Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Више спорта на Јавном сервису
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

01. 08. 2024.

Аутор: Драгиша Ковачевић Извор: Политика

Више спорта на Јавном сервису

Грађанима се није допао предлог Владе Србије о изменама Закона о привременом уређивању начина наплате таксе за јавни сервис.

Телевизијски гледаоци, посебно они који воле да гледају спорт, годинама су ускраћени да на Јавном сервису гледају важне спортске догађаје у којима су актери спортисти који бране боје српских репрезентација у разним спортовима.

Дуго година све утакмице фудбалске репрезентације приказиване су на једном кабловском каналу, који је био доступан само грађанима који су на мрежи једног оператера.

Коначно, репрезентативни фудбал стигао је и на Јавни сервис. И учешће наших спортиста на Олимпијским играма у Паризу преносиће национална телевизија.

По правилу, највише рејтинге остварују преноси спортских догађаја, па није искључено да је и то био један од мотива да Влада Србије искористи ту околност и грађанима „сервира“ озбиљно поскупљење гледања националне телевизије.

Додуше, у образложењу овог поскупљења каже се да је то „у функцији обезбеђења стабилног система финансирања основне делатности јавних медијских сервиса, њихове уређивачке независности и институционалне  аутономије, истовремено водећи рачуна о економском амбијенту и и економској снази обвезника“.

А какав је квалитет програма који нам нуди Јавни сервис?

Без обзира на  бројне критике, чак и неке озбиљне  замерке, пропусте и неуједначене критеријуме приликом извештавања са важних догађаја, сматрам да је програм РТС значајно умеренији, пристојнији и програмски прихватљивији за гледаоце од већине других телевизија.

У поплави кича, ријалити срамоте, вулгарности, примитивизма и насиља којима су изложени гледаоци телевизија које користе државне ресурсе, емисије на РТС-у можете гледати  у друштву своје деце или родитеља, а да вас не буде стид и срамота.

Европско првенство у фудбалу и Олимпијске игре које су у току  велика су шанса за Јавни сервис да и у летњем периоду буду испред својих конкурената.

Додуше, треба да буду спремни на бројне критике којих ће свакако бити.  Јер, најлакше је седети у удобној фотељи и “ловити“ грешке репортера и коментатора, тражити њихове мане уз коментар „овај нема појма“.

Пошто сам стекао пензију радећи овај посао, имам пуно разумевање за колеге које су, посебно у летњим месецима када су на телевизији важни спортски догађаји, под будним оком гледалаца који из климатизованих соба и удобних фотеља траже „длаку у јајету“.

Са тим „дежурним“ критичарима могу да се сложим да је било пропуста, да је у коментарима било превише непотребне статистике, а да је то могло да се надомести са стручним консултантом (пример у кошарци: Шаренац - Кузмановић), који би гледаоцима могао да разјасни намере тренера са изменом тактике или променом играча. Али, општи утисак је повољан.

Оно што сам запазио су непотребне егзибиције једног коментатора који на РТС има статус звезде.

Њему је стало да се разликује од колега. Ја га лично не познајем, а кажу да је јако пристојан и васпитан младић. Он годинама упорно уместо „надокнаде времена“ изговара „зауставно време“. Иако та његова поштапалица нема никакво значење, он тврдоглаво то годинама понавља.

Увек сам се питао због чега му неко од колега или уредника добронамерно не каже да то не приличи Јавном сервису, али ми је ту дилему разјаснио Дејан Недић, судијски експерт. Дејан му је у више наврата предочио да не постоји „зауставно време“, али му је он одговорио да се он по томе разликује од свих других коментатора и да нема намеру да се одрекне  тог „имиџа“.

Ако већ причамо о спорту на телевизијама, наши гледаоци имају привилегију као ретко ко у свету.

Додуше, само они који су претплаћени на две кабловске мреже могу да гледају и врхунски фудбал и кошарку и  све друге спортове.

Да имамо способнијег регулатора (РЕМ) и да оператори поштују законе, програм најатрактивнијег домаћег спортског канала – ТВ Арене, могли би да прате сви гедаоци, јер је обавеза свих оператора да у својој мрежи имају све домаће канале са важећом дозовлом  РЕМ-а, што није сада слуачај: СББ у својој понуди нема ТВ Арену, али РЕМ на то не реагује.

Да не би било забуне: МТС нема законску обавезу да у својој мрежи приказује програме Спорт клуба јер се ради о прекограничној телевизији која нема дозволу регулатора.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси