Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  КРИК правоснажно осуђен по Гашићевој тужби: новинари требало да буду обазривији јер помињу функционера који води БИА
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

21. 02. 2025.

Аутор: Бојана Јовановић Извор: КРИК

КРИК правоснажно осуђен по Гашићевој тужби: новинари требало да буду обазривији јер помињу функционера који води БИА

Судије Апелационог суда у Београду правоснажно су осудиле новинарку и уредника КРИК-а зато што су објавили вест са суђења криминалној групи Зорана Јотића Јотке у којој су цитирали прислушкивани разговор чланова ове криминалне групе о тадашњем директору БИА-е Братиславу Гашићу.

Судије тврде да је требало да новинари буду више толерантни према Гашићу баш зато што је функционер који је водио БИА-у, као и да новинари смеју само да преносе информације, али не и да читаоцима објашњавају шта се догађа.

„С обзиром да нас је тужио један од кључних функционера СНС-а, човек који је, чини се, јачи од судова, није изненађење што смо изгубили овај случај”, каже уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић. „Оно што је најстрашније у вези са овом пресудом је то што покушава да цензурише и уређује медије сводећи их на пуке преносиоце онога што институције Србије и власт кажу.”

Иако свуда у свету важи правило да јавни функционери морају да имају већу толеранцију на критику, судије у Србији са тим нису увек сагласне.

Судско веће Апелационог суда у Београду коме председава Јелена Стојилковић у пресуди којом је осудило новинарку Милицу Војиновић и уредника КРИК-а Стевана Дојчиновића тврди да је требало да новинари буду толерантнији према Гашићу зато што је функционер који је водио БИА-у.

„Ради се о функционеру који обавља посао директора Безбедносно-информативне агенције од кога јавност очекује изразите моралне и професионалне компетенције, што појачава негативан утисак који просечан читалац стиче читањем чланка”, пише у пресуди којом је КРИК осуђен по тужби Братислава Гашића.

Ово, међутим, није једина спорна ствар.

КРИК је у вести због које је осуђен цитирао прислушкивани телефонски разговор члана чувене Јоткине криминалне групе у којем се о Гашићу говорило као о неком ко је „на казану” код Јотке. КРИК је у вести објаснио да у овом контексту, иначе познати израз „бити на казану” значи да је нека особа на нечијем платном списку.

Веће судије Стојилковић у пресуди тврди да ово тумачење израза није тачно, али не даје никакво објашњење шта друго тај израз може да значи.

„Просечан читалац не може да закључи да израз ’бити на казану’ значи да је тужилац на платном списку“, тврди се у пресуди.

Судије, како се закључује из пресуде, сматрају да новинари смеју само да цитирају шта чују у судници, али не и да читаоцима појасне и објасне ствари. Ово је дубоко против кључне улоге и функције који медији имају у сваком демократском друштву.

„За преношење дешавања са суђења није било потребе да новинар даје своје тумачење речи ’бити на казану’“, пише у пресуди.

У пресуди пише и да се КРИК наводно није оградио од навода из прислушкиваног разговора који је цитирао у вести – иако смо јасно написали да су у питању речи једног од оптужених, као и да преносимо шта се чуло у судници.

„Тужени истинитост објављене информације базира на аудио снимку који је пуштен на главном претресу пред Вишим судом у Београду. Међутим, не може се само на основу овога утврдити истинитост изнете информације, с обзиром да је аудио снимак само један од доказних предлога на суђењу окривљеном Зорану Јотићу”, пише у пресуди.

Овим судије доводе јавност у заблуду да су новинари КРИК-а тврдили да је Гашић плаћен од стране мафије, а не да су преносили дешавања из суднице.

КРИК ће Гашићу морати да плати нешто више од 140.000 динара.

Адвокатица КРИК-а Круна Савовић каже да пресуда има опасну поруку.

„Одлука суда ушушкала је опасну поруку: Приватни интерес одабраних појединаца изнад је јавног интереса. Према ставу суда, КРИК-ов текст представља „такву критику која прелази границе прихватљивости”. Ако је граница прихватљивост, јасно је чији би интерес новинар морао да има у виду. Јавни сигурно не.”

Председник Независног удружења новинара Србије Жељко Бодрожић каже да пресуда показује да је судска власт под огромним притиском извршне власти и да судије не могу да без зазора од моћника пресуђују и одлучују.

„Ови поступци су један од видова притисака на слободне и независне новинаре. Кроз легалне поступке спречавају нас да отворено пишемо о случајевима које пратимо и истражујемо, ми нисмо дактилографи и проточни бојлери, него дајемо контекст на основу онога што смо истраживали, на основу веза које смо открили.”

КРИК ће сада предузети преостале правне кораке – тражићемо ревизију пресуде пред Врховним судом и поднети жалбу Уставну суду.

Редакција затрпана тужбама

Ова пресуда донета је након тужбе коју је Гашић поднео у мају 2021. за повреду части и угледа.

Новинари КРИК-а пренели су садржај прислушкиваних разговора са суђења крушевачком криминалцу Зорану Јотићу Јотки у којима један од оптужених каже да Јотић не мора да брине за своју безбедност јер је „Гашић код њега на казану“.

Осим што су верно пренели разговор, новинари су објаснили да израз „бити на казану“ значи да особа прима новац. Покушали су и да дођу до Гашића и одложили објављивање текста дајући му време за коментар, што он није учинио нити је након објављивања вести послао деманти. На суду није желео да одговори на питање уредника КРИК-а да ли познаје Јотку.

КРИК је потом осуђен у првом степену, а пресуду је донела судија Наташа Петричевић Милисављевић чији је супруг декан Правног факултета у Београду и дугогодишњи пријатељ истакнутог члана Српске напредне странке и министра рада Николе Селаковића.

Пресуду је укинуо Апелациони суд у Београду и вратио поступак на поновно суђење. У поновљеном поступку судија Небојша Ђуричић такође је  пресудио у корист Гашића, а та пресуда сада је постала правоснажна. Коначну одлуку донело је веће у коме је председница Јелена Стојилковић, а чланови Снежана Марјановић и Драгана Марчетић. КРИК ће Гашићу морати да плати око 140.000 динара.

Ово је трећа пресуда по којој је КРИК правоснажно осуђен. Раније смо осуђени по тужби руководилаца полицијске Јединице за заштиту сведока и то због вести у којој смо објавили да су нас тужили, као и по тужби Предрага Колувије коме се суди да је организовао групу која је узгајала више од тону и по марихуане – он нас је тужио јер смо у вести са суђења употребили израз „оптужени нарко-бос“.

Редакција КРИК-а је последњих неколико година затрпана тужбама за које сматра да су СЛАПП, односно тужбе које се подносе са циљем застрашивања и исцрпљивања новинара, као и цензуре тема које истражују и о којима пишу.

Тренутно се по овим тужбама води 19 судских поступака. Међу онима који су нас тужили су, осим Колувије и полицајаца, председников кум Никола Петровић, Дијана Хркаловић која је првостепено осуђена пред Специјалним судом за организовани криминал, као и Јелена Танасковић, в.д. директора Инфраструктура Железнице Србије, оптужена у случају пада надстрешнице у Новом Саду.

 

Коментари (2)

Остави коментар
пет

21.02.

2025.

Zale [нерегистровани] у 18:41

Robija

Priča će biti završena tako što će Krik biti oslobođen, a Gašić će završiti na robiji. I ne samo on. Mnogi. Samo polako, strpljivo, još malo.

Одговори
пет

21.02.

2025.

Видоје [нерегистровани] у 14:34

Јоткин казан

Само наивни могу да поверују да је било могуће да Гашић изгуби процес добијен још пре почетка суђења. Ово је време судске цензуре која чува чланове поготово функционере СНС-а од свих новинарских неподопштина. Суд дисциплинује новинаре и медије и тако ће бити све док српско "правосуђе" ради по политичком диктату. Зато су студенти у праву кад захтевају да институције раде свој посао по слову закона, а не политичкој вољи.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси