Вести
08. 10. 2024.
Извештај ЕП о лажним вестима: Русија, Кина и Иран циљано шире дезинформације
Ауторитарне државе као што су Русија и Кина, а последњих година и Иран, користе технологију и вештачку интелигенцију како би манипулисале демократским процесима, ширећи циљане дезинформације, којима се распирује неповерење у систем или одређеног актера, тврди се у извештају који је припремила служба Европског парламента за дебату о лажним вестима, популизму и дезинформацијама.
Како се наводи, геостратешки интерес и је слабљење западних демократија, а главни циљ кампања: Сједињене Америчке Државе, Латинска Америка и Африка.
За то се користе разне технике, првенствено дезинформације и дигиталне манипулације. Креирају се лажни наративи који утичу на перцепцију грађана, посебно током изборних кампања.
У ту сврху најчешће служе друштвене мреже и генеративна вештачка интелигенција попут “деепфаке” видео садржаја, који олакшавају и убрзавају ширење лажних наратива.
Ботови и лажни налози шире дезинформације како би поларизовали друштво, док алгоритми повећавају видљивост таквог садржаја.
Као растући проблеми наводе се и кинеске технологије за праћење и надзор, као што је технологија за препознавање лица, коју Кина извози у та два региона, али и на Западни Балкан, али и „дипфејк“ технологија коју чешће користи Русија и којима се “имитирају” појединци или организације са запада.
Технолошки гиганти су под притиском да спрече ширење дезинформација и суочавају се са претњом огромним казнама у случају да то не ураде. ЕУ се за то ослања на низ законских регулатива, међу којима је су Дигитални акт о услугама, Закон о транспарентности политичког оглашавања или најновији Закон о регулацији вештачке интелигенције.
Урсула фон дер Лејен је у обраћању парламенту код избора за други мандат обећала и увођење Европског демократског штита, који би требало да се супротстави дезинформацијама – медијским описмењавањем и јачом применом релевантних закона ради заштите од манипулативних наратива.
О томе је у дебати у Европском Парламенту говорила и одлазећа Комесарка Вера Јурова, која инсистира на томе да су борба против дезинформација и заштита медијских слобода “две стране истог новчића“ и да је неопходно заштитити независне медије и новинаре широм ЕУ и у државама кандидатима за чланство.
Дебата у Европском Парламенту показала је сву разлику између политички супротстављених групација, од посланика владајуће коалиције из спектра ширег политичког центра, левичара, зелених, као и конзервативаца, који су понављали неопходност заштите независних новинара и медија и омогућавање непристрасног рада јавних сервиса, до посланика крајње деснице који су доводили у питање мотиве ЕУ да регулише медијску сцену, називајући то цензуром и бунили се што се у исти кош стављају дезинформације и популизам.
У завршном обраћању посланицима комесарка Јурова је поручила да не пристаје на такве квалификације крајње деснице.
„Ми цензуришемо лажи и неталности, а никада чињенице. Јер ми знамо да прави медиј мора да провери чињенице и изнесе проверену информацију. Мишљења су субјективна, у то не задиремо. Ничију слободу не органичавамо“, рекла је Јурова.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.