Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Преминула фотографкиња Горанка Матић
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

05. 01. 2025.

Аутор: Бета, Н1 Извор: Бета, Н1

Преминула фотографкиња Горанка Матић

Данас је у Београду преминула чувена српска фотографкиња Горанка Матић у 76. години јавили су Бети њени пријатељи. Њен опус обухавата портрете писаца, рок и поп музичара као и изборне кампање, а од 1986. излагала је у земљи и иностранству.

Горанка Матић рођена је 1949. године у Марибору, у Словенији.

Завршила је студије историје уметности на Филозофском факултету у Београду.

Од 1971. године била је стална сарадница Студентског културног центра као једна од уредница ликовног програма и кустоскиња галерије Срећна нова уметност, наводи се у њеној биографији на сајту Музеја савремене уметности у Београду.

Од 1978. до 1980. водила је Галерију 45 на Новом Београду.

Фотографијом се активно бави од 1980. године. Професионалну каријеру започела је у часопису Џубокс и наставила у Старту и Свијету.

Њене фотографије излазиле су у готово свим водећим часописима бивше Југославије (Дуга, Политика, Омладинске новине, Беорама, Ритам, Либератион, Полет, (Неw)Момент, Дело).

Била је уредница фотографије у недељнику Време (1990–2006), у дневном листу Политика (2006–2010) и на Радио-телевизији Србије (2011–2015).

Током осамдесетих година, најзначајнији је њен рад у области рок фотографије, нарочито у оквиру неформалног покрета названог Нови талас. Тада настају неки од култних омота плоча водећих музичара тог периода (Идоли, У шкрипцу, Бајага и инструктори, Ђорђе Балашевић и др).

Поред тога, њен фотографски опус садржи и портрете уметника, писаца, редитеља, глумаца (људи са уметничке и културне сцене), али и политичара, снимљених за изборне и разне друге врсте кампања. Ауторка је бројних фотографија са друштвено-политичким темама насталих током турбулентних деведесетих.

Предавала је на Факултету политичких наука и Факултету за медије и комуникацију у Београду (фото-журнализам и документарна фотографија).

Прва је жена фотограф члан фото-секције УЛУПУДС-а.

Током своје уметничке каријере учествовала је на бројним колективним и самосталним изложбама у земљи и иностранству. Њени радови налазе се у колекцији Музеја савремене уметности у Београду.

Добитница је неколико значајних награда:

1998. Награда на 39. Октобарском салону Укуси су различити (фото: диптих Мале и велике приче)

2002. Награда Освајање слободе, признање Фондације Маја Маршићевић-Тасић

2004. Награда Политике из Фонда Владислав Рибникар (за најуспелију изложбу Тихо тече Сутјеска)

2005. Годишња награда УЛУПУДС-а

2019. Награда Удружења новинара Србије за животно дело

2021. Награда Фондације Тања Петровић за изузетан допринос афирмисању културе и уметности у медијима

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси