Вести
06. 02. 2025.
Синдикати и радници оба јавна сервиса траже оставке руководства, даљи ток избора новог Савета РЕМ-а неизвестан
Директор РТВ стопирао захтев за његову оставку
Синдикати и запослени оба јавна медијска сервиса последњих дана захтевају смену руководства као и уредничких колегијума информативних програма, али званичног одговора ни реакција на њихове дописе још увек нема.
Велики број запослених прикључио се протесту студената и подржао њихове захтеве, а део новинара Радио-телевизије Војводине (РТВ) прекјуче је почео и емитовање Слободног дневника испред зграде своје медијске куће.
У исто време, власт и даље покушава да „испод жита“ прогура и доврши избор за нови Савет РЕМ-а (Регулаторно тело за електронске медије), иако је седам потенцијалних чланова повукло своје кандидатуре, јер тврде да је читава процедура протекла уз пуно нерегуларности и кршења законских норми, чиме је компромитована.
На захтеве који стижу из медијске заједнице, од стручњака и невладиног сектора, да се цео процес поништи и понови, одговора са друге стране – нема.
Представници пет од шест синдиката РТС-а (Радио-телевизије Србије) у понедељак су председнику УО Браниславу Клашчеку и генералном директору Драгану Бујошевићу поднели захтев за разрешење в.д. главног и одговорног уредника Ненада Љ. Стефановића и Уредничког колегијума Информативног програма, уз напомену да очекују да буде испуњен до данас, 5. фебруара.
Они траже смене због „непоступања по Закону о јавним медијским сервисима и Закону о јавном информисању и медијима, члан 5, став 2, који захтева да РТС благовремено, објективно и непристрасно извештава, као и чланова 7. и 10“.
„РТС у континуитету, са кулминацијом у последњем периоду, не поштује законе, што за последицу има поделу у друштву и доводи запослене у непосредну опасност. Овај захтев не треба схватити као утицај на уређивачку политику, већ у циљу заштите објективног информисања јавности, запослених у РТС-у и имовине РТС-а“, пише у допису који су потписали представници Синдиката РТС Независност, Независног струковног синдиката РТС и филмских радника Србије, АСНС Синдиката радника продукције и технике запослених у ЈМУ РТС, Синдиката Слога РТС и Синдиката музичких уметника. Захтев није потписала Самостална синдикална организација РТС.
Они су у петицији затражили да РТВ почне да ради у складу са Уставом и законима Србије, интерним документима која регулишу функционисање РТВ, Кодексом новинара Србије, програмским начелима и обавезама јавног медијског сервиса.
„У случају неиспуњења ова четири захтева очекујемо, а затим захтевамо ваше оставке и обраћамо се свим надлежним регулаторним телима и институцијама, након чега бирамо пут грађанске непослушности у даљим акцијама“, додаје се у позиву руководству те куће.
Први захтев јесте да се покрене процедура за разрешење свих дужности в.д. главног и одговорног уредника Првог програма телевизије Ненада Ћаћића и његових најближих сарадника.
Затим, да се покрену дисциплински поступци против свих одговорних за неистинито извештавање (почев од 1. новембра 2024. године) којим се обмањује јавност.
Даље, да извештаји са студентских блокада, акција и студентских и грађанских протеста широм Србије буду истинити, објективни, професионални, правовремени, прецизни и емитовани у свим информативним емисијама Првог и Другог програма телевизије, а посебно и у дужем трајању у емисији „Дневник“ у 17.00, на порталу, као и у радијским информативним емисијама.
Међутим, Управни одбор РТВ, на седници одржаној 31. јануара, се није изјаснио о захтеву синдиката да се смене челни људи Првог програма те јавне медијске установе.
Како је рекао председник Гранског синдиката Независност за културу уметност и медије Дарко Шпер, генерални директор уопште није ставио њихов захтев на дневни ред, због чега чланови УО нису ни могли да се изјасне.
– Формално-правно, директор је морао да делегира наш захтев Управном одбору, а он је то одбио да учини, на изненађење синдиката али и неких чланова УО, јер та седница није била сазвана тек тако, ту су се појавили сви чланови којих је девет, из разних делова Војводине. Том одлуком смо били разочарани, дирекрор је срушио и наше преговоре и јасно смо то казали својим члановима који су одлуку чекали у ходнику. Од тада се ништа није догодило, нити може, док директор то питање не покрене, објашњава Шпер за Данас даљи ток догађаја.
Он напомиње да стоји отворено питање зашто директор који је више од годину на тој позицији, није расписао конкурс за главне и одговорне уреднике и програмског директора РТВ-а.
– То је осам функција, а ми смо у в.д. стању више од три године, па тако неки људи ускачу, опонашају улогу програмског директора, сви су у в.д,. стању осим генералног директора. Очекујемо да он то што скорије уради, у противном ћемо поднети кривичну пријаву против њега као што смо својевремено поднели против УО који две године није расписивао конкурс за денералног директора. Очигледно је да некоме у у овој земљи одговара то в.д. стање у РТВ-у, а за нас је то недопустиво. А те ствари су законски уређене, али се ништа не примењује у пракси, наводи Шпер.
Како каже, због нечињења директора, синдикати не могу да поднесу захтев УО да га он разреши.
– Иако смо му већ рекли да би морални чин била његова моментална оставка, јер је изневерио и синдикатре и велики број запослених који су то од њега тражили, напомиње саговорник.
У сваком случају, незадовољство у РТВ је велико, с обзиром на број запослених који се прикључио захтевима, а којих је сигурно више од половине.
– Чланови Струковног и синдиката Независност покренули су ову иницијативу, а отворену петицију потписало је више од 2.000 људи. Након тога још једну петицију су покренули запослени без синдиката, и њу је потписало око 260 запослених за три дана. О обе петиције директор је известио УО, приликом саопштавања одлуке да неће дати на гласање наш предлог за његову смену. Скоро половину запослених у РТВ чине прва два синдиката, не рачунајући Самостални, који је донео одлуку да иступи из даљих акција и да се не придружи том званичном захтеву, иако су чак и његови чланови потписом подржали захтеве из петиције. Имамо још један, СИНОС синдикат новинара Србије, који уопште не учествују ни у чему, напомиње Шпер.
Наставак избора Савета РЕМ-а немогућ?
У сенци мноштва актуелних дешавања, надлежни Одбор за културу и информисање је, после јавног слушања кандидата, по хитном поступку послао Скупштини на одлучивање списак кандидата који су ушли у ужи круг за нови састав Савет РЕМ.
После тога, седам од укупно кандидата повукло се из трке, јер нису желели да дају легитимитете процесу избора који је од старта компромитован неправилностим, излажењем из законских оквира и притисцима.
Остаје питање да ли је у таквој ситуацији онемогућено формирање Савета, или ће власт инсистирати да се гласање у Скупштини ипак обави, уз све нелигитимности и упркос захтевима за поништавање целог избора.
Како је недавно објаснио експерт за медијско право Слободан Кремењак, ситуација након повлачења кандидатура је сложена, и притом „није уопште регулисана законом“.
– Али, смисао овог процеса је да Скупштина Србије врши избор између више кандидата. Уколико не постоји услов за такав избор, једини логичан след догађаја је да се процес у целости понови. Будући да ова ситуација није прецизно законски дефинисана, биће неопходно пронаћи решење ад хоц, објаснио је Кремењак и додао да о томе „шта се дешава када се сагласност повуче, у закону немате ништа и онда морате да се сналазите“.
Тамара Филиповић из Независног удружења новинара Србије (НУНС) напомиње да су већ код прве нерегуларности, а то је кашњење од четири месеца са расписивањем конкурса за чланове Савета РЕМ-а, реаговали НУНС, НДНВ, ЦРТА и Фондација Ћурувија, који су поднели кривичну пријаву против Невене Ђурић, председнице Одбора за културу и информисање, која је требало да започне тај процес.
– Када је расписан конкурс, настављају се нерегуларности, прихваћени су предлагачи који не испуњавају услове као легитимни предлагачи, а ни многи предложени кандидати нису испунили погтребне услове. Тако да смо од 34 кандидата имали бар 17 који нису испуњавали законом прописане услове. Сада смо дошли у ситуацију да од девет предлагача у пет група немамо по два кандидата за које би се гласало на пленуму. У суштини, савет не може да буде конституисан, јер по њиховом статуту, да би они изабрали председника треба им минимум пет гласова, а да би доносили одлуке треба да имају двотрећинску већину, што је немогућа ситуација. Они би сада, уколико би заказали седницу Скупштине, могли да гласају евентуално о четири будућа члана. Једино што преостаје је да се процес понови из почетка и да се држе законских и подзаконских аката који су сами прописали, каже Филиповић за Данас.
Укратко, сваки наставак избора и гласање у Скупштини, сада би били нерегуларни.
Саговорница подсећа да НУНС-ове две кандидаткиње нису ушле у ужи избор, јер је међу предлагачима било шест ГОНГО организација, које не испуњавају законске услове, односно немају довољан број плаћених чланарина.
– Начин на који је Одбор то проверавао је врло упитан, докази који су се за то подносили су изјаве под кривичном и материјалном одговорношћу, али нико није проверавао да ли је то заиста тачно, па би они могли да одговарају кривично. Подаци АПР-а показују да од шест, чак пет организација нема никакву уплату чланарина. Цео избор је компромитован на више нивоа, каже Филиповић.
Како закључује, Савет РЕМ-а није испуњавао своју функцију годинама уназад, а сада смо дошли у ситуацију да га и немамо.
– Цела медијска сцена и грађани Србије су на удару јер немају тело које би требало да се брине о садржајима који се емитују на телевизијама, што је дивљи запад на делу, каже тамара Филиповић.
Дарко Шпер, пак сматра да до заседања Скупштине неће доћи у скорије време, па ни до гласања о Савету РЕМ.
– Да је било политичке воље, већ би нека седница била одржана. Очигледно су нам паралисане све институције, у Новом Саду не заседа ни Појкрајинска ни Скупштима града, која није чак усвојила ни буџет, на привременом су финансирању. Скупштина града није одржала ни Свечану седницу поводом Дана града нити је додељена Фебруарска награда, за коју су иначе били предложени студенти. Зато немам очекивања о изгласавању чланова РЕМ-а, напомиње Шпер.
Он одлуку о повлачењу кандидатура види као оправдану, али закаснелу, јер су кандидатима саветовали да процес напусте у старту.
– Као чланица Медијске коалиције, сугерисали смо свима да се из те трке повуку и пре него што је она и почела, поготово од 1. новембра од трагедије у Новом Саду, а подсећам да смо крајем новембра НДНВ и Синдикат Независност обуставили сваку сарадњу са извршном влашћу, односно са министрарствима информисања и културе. Стање је до данас непромењено, ми не пореговарамо са влашћу којој су руке крваве, јасан је Шпер.
Он образлаже да је синдикат завршио рад у радној групи за измену Закона о јмс, уз закључак да је то „једна велика лакрдија“.
– Све време се разговарало о висини претплате и начину прерасподеле тог новца, а на крају нам је министар Мали „пљуснуо“ на сто папир на ком тога више нема, јер о томе тренутно не може да се разговара. Два и по месеца смо глумили радну групу. Бојкотовали смо јавну расправу, иако су неки чланови Медијске коалиције учествовали. Када буде изабрана нека нова, прелазна, експертска влада заседаћемо и донети одлуку о даљем учешћу. Све чалнице Медијске коалиције су се сада повукле из свих радних тела до даљњег. Процедура за избор Савет Рем је била таква да од самог старта нисмо добили ништа, само смо јој дали легитимитет, а она се одвијала током овог ванредног стања од пада надстрешнице. Сматрамо да тренутно има пречег посла од процедуралних ствари, срудентски захтеви су једина тема која нас тренутно занима, закључио је Шпер.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.