Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Пензионисање Руперта Мардока: Драма међу наследницима достиже врхунац
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

25. 09. 2023.

Аутор: Би-Би-Си њуз на српском Извор: Би-Би-Си њуз на српском

Пензионисање Руперта Мардока: Драма међу наследницима достиже врхунац

Четири месеца након финала хваљене ТВ серије „Наследници" (Succession), чини се да су главне инспирације за серију из стварног живота доживели расплет властите драме о наслеђивању.

Руперт Мардок је објавио да се повлачи са чела компаније Њуз корп у 92, а да вођење медијског конгромерата препушта сину Лаклану.

Кад се сценариста „Наследника“ Џеси Армстронг прошлог месеца појавио на Телевизијском фестивалу у Единбургу, потврдио је оно што је већина људи већ знала – династија Мардокових била је оригинална инспирација за причу о бруталној борби за моћ и забадању ножа у леђа у оквиру породице једног медијског могула.

Армстронг је рекао да је у значајној мери изменио своје ликове и да је приче заснивао и на другим славним породицама као што су оне предвођене Самнером Редстоуном и Робертом Максвелом.

Али, кључне сличности између ликова из „Наследника“ и Мардокових сувише су сочне да би се одбациле.

Моћни, одлучни и остарели патер фамилијас.

Троје одрасле деце која се боре за положај у породичној компанији.

Медијска империја која има проблема да се прилагоди и преживи у дигиталном добу.

Од шездесетих, Роберт Мардок је изградио компанију Њуз Корп у планетарног горостаса са снажним политичким и јавним утицајем.

Она обухвата листове као што су Сан и Тајмс у Великој Британији, Вол стрит журнал и кабловски канал Фокс њуз у САД, и холивудски филмски студио 20 сенчери фокс.

Самом Мардоку су се додворавали потенцијални премијери и председници који су веровали да његов благослов може да погура или уништи њихове изборне шансе.

Његовим стопама ишла су његова деца Елизабет, Лаклан и Џејмс.

Њихов отац припремао је двојицу дечака за највиши положај, према речима бившег уредника Сандеј тајмса Ендрјуа Нила.

„Породица је одувек била веома важна за Руперта Мардока, нарочито са становишта формирања династије“, рекао је он у ББЦ-јевом документарцу из 2020. године Успон династије Мардок.

Нил се присетио вечере са Рупертом једне суботње ноћи средином осамдесетих након што је послао најновије издање Сандеј тајмса у штампу.

Били су присутни и Лаклан и Џејмс, као тинејџери.

„Све време је говорио о томе како гради компанију за њих“, казао је он.

„И волео је да их сучељава међу собом да би видео како ће опстати.

„Одувек је желео да макар једно од његове деце преузме посао од њега.“

 

Елизабет у то време није била укључена у те планове о наслеђивању.

„Он није мислио да жене могу да раде такве ствари“, рекао је Нил за подкаст „Американо“ магазина Спектејтор почетком ове године.

„Мислим да се временом вероватно предомислио.“

Што се тиче Елизабет, она је 2012. године изјавила да „апсолутно нема амбиције“ да наследи оца.

Она је била генерална директорка Скај Нетворкса, у делимичном власништву Њуз Корпа, али је отишла 2000. године да би основала властиту успешну телевизијску продукцијску кућу Шајн.

Њу је купио Њуз Корп 2011. године.

Џејмс је много година био први престолонаследник.

Налазио се на великом броју високих положаја у очевој империји, укључујући место шефа лондонског огранка дневног листа и председника сателитског емитера БСкајБ.

Али након што је 2011. године компанију потресао скандал са хаковањем телефона, довевши до тога да Руперт угаси лист Њуз ов д ворлд, Џејмс је поднео оставку на места у Њуз интернешенелу и БСкајБ-у.

Преузео је од оца положај извршног директора преименованог 21 сенчери фокса 2015. године.

Али тај студио је купио Дизни 2019. године и наредне године Џејмс је поднео оставку на место у одбору Њуз Корпа због уредничких „размимоилажења“.

Он посебно није крио незадовољство десничарским правцем Фокс њуза и извештавањем о климатским променама у медијима његовог оца.

То је отворило пут Лаклану, који је био први из тројке који је ушао у одбор породичне фирме кад је постао извршни директор 1996. године, радећи претходно за листове Мардокових и телевизијске станице у Аустралији.

Али он је напрасно отишао 2005. године и преселио се назад у Аустралију.

Вратио се, међутим, под окриље породице деценију касније и постао извршни директор 21 сенчери фокса и председник Њуз Корпа, уз свог оца.

„Прилично је јасно сада већ скоро деценију да је Лаклан одабрани син“, рекао је за ББЦ њуз специјални дописник Венити фера Брајан Стелтер после саопштења од четвртка.

„Џејмсу Мардоку се гади оно што се емитује на Фокс њузу у САД. Он се дистанцирао од компанија. И тако је Лаклан био следећи у реду већ неко време, али је увек делио моћ са оцем.“

У априлу је Венити фер објавио ексклузивни чланак о трвењима у оквиру породице, у којем се тврди да је остарели и болесни могул „опседнут питањем његовог наслеђивања“.

„Мардок је веровао да ће дарвиновска борба произвести најспособнијег наследника“, написао је Габријел Шерман у часопису.

Он је додао: „Централна линија раздвајања остаје јаз између Џејмса и Лаклана.“

У чланку се чак тврдило да је Лаклан сумњичио Џејмса да је потурао приче сценаристима Наследника и да је споразум о разводу између Руперта и Џери укључивао одредницу да она не сме да даје идеје за приче сценаристима серије.

Раније ове године, Џеси Армстронг је изјавио да су људи који су доводили у питање инспирацију за његове заплете питали: „Да ли су ти Мардокови шаптали на уво?“

Он је одговорио: „Не, ми читамо Венити фер – они опањкавају једни друге на страницама листа… Не морате да идете на ручак са тим људима.“

Као и у серији Наследници, постоји још једно дете – Пруденс – а она је мање радила у медијима.

(За разлику од Логана Роја, оца у серији Наследници, Мардок има још двоје потомака који су много млађи, у раним двадесетим.)

Венити фер се такође позвао на два извора који тврде да Џејмс купује време све док он и његове сестре не буду могли да преотму контролу од Лаклана кад више не буде било Руперта.

„Џејмс, Лиз и Пруденс ће удружити снаге и преузети компанију“, рекао је часопису један бивши руководилац Фокса.

Као и у хит серији која би наредних година могла да се врати као спин-оф или наставак, драма Мардокових можда још није окончана

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси