Вести
02. 10. 2023.
Ко је Кристијан Аманпур код које вечерас гостује Вучић?
Председник Србије Александар Вучић говориће вечерас у емисији Кристијан Аманпур на телевизији Си-Ен-Ен.
Емисија ће почети у 19 сати по средњеевропском времену.
„Председник Србије Александар Вучић вечерас од 19 часова уживо у програму код Аманпур“, објављено је на Инстаграм профилу „buducnostsrbijeav“.
Аманпур је позната америчка новинарка која се прославила извештавањем о ратним дешавањима на простору бивше Југославије.
Постала звезда Си-Ен-Ена првенствено због праћења међународних сукоба и извештавања са прве линије фронта, радила је интервјуе са бројним светским лидерама, али је исто тако и често критикована због својих извештавања, јер су је оптуживали да је пристрасна.
Како је рекла у једном ексклузивном за Н1, као млада новинарка је управо у Босни и Херцеговини научила прву животну лекцију истинске људске патње.
Зато је и била део филма „Кисс тхе футуре“ који је отворио овогодишњи, 29. Сарајево филм фестивал.
Овај документарац, чији су продуценти између осталих и Мет Дејмон и Бен Афлек, говори о сарајевском отпору током опсаде града 1990-их прати градску алтернативну сцену, која је користила музику и уметност како би изазвала промене и привукла светску пажњу.
У филму се, поред Аманпур, појављују и Боно Вокс, Еџ, Адам Клејтон, Бил Клинтон, Мирсад Пуриватра, Весна Андрее Заимовић, Сенад Заимовић, Енес Златар, Алма Цатал Хурем, Борис Шибер и Срђан Гино Јевђевић.
Кристијан Аманпур је рођена 12. јануара 1958. у Лондону.
Њен отац је Иранац по имену Мухамед, директор једне авио-компаније, а мајка јој је Енглескиња Патриша.
У Ирану је породица Аманпур водила удобан живот под влашћу Мухамеда Резе Пахлавија.
Основно образовање је стекла у Ирану, да би је потом са 11 година породица послала у интернат у Енглеску.
Похађала је католичку женску школу Њу Хол која се налази у Челмсфорду (Есекс) у Енглеској.
Убрзо након избијања иранско-ирачког рата, цела породица се преселила у Енглеску, где и данас живи.
Кад је дипломирала на Њу Холу, Аманпурова се преселила у САД на студије новинарства на универзитету на Роуд Ајланду.
За Си-Ен-Ен је почела да ради 1983. године, у редакцији у Атланти, Џорџија, као асистент.
Први значајнији задатак јој је био када почела да ради као страна дописница.
Тада је извештавала о ирачко-иранском рату, а онда је 1986. године послата у источну Европу да извештава о распаду комунустичких земаља.
Године 1990. извештавала је о ирачкој окупацији Kувајта као и о рату у Персијском заливу који је уследио након тога.
Неколико година касније, прешла је на Балкан одакле је почела да извештава о рату у Босни, као и многим другим конфликтима у зони.
Током опсаде Сарајева због емотивних извештаја које је оданде слала, гледаоци и критичари су довели у питање њену професионалну објективност наводећи да су многи њени извештаји биле неправедно пристрасни у корист босанских Муслимана, на шта је она одговорила:
„У неким ситуацијама једноставно је немогуће бити неутралан, јер ако си неутралан онда си саучесник. Бити објективан не значи третирати све стране исто, него дати једнаку прилику свим странама да кажу своје“.
Међу онима који су критиковали њен начин извештавања о рату у Босни је био и Стефан Kинцер из Њујорк тајмса.
Он је 1994. године написао следеће, осврћући се на њен извештај о Маркалама: „Седела је у Београду када се десио тај масакр на пијаци, а онда се појавила у програму говорећи да су то највероватније урадили Срби. Она то никако није могла да зна. Мислила је да је свезналица, што једноставно ни један новинар не може да буде“.
У периоду од 1992. до 2010. Аманпурова је била Си-Ен-Енова главна међународна дописница.
Такође је била домаћин дневног Си-Ен-Еновог програма „Аманпур“ у коме је интервјуисала светски познате политичаре и медијске личности као што су Роберт Мугабе, принцеза Ранија, Ехуд Барак, Хилари Kлинтон или Боб Гејтс.
Извештавала је са главних светских кризних жаришта, као што су Ирак, Авганистан, Палестина, Иран, Израел, Пакистан, Сомалија, Руанда, Балкан, и из САД током урагана Kатрина.
Добила је ексклузивне интервјуе од лидера Блиског истока, Европе и Африке, укључујући иранске председнике Мохамеда Хатамија и Махмуда Ахмадинежада, као и председнике Авганистана, Судана и Сирије.
Након 11. септембра 2001, била је први страни дописник који је интервјуисао британског премијера Тонија Блера, француског председника Жака Ширака и пакистанског председника Первеза Мушарафа.
Током њене каријере било је незаборавних момената, попут оног када јој је Јасер Арафат спустио слушалицу док га је телефонски интервјуисала током опсаде његовог резиденцијалног комплекса марта 2002. године.
Осим тога, у септембру прошле године Си-Ен-Ен је отказао интервју са иранским председником Ебрахимом Раисијем, пошто је Аманпур одбила његов захтев да током разговора са њим у Њујорку прекрије главу марамом.
Kако је навела, један од Раисијевих сарадника је изнео пред њу захтев уз образложење да је то „ствар поштовања“, те да ће разговор бити отказан уколико се не покрије, након чега је Аманпур са својим тимом напустила интервју.
„Ми смо у Њујорку и овде не постоји закон или традиција у вези са хиџабима“, написала је Аманпур касније на Твитеру и додала да нико од претходних председника није од ње захтевао да прекрије главу док их је интервјуисала ван Ирана.
Марта 2010. године је објавила да напушта Си-Ен-Ен и да прелази на Еј-Би-Си њуз као водитељка емисије „Ове недеље“.
Између 1996. и 2005. године, творац познатог америчког програма „60 Минутес“ (60 минута), Дон Хјуит, ангажовао ју је за свој програм.
Задатак Аманпурове је био да обезбеди четири-пет међународних извештаја годишње, који су јој донели награду Пибоди (Peabody Award) 1998. године.
Хјуитов наследник, Џеф Фејгер, није био у истој мери одушевљен њеним радом, те је закључио њен уговор са овим програмом.
Kристијана Аманпур се појавила у неколико филмова и серија глумећи саму себе.
Појавила се у филмовима Ајрон мен 2 и Пинк Пантер 2, као и у серији „Gilmore Girls“.
Аманпур је у јуну 2021, говорећи уживо у ТВ програму, гледаоцима саопштила да је подвргнута успешној операцији отклањања рака јајника и да јој предстоји неколико месеци хемотерапије.
Она се обратила јавности из кућног студија у Лондону, пошто се претходне четири недеље није појављивала у програму.
Kако је рекла, ову вест је поделила са јавношћу зато да би указала на важност откривања и дијагностификовања у раној фази.
Kао и многи други истакнути новинари, Аманпур је члан Kомитета за заштиту новинара.
Течно говори енглески, персијски и француски језик.
Разведна је и има једно дете.
Била је удата за Џејмса Рубина, бившег помоћника државног секретара САД.
Њихов син, Даријус Џон Рубин, рођен је 2000. године.
С. Д.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.