Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Маја Север: Вештачка интелигенција не може да замени новинара на терену
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

04. 12. 2023.

Аутор: Ивана Николетић Извор: Цензоловка

Маја Север: Вештачка интелигенција не може да замени новинара на терену

Превара и лажних вести било је увек, и пре интернета или вештачке интелигенције. Новинарство је увек новинарство без обзира на развијеност технологија.

Само је питање друштвене одлуке и одлуке оних који одлучују коме ће препустити да информише јавност.

Људима који су се школовали и који су у обавези да поштују професионалне норме, правила и новинарску етику, или алгоритмима који пумпају профите власника огромних компанија.

Кроз историју човечанства новитети су увек изазивали страх, па се не бих јуначила и тврдила да се не бојим вештачке интелигенције. Пратим шта се догађа и видим да много паметнији научници упозоравају да је развој вештачке интелигенције велика непознаница.

Али развој се не може зауставити, па је сигурно паметније пратити развој и користити га као алат за побољшање рада и услова рада. Надам се да ћемо управо на тај начин деловати када је реч о вештачкој интелигенцији.

Тако Маја Север, председница Европске федерације новинара (ЕФЈ), види нагли, експоненцијални развој вештачке интелигенције и њену све ширу употребу, који су побудили глобалну бригу: колику опасност доноси вештачка интелигенција?

О томе је расправљано на недавно одржаном првом међународном Самиту о безбедности вештачке интелигенције, где је чак 28 земаља пристало да ради на обуздавању ризика које она носи.

*Који су ризици од употребе вештачке интелигенције, с обзиром да се она развија веома брзо, а нема разрађен и усвојен оквир норми и правила којима би била уређена и који би били брана злоупотреби?

– Највећи ризик је злоупотреба и то је наравно оно што можемо очекивати и већ и у нашем новинарско-медијском свету сведочимо таквим примјерима. Рецимо, само два дана пре недавних избора у Словачкој на Фејсбуку је објављен аудио снимак наводног разговора Мичала Шимечке, који води либералну Прогресивну словачку странку, и Монике Тóдове из дневних новина Деннíк Н. Чинило се да расправљају о томе како лажирати изборе, делимично куповином гласова од маргинализоване ромске мањине у земљи. Шимечка и Деннíк Н одмах су прогласили аудио запис лажним. Одељење за проверу чињеница новинске агенције АФП потврдио је могућност манипулације помоћу вештачке интелигенције. Међутим, снимак је објављен током предизборне тишине и нису могли то демантовати. На изборима је победио противкандидат. Наравно, не можемо доказати да је разлог томе лажни снимак, али ће то увек остати отворено питање.

*Да ли се слажете са закључцима међународних организација да су неопходни механизми за контролу вештачке интелигенције?

– Да. Иако сам цео живот новинарка и веома ценим слободу, и ми новинари цео живот радимо према правилима. Знамо шта је право новинарство и према којим правилима новинари могу и морају да раде, исто тако за употребу вештачке интелигенције у новинарству треба имати правила. Европска федерација новинара једна је од потписница Паришке повеље о вештачкој интелигенцији и новинарству. Прва такве врсте, ова повеља дефинише етику и начела која ће новинари, редакције и медијске куће широм света моћи да усвоје и примене у свом раду с ВИ. Повељу је припремила комисија коју је окупио РСФ, а којом је председавала Мариа Ресса, новинарка добитница Нобелове награде за мир.

*Поједина становишта су да се на тај начин, вештачка интелигенција може од „најгоре ствари која се десила човечанству“ претворити у „најбољу“, само ако се строго ограниче њени оквири и употреба. Да ли се слажете?

– Да, сматрам да ВИ треба да гледамо и користимо као алат који служи човечанству. Вештачка интелигенција нам отвара нове перспективе, наравно и опасности, али ВИ морамо регулисати како бисмо пронашли конструктиван приступ и искористили је за напредак демократије и новинарства.

*Како вештачка интелигенција може да се употребљава у новинарству и који су домети, било позитивни или негативни, те употребе?

– Већ је употребљавамо. Па исправљање текста и преводи такође су део приче, мислим да ће ВИ тешко заменити квалитетног новинара на терену, али му може помоћи у прикупљању података, припреми и свакодневном новинарском раду. Негативним ефектима такође већ сведочимо. Немачки таблоид Билд, најпродаваније новине у Еуропи, најавио је програм смањења трошкова у вредности 100 милиона евра који ће довести до отпуштања око 200 радника, те је упозорио особље да очекује даље уредничке резове због „могућности вештачке интелигенције“. Издавач Билда, Аxел Спрингер, пре неколико месеци најавио је у поруци запосленима да ће морати да се разиђу с колегама који имају задатке које обављају у дигиталном свету.

*Како са „проблемом“ вештачке интелигенције у новинарству стоји наш регион?

– Као и многе друге земље, Хрватска се суочава с изазовима и приликама које доноси ВИ у новинарству и медијској индустрији. Неки од кључних начина на које Хрватска може да се носи с овим „проблемом“ у новинарству укључују најпре едукацију и оспособљавање. Дакле, потребно је улагати у едукацију новинара, уредника и медијских професионалаца о употреби и импликацијама ВИ у новинарству. То укључује разумевање алата за аутоматизацију садржаја, анализу података и примену АИ технологија у процесу новинарства…

Овај је одговор написао ЧатГПТ!! Дакле, и вештачка интелигенција зна да је опет људски фактор тај који је кључан у хватању трке с развојем ВИ.

* До каквих последица може да доведе злоупотреба ВИ у новинарству?

– О губитку радних места сам већ говорила, о производњи лажног садржаја такође, то су сигурно највећи изазови, и управо зато нам треба регулатива али и заједнички став, друштвена одговорност и солидарност.

*Шта је дефинисано Париском повељом о ВИ?

– Париска повеља о вештачкој интелигенцији и новинарству дефинише начела за очување интегритета информација и очување друштвене улоге новинарства. Најпре, етика мора управљати технолошким изборима унутар медија. Затим, људско деловање мора остати централно место у уредничким одлукама. Медији морају помоћи друштву да с поуздањем разликује аутентични и синтетички садржај. Даље, медији морају учествовати у глобалном управљању вештачком интелигенцијом и бранити одрживост новинарства када преговарају с технолошким компанијама. И коначно, власници система вештачке интелигенције морају навести изворе, поштовати права интелектуалног власништва и осигурати праведну накнаду носитељима права, укључујући новинаре, што је био посебан захтев ЕФЈ-а.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси