Вести
03. 12. 2024.
Нови живот Новинарског парка у Смедереву
На брду Мајдан у Смедереву, које се издиже изнад центра града и одакле "пуца" поглед на Дунав, смештен је Новинарски парк.
Није мали број Смедереваца који никада нису чули за овај локалитет, нити знају због чега је баш новинарски, а сва је прилика да томе значај не придају ни локалне власти деценијама уназад. Да будемо самокритични - ни сами новинари нису се претргли да ово место живи и буде препознатљиво. Зато и не чуди што је годинама запуштено и нема никакву сврху.
Ових дана млади активисти предвођени удружењем "Културно наслеђе града Смедерева", решили су да оживе и врате душу Новинарском парку. Почели су од сређивања тог простора - за почетак сакупили су и изнели чак 20 врећа ђубрета.
Посадили су 40 платана и стабала брезе како би парку вратили епитет "зелене оазе" града. Обновили су клупе које су биле у лошем стању и поставили инфо-табле и путоказе. Посебно су поносни на плочу коју су поставили на већ постојећи постамент, а посветили су је Димитрију Давидовићу чија се вечна кућа налази недалеко од Новинарског парка.
На њој стоји натпис: "Оцу српског новинарства Димитрију Давидовићу, творцу првог српског устава".
- Први пут на плочи је посвета као захвалност човеку који спаја новинарство, културу, политику, а притом почива у близини овог парка - каже за "Политику" историчар Душан Митровић из удружења "Културно наслеђе града Смедерева".
План је да убудуће Новинарски парк буде место окупљања љубитеља културе и историје. Организоваће се на отвореном простору трибине, књижевне вечери и други културни догађаји. Али за будућност овог локалитета важна је и његова прошлост о којој, нажалост, нема много валидних података.
Према тврдњама Николе Тасића, смедеревског хроничара, али без писаних трагова, Новинарски парк је настао 1981. на стогодишњицу Удружења новинара Србије. У овом удружењу, међутим, немају забележен тај податак, али Нину Брајовићу, генералном секретару УНС-а, у сећању је да је 1996. године, на 115. годишњицу, у Смедереву одржана скупштина удружења.
Тадашња општина наводно је одлучила да парк "припада" УНС-у, али не као власништво, присећа се Брајовић информација које су до њега стигле. Након тога не постоје никакви писани трагови. Ни Душан Митровић као историчар не располаже доказима да је Новинарски парк настао баш 1981. године.
- Постоји прича да је најстарији смедеревски недељник "Наш глас" писао о томе, али не знамо поуздано да је то било тада и да је повезано са стогодишњицом УНС-а. Као историчар ослањам се на писане трагове, али њих нема увек. Усмена историја такође има значај, а чињеница је да се у Смедереву деценијама помиње Новинарски парк и немогуће је да је то измишљено. Нечега је било, сигурно је постојао конкретан повод због чега је то место баш тако названо - каже Митровић уз обећање да ће подробније истражити све што може бити у вези са историјатом овог места.
Поуздано је, међутим, да је у Новинарском парку постојала табла, али не и шта је на њој писало, јер је одавно нестала.
- О томе сведочи постамент који је и даље ту, са шрафовима који указују да је била и нека табла. Верујемо да би њен аутентични натпис открио како је и када настао Новинарски парк, али, нажалост, ње нема већ дуги низ година - објашњава Душан Митровић.
Активисти најављују да ће у наредном периоду, осим канти за ђубре, у Новинарском парку поставити и камере. "Културно наслеђе града Смедерева" ову акцију спровело је уз подршку покрета "Тврђава" и Омладинског клуба "Ђурађ".
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.