневном политиком или у складу са тим што власт пледира да би требало да се пренесе, пошто су очигледно под утицајем власти, они раде само то“, сматра Кљаић.

Свој захтев је, каже, схватио као охрабрење људи у РТС да почну да се баве својим послом. Покушали смо и ми, питавши РТС да образложи уредничку одлуку да се вест о награди Јолеру не објави на телевизији.

Одговор на то, али и питање да ли иза тога стоји политички притисак, нисмо добили.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси