Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Због исписивања претећих графита и кривичне пријаве, водитеља позвало тужилаштво на разговор: Јасан политички потпис у кампањи против Кесића
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

14. 01. 2025.

Аутор: Ивана Николетић Извор: Данас

Због исписивања претећих графита и кривичне пријаве, водитеља позвало тужилаштво на разговор: Јасан политички потпис у кампањи против Кесића

Две недеље након што је поднета пријава за угрожавање сигурности, када су на великом броју београдских фасада осванули узнемирујући графити у којима се аутор емисије “24 минута са Зораном Кесићем” повезује са датумом трагедије у Новом Саду, Кесић је добио позив на разговор из тужилаштва, рекао је водитељ за Данас.

„Данас ме је, 14 дана након пријаве, контактирао јавни тужилац. Ускоро ћемо се састати и спреман сам да са радошћу и ванредним еланом допринесем откривању засад анонимних починилаца и налогодаваца овог насиља и над појединцем и над градом, казао је Кесић у изјави за наш лист.

Подсетимо, прекршајну и кривичну пријаву за исписивање узнемирујућих графита у којима се “таргетира Зоран Кесић и ружи Београд” МУП-у је поднела 4. јануара Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ), након што је Кесић случај пријавио 31. децембра у Полицијској станици Врачар.

АНЕМ је упозорио да написано минимално 200 графита шаблоном само на потезу од Славије до Калемегдана у веома кратком року, те да су на десетине места на Врачару, Старом граду и Новом Београду исписани графити величине од неколико квадратних метара или дуги десетак метара. Поред тога исписани су на скоро свакој згради у Улици српских владара, на згради САНУ, Андрићевој задужбини, згради Протокола, ЈДП и преко пута на Цветном тргу, на уласку у Теразијски тунел са обе стране, а нису поштеђене ни зграде под заштитом као културни споменици. „Штета нанета имовини и Београду је веома велика“, објавио је тада АНЕМ.

„У питању је очигледно велика операција која има за циљ уништавање имовине, ружење града и узнемиравање Зорана Кесића и његове породице, као и његовог тима сарадника и узнемиравање и других новинара и медијских радника. До сада нисмо имали операцију таргетирања неког новинара оволиких размера када је реч о исписивању графита“, пише у саопштењу и додаје се да је о случају обавештена и Стална радна група за безбедност новинара.

Адвокат Братислав Марковић каже да у овом случају има јасних основа за поступање тужилаштва и то по основу кривичног дела угрожавања безбедности.

– У случају претњи графитима упућених Кесићу на његову штету, је јасно извршено дело угрожавања безбедности. Свакако је дошло и до узнемирења грађана, због чега се ради о ставу два овог дела, о тежем облику угрожавања сигурности, где би тужилаштво и полиција морали да поступају по службеној дужности и да саопште јавности шта су до сада учинили, објашњава за Данас Марковић и додаје да, у ситуацији великих притисака и тензија у друштву, када су таква угрожавања безбедности често праћена и појачана кампањама провладиних таблоида, претња некоме ко се бави објективним новинарством је за сваку осуду, те је неопходно да тужилаштво реагује.

Удружење новинара Србије (УНС) јуче је затражило да се јавност хитно обавести докле се стигло са истрагом у овом случају, те да се починиоци адекватно и без одлагања казне.

– У питању је још једна оркестрирана кампања против новинара, овога пута у њу је, због броја и величине графита и локација, морало да буде укључено више лица и ресурса, што говори о добро планираној намери да се Зоран Кесић застраши, таргетира и дискредитује, да се његова породица, тим сарадника али и шира јавност узнемири. Коришћен је опробани рецепт извлачења из контекста нечије изјаве, па стављања у контекст сатанизације личности, коментарише за Данас потпредседница УНС-а Оливера Милошевић.

Она додаје да је поражавајуће и обесхрабрујуће што нико од надлежних не реагује, а скоро све локације на којима су исписани графити покривене су камерама.

– Колико знам, на пријаве које је поднео АНЕМ, нема још реакција, нити информација. Такво понашање и игнорисање проблема неминовно води ка закључку да ова кампања има политички потпис, јасна је Милошевић.
На чињеницу да је већина простора на ком се налазе исписани графити покривена сигурносним камерама, указао је и АНЕМ. У саопштењу је наведено и да није видљива ни једна активност на разоткривању починилаца, нити су надлежне службе интервенисале са чишћењем ових објеката.

Са друге стране, Министарство информисања на овај случај није званично реаговало, нити осудило исписивање графита.

У данашњем одговору листу Данас, из кабинета министра кажу да су за подношење кривичне пријаве против Н. Н. лица због исписивања графита о Зорану Кесићу обавештени искључиво преко извештавања медија о том догађају. Такође, кажу да не сматрају да се ради „ни о каквој претњи“, те да не виде „ни потенцијалну природу притиска који би био садржај у тексту наведеног графита“.

„Овом министарству је познато и то да је, према наводима садржаним у НУНС-овој онлајн бази случајева ометања рада или угрожавања безбедности новинара, г. Кесић саопштио да се садржај тог графита може повезати са његовим наступом који је имао 1. новембра 2024. у Сарајеву. У вези  са тим, г. Кесић је појаснио да садржај графита може да представља део из његове реченице коју је изговорио током тог наступа, а која гласи „Схоw муст го он за нас који остајемо, који жалимо за жртвама и надамо се брзом опоравку повређених, али и који инсистирамо на одговорности““, појашњавају свој став из Министарства.

Даље указују и на то да у „онлајн бази НУНС-а о случајевима ометања рада или угрожавања безбедности новинара овај случај није окарактерисан као претња, већ као вид притиска“.

„Министарство је сагласно са ставом НУНС-а да се не ради ни о каквој претњи, а Министарство не види ни потенцијалну природу притиска који би био садржан у тексту наведеног графита“, поручују из Министарства информисања.

Опасно цртање мета
“Много је све ово опасно, јер видимо колико је велики ангажман за стезање обруча око неистомишљеника и критичара власти. Поготово је опасно у овако осетљивом тренутку у друштву које је поларизовано до тачке пуцања и само је питање када ће ова усијана атмосфера притисака на новинаре и цртања мета, довести до неког нежељеног епилога“, каже још Оливера Милошевић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси