Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Ајрин Кан, специјална известитељка УН: Четврт века чекања представља ускраћивање правде породици Ћурувија
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

07. 04. 2023.

Аутор: Јелена Л. Петковић Извор: УНС

Ајрин Кан, специјална известитељка УН: Четврт века чекања представља ускраћивање правде породици Ћурувија

То што је 24 године потребно да правда крене својим током представља и погрешну поруку да за убиство новинара можда хоће а можда и неће бити правде и да ће можда до ње бити потребно четврт века, каже за Цензоловку Ајрин Кан, специјална известитељка Уједињених нација за заштиту и унапређење слободе мишљења и изражавања.

– То што је поребно 24 године да правда крене својим током, наравно, представља ускраћивање правде породици новинара (Славка Ћурувије, прим. нов). То је, такође, погрешна порука да за убиство новинара можда хоће а можда и неће бити правде и да ће можда до ње бити потребно четврт века. Има неколико случајева који нису решени дуги низ година. Позвала бих власти да делују брзо како би завршили истраге и починиоце привели правди, каже за Цензоловку Ајрин Кан, специјална известитељка Уједињених нација за заштиту и унапређење слободе мишљења и изражавања.

Одговарајући на питање можемо ли уопште да почнемо разговор о слободи медија и слободи изражавања када имамо нерешене случајеве убистава новинара, Кан наглашава да у Србији “и даље имамо претње и нападе на новинаре који се не осећају безбедно”:

– И то је начин цензурисања говора и медија. То је разлог зашто мислим да је потребно више пажње посветити решавању ових случајева што је брже могуће. Нека врста убрзавања истраге, издвајања више ресурса за то. Разговарала сам са Канцеларијом тужиоца о томе и неке мере су предузете, али можда је више поребно. Поготову када је реч о старим случајевима.

Специјална известитељка УН за заштиту и унапређење слободе мишљења и изражавања боравила је у Србији од 28. марта до 6. априла. Том приликом састала се и са новинарима.

Упитана какав је утисак стекла о слободи говори и слободи медија, закључује: “Плашим се да има још много тога да се уради”:

– Закони су веома јаки, правни оквир је јак, али постоји јаз између закона и тога шта се дешава у пракси. А у пракси је медијски пејзаж пун проблема, код таблода и других имамо ширење кампање блаћења и напада, такође мора бити више плурализма у садржају, мора бити различитих политичких ставова, мора бити простора за различитост ваше заједнице у медијском простору, каже Ајрин Кан за Цензоловку.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси