Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Влада усвојила два стратешка документа из надлежности Министарства информисања и телекомуникација
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

08. 08. 2024.

Извор: Министарствo информисања и телекомуникација

Влада усвојила два стратешка документа из надлежности Министарства информисања и телекомуникација

Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Стратегију развоја система електронских комуникација у Републици Србији до 2027. године, којом се одређују национални приоритети у планирању изградње, постављања и пружања јавних електронских комуникационих мрежа и услуга од интереса за државу и усклађују активности свих носилаца појединих мера за период од 2024. до 2027. године.

Овај документ акценат ставља на унапређење електронских комуникационих мрежа и повезаности, што обухвата укљученост и могућност приступа и коришћења садржаја и услуга дигиталног друштва путем широкопојасног приступа, и подржава примену нових напредних технологија.

Саставни део документа је и Акциони план за спровођење Стратегије, којим су дефинисане конкретне мере и активности како би се реализовали постављени циљеви.

Те активности треба да допринесу унапређењу дигиталних знања и вештина грађана, подизању капацитета запослених у јавном и приватном сектору за коришћење нових технологија и унапређење дигиталне инфраструктуре у образовним установама, дигитализацију услуга и пословања у јавном и приватном сектору и унапређење информационе безбедности грађана, јавне управе и привреде.

На седници је усвојена и Уредба о утврђивању Програма развоја широкопојасне комуникационе инфраструктуре у руралним и неразвијеним подручјима Републике Србије за период од 2024. до 2026. године, чији је циљ да се подстицајима државе омогући повезивање на интернет приближно 880 школа, односно јавних установа, месних заједница и других објеката републичких и органа локалне самоуправе, као и приближно 152.000 домаћинстава.

На овај начин се грађанима у руралним пределима омогућава приступ савременим електронским сервисима, а привреди, нарочито микро и малим предузећима, да достигну исти квалитет услуга као предузећа у развијенијим деловима.

Посебан значај се огледа у томе што ће се смањити дигитални јаз који постоји између руралних и урбаних подручја.

 

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси