Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Владимир Радомировић у "Релативизацији": Морали смо да дигнемо глас за колеге са РТС-а
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

25. 04. 2025.

Извор: РТ Балкан

Владимир Радомировић у "Релативизацији": Морали смо да дигнемо глас за колеге са РТС-а

Блокада је ужасан напад на новинаре и на све оне који раде на РТС-у. Мислим да је реакција новинарске заједнице ужасно млака и да смо морали на неки начин да помогнемо колегама да раде свој посао, сматра оснивач и главни и одговорни уредник "Пиштаљке"

О блокади РТС-а, да ли је начин који су студенти изабрали легитимна критика рада медијског сервиса, као и да ли је полиција дужна да обезбеди да запослени уђу у РТС, новинарка Љиљана Смајловић у емисији "Релативизација", разговарала је са Владимиром Радомировићем, оснивачем и главним и одговорним уредником "Пиштаљке". 

Ово што се дешава испред РТС-а, највећи је напад на слободу новинарства у последњих десетак година, сматра Радомировић и наводи да је изненађен изостанком реакције руководства РТС-а и новинарских удружења на "притиске којима су изложене колеге".

"Морало би да се оштрије реагује и да се заштите колеге. То је ужасан напад на новинаре и на све оне који раде на РТС-у. Мислим да је реакција новинарске заједнице млака и да смо морали на неки начин да помогнемо колегама да раде свој посао. Понекад се осећам глупо што браним РТС више од руководства и не знам како се осећају колеге са РТС-а кад виде да немају заштиту својих шефова... Деведесете године провео сам на улици против РТС-а, али никоме није пало на памет да блокира РТС, овако драстичан напад нисмо имали осим бомбардовања РТС 1999. године", истиче Радомировић.

Руководство РТС-а је, према његовом мишљењу, морало да буде на лицу места и да обезбеди да запослени уђу у зграду. 

Одговарајући на питање да ли је полиција била дужна да обезбеди да запослени уђу нормално на РТС, Радомировић истиче да не разуме шта се променило и додаје да је полиција у последњих шест месеци – пасивна. 

"Када је Српска напредна странка организовала раније протесте испред РТС-а, тад је полиција под пуном опремом била испред зграде и није дала окупљенима да се приближе згради. Шта се сада променило, не знам, мислим да је овде било разлога да се полиција више ангажује", објашњава Радомировић.

Говорећи о "потерницама" за запосленим на РТС-у, Радомировић наводи је студентима неко морао да сугерише које новинаре да "таргетирају".

"Овај протест води генерација која не гледа телевизију, то су млади који су одрасли на Јутјубу, Тик-току. Како су изабрали људе са потернице. Морао је неко да им сугерише која лица да буду на потерницама, било би добро да сазнамо. Сматрам да постоје многи људи у РТС-у којима оваква ситуација одговара", сматра Радомировић.

Подсећа на истраживање "Пиштаљке" о РТС-у и објашњава да је оно показало шта је приоритет руководства и да огромни износи одлазе на серије и забавни програм.

"Уговарају се послови са спољним продукцијама, који коштају милионе евра. А те продукције немају технике ни запослене, већ запослени на РТС-у праве те емисије. Информативни програм је у запећку. Било би добро да се рашчисти пословање РТС-А. Да коначно има дописнике из свих већих центара, који су запослени, а не изнајмљени, да то буде основа правог јавног сервиса", каже гост "Релативизације".

Трошење новца РТС-а, како објашњава, потврдила је и Државна ревизорска институција која је утврдила милиони одлази на неке непрописне послове.

"Све то не би могло да се дешава без СНС-а и Владе Србије. Зашто они то дозвољавају, није јасно, осим ако није нека корупција. После се утврдило да извештаји РТС-а не могу да прођу ревизију због послова маркетиншких агенција који су повезани са Драганом Ђиласом, Драганом Шолаком и Срђаном Шапером. Оне исте фирме које одавно сарађују са РТС-ом. У међувремену је, Ђилас продао фирму 'Дајрект медија' Шолаку. Ђилас нас је тужио, недавно имали рочиште. Том приликом, сам га питао од када датира сарадња са РТС-ом. Изненадио ме  одговором, да је он са РТС-ом почео са претходном фирмом 1998. године у време Слободана Милошевића. Од 2004. године је продао 'Дајрект медија' која и даље сарађује са РТС-ом", наводи Радомировић.

Коментаришући то што је рејтинг Дневника РТС-а и даље највећи, Радомировић објашњава да то говори о верности Дневнику 2.

"Једно је навика, а друго је подршка и солидарност са запосленима", истиче он.

На питање зашто се тражи нови савет РЕМ-а, Радомировић одговара:

"Не знам који су разлози да се тражи нови савет РЕМ-а... Савет има право да бира Управни одбор РТС, а он да бира генералног директора и уредника. Да ли ће блокада трајати док се не изабере нова гарнитура уредника", пита се он.

Указује да је ретко која институција издржала оно што је РТС последњих 30 година.

"Мислим да ће се и у овој ситуацији показати ко су прави професионалци на које може да се рачуна и који ће да раде у складу са нормама", закључује Радомировић.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси