Вести
22. 01. 2025.
Избор за чланове Савета РЕМ-а обележен обесмишљавањем закона, фаворизовањем фантомских предлагача и прорежимских кандидата
Надлежни намерно нису у законском року расписали позив за избор нових чланова Савета РЕМ-а, купујући време да аранжирају одговарајуће кандидатуре, сматра један од кандидата, Родољуб Шабић, који мисли да су поједини кандидати независних структура прошли овај процес као „украс”, да се покаже демократичност. Због оваквих превара, недостојних било које европске земље, Коалиција за слободу медија разматра предлог да изађе из целог процеса, јер је закон обесмишљен, каже председник НУНС-а Жељко Бодрожић
Након што су јуче у Народној скупштини одржани састанци седам групација овлашћених предлагача, који су изгласали коначну листу кандидата за чланове новог Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), данас је одржан кратак састанак Одбора за културу и информисање. На њему је заказано јавно саслушање кандидата за четвртак, 23. јануар. Троје посланика опозиције су, незадовољни због одбијања њихових предлога, напустили седницу Одбора.
Радомир Лазовић, члан Одбора за културу и информисање и посланик Зелено-левог фронта, који је присуствовао данашњој седници, позвао је Одбор да оспори кандидатуру седам од укупно девет група предлагача (све осим два предлагача – удружења за заштиту деце и организација за остваривање слободе изражавања).
„Био ми је циљ да објасним свако кршење процедура и кршење закона, у складу са налазима из анализе организације Грађанске иницијативе. Пошто нам није одговорено на питања, ми смо напустили седницу и најавили да ћемо и у четвртак на седници поновити питања и захтев“, рекао је Лазовић за Цензоловку.
Бодрожић: Превара недостојна европске земље
Жељко Бодрожић, председник Независног удружења новинара Србије (НУНС), који је присуствовао јучерашњим састанцима предлагача, каже за Цензоловку да је тада указао на кршење Закона о електронским медијима.
Законски критеријуми за овлашћене предлагаче, наиме, нису испоштовани. Међу њима је захтев да то могу бити удружења која имају више од 300 чланова. Бодрожић каже да велики број предлагача тај захтев не испуњава.
„Ми смо једини овлашћени предлагач који испуњава све услове из закона, и то је Одбор морао да констатује на прошлој седници. Наше кандидате су подржали Удружење новинара Србије и Независно друштво новинара Војводине, који су такође репрезентативна новинарска удружења. Наше кандидаткиње (професорка Сњежана Миливојевић и Милева Малешић из ТВ Форум), које су веома квалитетне и стручне – нису изгласане и неће бити биране за чланове Савета РЕМ-а због извргавања закона”, рекао је Бодрожић.
Он подсећа да је избор нових чланова Савета РЕМ-а био један од најважнијих захтева новог Закона о електронским медијима, те да је медијска заједница имала договор с властима, ОЕБС-ом и представницима Европске комисије за отварање кластера и за прикључење Европској унији да ће се поштовати процедура, закон и да ће процес бити транспарентан.
Уместо Миливојевић и Малешић, кандидати медијских удружења, међу којима је већи део неактиван или слабо познат јавности, јесу професор Учитељског факултета који једини није подржао студентске протесте Дејан Вук Станковић, те Петар Кочић, новинар Радио-телевизије Србије, односно Радио Београда, који је деведесетих радио у медијима који су били гласноговорници политике Слободана Милошевића (Политика, Политика експрес, Радио Београд).
Ова два кандидата су предложена од стране нелегитимних удружења, „имају снажне везе са државним структурама и у сукобу су интереса, што није у складу са законским принципом независности кандидата”.
Бодрожић је оценио да су овакве преваре недостојне било које европске земље, те да чланице Коалиције за слободу медија, чији је члан и НУНС, разматрају да прекину сваки контакт с властима и да изађу из целог процеса, јер је закон обесмишљен.
Председник НУНС-а најављује да ће о кршењу закона током избора нових чланова Савета РЕМ-а обавестити и њихове међународне партнере.
Стојановић: Тражимо да се понови избор
Од почетка покретања процедуре за избор чланова Савета РЕМ-а, удружења грађана, новинара и медија скретали су надлежнима пажњу на бројне нерегуларности током процеса избора. Одређени број предлагача не испуњава све законске критеријуме, док већина спада у корпус нелегитимних предлагача – тзв. „владиних невладиних организација (ГОНГО)“, повезаних са државним структурама и без довољног броја чланова са плаћеном годишњом чланарином, што представља елементарно кршење Закона о електронским медијима.
Поједине организације упутиле су и приговоре надлежнима, али они нису узети у обзир.
Грађанске иницијативе су у анализи процеса избора нових чланова Савета РЕМ-а показале да од 34 кандидата за чланове Савета РЕМ-а, чак 17 не испуњава законске критеријуме. Исти је случај и са 32 од 121 предлагача. Како ГИ тврде, то јасно указује на системску злоупотребу процеса и политичке притиске.
„Ми смо тражили од Одбора да искључи све предлагаче који су нелегитимни, они то нису урадили. Следећи корак је Скупштина, од које смо тражили да не дозволи да буду изабрани кандидати за Савет РЕМ-а који не испуњавају законске услове, или су их кандидовали неовлашћени предлагачи. Такође, захтевамо да се за седам од девет области понови избор за чланове Савета РЕМ-а”, каже за Цензоловку Маја Стојановић, директорка Грађанских иницијатива.
Од избора чланова Савета РЕМ-а зависи да ли ће Србија испунити услове за реформску агенду, за европске интеграције и за отварање кластера три, који се односи на електронске комуникације и информационо друштво, подсећа Стојановић.
Осим Грађанских иницијатива, и друга удружења грађана, новинара и медија су забринута у вези са досадашњим процесом избора чланова Савета РЕМ-а и траже од Народне скупштине да изабере кандидате/кандидаткиње који испуњавају законске критеријуме, а нарочито оне из новинарских удружења.
Шабић: Мали број независних кандидата за „украс”
Коментаришући цео процес избора нових чланова Савета РЕМ-а, Родољуб Шабић, магистар права, адвокат, члан Комисије за жалбе Савета за штампу и бивши повереник за информације од јавног значаја, подсећа да власт од почетка процеса избора новог састава Савета РЕМ-а покушава да изигра закон.
„Јасно је да су надлежни свесно и намерно пропустили да у законском року распишу јавни позив за избор нових чланова Савета РЕМ-а, без икаквог сувислог објашњења. То снажно асоцира и на кривично дело злоупотреба службеног положаја. Очигледно су куповали време да аранжирају некакве кандидатуре које ће бити одговарајуће, и да у нови састав Савета убаце људе из структуре бившег састава, као што је заменик председнице Савета, иако закон забрањује поновни избор у Савет РЕМ-а, или помоћник директора РЕМ-а”, каже Шабић за Цензоловку.
Он верује да ће сви кандидати које су предложиле структуре под контролом власти на крају бити и изабрани за чланове Савета РЕМ-а, са евентуално још неким чланом из независних структура, за „украс”, како каже, да се покаже демократичност.
Шабић је, заједно са Дубравком Валић Недељковић, изабран као кандидат за члана Савета и о њима ће се Скупштина изјашњавати на наредној седници. Њих је предложило више од 20 удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања.
„Поражавајуће је да се озбиљан напор током целог процеса израде медијских закона и током процеса избора чланова Савета РЕМ-а, којем су огроман допринос дале новинарске организације, изиграва на овакав начин, и обесмисли избором чланова Савета који ће поново радити под контролом власти“, додаје Шабић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.