Вести
17. 01. 2025.
Гугл потписао уговор с АП-ом за објављивање вести преко свог четбота
Компанија Гугл саопштила је у среду каже да ће њен чет-бот Џеминај (Gemini) испоручити најновије вести Асошијетед преса у првом таквом договору технолошког гиганта с неком медијском кућом.
Гугл је објавио договор у посту на блогу, наводећи да ће АП „сада испоручивати фид информација у реалном времену како би додатно побољшао корисност резултата приказаних у апликацији Џеминај“.
Директорка за приходе у АП-у Кристин Хајтман рекла је да је то део дугогодишњег односа с гигантом у претраживању интернета „заснованим на заједничком раду на пружању правовремених, тачних вести и информација глобалној публици“.
„Драго нам је што Гугл препознаје вредност АП-овог новинарства, као и нашу посвећеност непристрасном извештавању, у развоју својих генеративних АИ производа“, навела је Хајтман у саопштењу.
Ниједна од две компанија није открила колико ће Гугл платити АП-у за садржај. Гугл је одбио даље коментарисање о томе како ће представити информације АП-а и да ли ће навести извор или линк с оригиналним чланцима.
Џеминај, раније познат као Бард, представља Гуглов одговор на потражњу за генеративним алатима вештачке интелигенције који могу да састављају документе, генеришу слике, помажу у програмирању или обављају друге задатке.
АП је настојао да диверзификује своје приходе последњих година и 2023. је потписао уговор са ОпенАИ, произвођачем ЦхатГПТ-а, омогућавајући компанији да лиценцира АП-ову архиву вести за обуку будућих верзија својих АИ система. Финансијски услови тог посла такође нису објављени, али је покренуо све већи број сличних партнерстава између ОпенАИ-а и медија широм света.
Истовремено, новинске организације су изразиле забринутост због технолошких компанија које користе њихов материјал без дозволе или плаћања, а затим се такмиче с њима за приход од оглашавања.
Лист Њујорк тајмс и други медији тужили су ОпенАИ и друге компаније за вештачку интелигенцију због кршења ауторских права и у уторак су изнели своје аргументе пред савезним судијом у Њујорку.
Технолошке компаније су тврдиле да слободно узимање јавно доступног текста с интернета за подучавање својих АИ модела представља „фер употребу“ према америчким законима о ауторским правима.
Међутим, суочене с правним изазовима и технологијом склоној грешкама, компаније за вештачку интелигенцију такође настоја да добију лиценце за висококвалитетне изворе података како би побољшале перформансе својих производа.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.