Саопштења
06. 08. 2025.
УНС: Надлежни да реагују и кажњавају нападе на новинаре и медијске раднике
Удружење новинара Србије (УНС) позива полицију и тужилаштво да хитно реагују на нападе на новинаре, пронађу и казне одговорне и тиме пошаљу јасну поруку да је насиље недопустиво.
УНС позива полицију да не жмури на нападе на новинаре, нарочито у случајевима када се њени припадници налазе на месту напада, као што је то више пута био случај у последњих неколико месеци, када су новинари нападани или им је прећено у току извештавања са протеста.
И у последњих неколико дана, УНС-у су се јављале колегинице и колеге које су у току извештавања са протеста биле нападане наочиглед полиције.
Како је УНС сазнао, јуче је током извештавања са протеста грађана испред седишта Српске напредне странке (СНС) на Новом Београду, физички нападнут Дарко Симић, новинар “Политичког глобуса”.
Њега је, како је рекао у преносу догађаја на јутјуб каналу, песницом ударио један од присталица СНС-а окупљених испред просторија странке.
Како су УНС-у рекли колегиница и колега из Радио ДИР-а, у последњих неколико месеци више пута су били физички и вербално нападани док су извештавали са протеста. Последњи случај десио се 4. августа.
Новинарка Радио ДИР-а из Суботице Ивана Обрадовић, како је потврдила УНС-у, по руци и телефону којим је снимала, ударио је непознат мушкарац незадовољан што она снима окупљање грађана испред Градске куће у Суботици.
Новинар овог радија из Београда Дејан Антић исте вечери, како је рекао и УНС-у, а и потврдио у пријави полицији, у току извештавања са протеста у Булевару краља Александра у Београду физички и вербално је нападнут.
УНС изражава забринутост због све чешћих напада и претњи новинарима и подсећа да одговорни морају да сносе последице.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.