Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Иранска новинарка пуштена из затвора Евин након што је положила кауцију
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

14. 08. 2023.

Аутор: Радио Слободна Европа Извор: Радио Слободна Европа

Иранска новинарка пуштена из затвора Евин након што је положила кауцију

Назила Марофиан, иранска новинарка, рекла је 13. аугуста да је привремено пуштена из озлоглашеног затвора Евин у Техерану након што је положила кауцију, а касније је пркосно објавила на друштвеним мрежама да "заслужујете најбоље од ствари, стога не прихватајте ропство".

Њу су ухапсиле снаге сигурности 29. новембра 2022., након објављивања њеног интервјуа с Амјадом Аминијем, оцем 22-годишње Махсе Амини, чија је смрт у септембру 2022. изазвала широке протесте широм земље.

Махса Амини је била у полицијском притвору у тренутку смрти јер је наводно непрописно носила мараму.

У интервјуу, Амјад Амини је открио да му је замјеник Организације за правну медицину — званично тијело правосуђа које даје извјештаје вјештака за судове — изричито рекао да када је писао о узроку смрти Махсе Амини: „Ја ћу да пишем шта год хоћу, шта год је у интересу земље.“

ЛМО извјештај је накнадно покушао пребацити кривицу за трагедију на Махсино здравље. Међутим, присталице кажу да су свједоци видјели како је туку када су приведени, док њена породица каже да није имала никаквих здравствених проблема и да је била доброг здравља у вријеме притвора.

У фебруару 2023., Марофиан је осуђена од Револуционарног суда због објављивања интервјуа, упркос томе што није добила одговарајућу судску расправу или што јој није било дозвољено да се брани.

Забринутост за њено здравље је изражена након што су активисти за људска права рекли да је била накратко хоспитализована 5. аугуста „због убрзаног откуцаја срца и стреса“, стања које су неки на друштвеним мрежама означили као „срчани удар“.

Од смрти Махсе Амини, Иранци су преплавили улице широм земље у знак протеста против недостатка права, а жене и ученице показују подршку без преседана у највећој пријетњи исламској влади од револуције 1979. године.

Новинска агенција Активисти за људска права са сједиштем у САЂу објавила је да је најмање 527 људи убијено током нереда, укључујући 71 малољетника, због неслагања снага сигурности.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси