Вести
30. 10. 2024.
Извештај Европске комисије: Србија без напретка у области слободе изражавања
Србија није постигла никакав напредак у спољној и безбедносној политици јер је степен усклађивања остао неизмењен. Односи са Русијом и Кином представљају посебну забринутост.
Дијалог са Косовом, који је кључан за напредак Србије према Европској унији, није показао жељене резултате. У земљи се настављају величати ратни злочинци. И у слободи изражавања је Србија добила лошу оцену.
Ово су кључни одломци извештаја о напретку за Србију у који је Радио Слободна Европа имао увид.
Овај извештај заједно са извештајима за сваку земљу у процесу проширења, ће Европска комисија објавити 30. октобра после састанка колегијума.
Ради се о најважнијем документу који Комисија објављује једном годишње, где се представља степен напретка за сваку земљу у кључним реформама, које су неопходне за напредак на европском путу.
Слобода изражавања
Србија није постигла напредак у препорукама из прошле године, оцењује Европска комисија у извештају.
Од земље се тражи да примени нове медијске законе, поштујући њихово слово и дух, укључујући независност Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), избор нових чланова Савета РЕМ-а и измене закона како би се решила преостала питања у усклађивању са европским стандардима.
Од земље се такође тражи да ојача заштиту и сигурност новинара.
Посебно се тражи да се високи званичници се уздрже од етикетирања или вербалних напада на новинаре, те да се све претње и случајеви физичког и вербалног насиља брзо прате и, према потреби, јавно осуде, истраже или кривично гоне.
Такође се тражи осигурање транспарентног и правичног суфинансирања медијских садржаја који служе јавном интересу, те пуну транспарентност у власништву и оглашавању медија.
У извештају се истиче да и даље постоје случајеви претњи, застрашивања, говора мржње и насиља над новинарима, укључујући новинарке.
„Сталне изјаве високих званичника о свакодневном и истраживачком раду новинара имају застрашујући ефекат на слободу изражавања“, упозорава се путем тог документа.
Потврђује се да су новинарска удружења забележила пораст притиска и физичких напада на новинаре.
Констатује се да напади на два локална новинара из Новог Сада, који долазе и од посланика владајуће странке, нису наишли на одговарајућу јавну осуду надлежних органа.
„Након необјашњиво одложеног објављивања у фебруару 2024. ослобађајуће пресуде другостепеног суда, убиство Славка Ћурувије остаје некажњено након 25 година. Није постигнут напредак у друга два случаја убиства, од којих је један сада искључен из даље истраге због апсолутне застаре“, наводи се.
Цео текст прочитајте ОВДЕ.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.