Вести
08. 10. 2008.
Без коментара о продаји ТВ "Фокс"
Претходних дана учестале су медијске спекулације о продаји појединих домаћих телевизија које имају националне дозволе и програмом покривају подручје целе Србије. Судећи по њима, телевизија „Авала”, уместо домаћег, убудуће би могла да добије као власника немачку кућу РТЛ која на конкурсу 2006. није успела да добије националну лиценцу. У јавности се, и не први пут, појавила и прича да ће и ТВ „Фокс” бити продата и то другој америчкој кући Си-Ем-И, која би, поред ове, откупила и „Фоксове” ТВ станице у Бугарској и Летонији.
Овакве тврдње, по правилу, потичу од добро обавештених, али и безимених извора.
– Немамо никакав коментар – каже Слађана Пауновић, пи-ар координатор ТВ „Фокс”, и подсећа да су и раније пласиране такве приче, тако да ова телевизија на њих више неће реаговати.
Да ли је могуће нека од телевизија са националном фреквенцијом промени власнике мимо знања Републичке радиодифузне агенције (РРА) која емитерима даје дозволе и обавља надзор над њиховим радом?
– Тако нешто није могуће. Ми смо и до сада имали захтеве за промену власничке структуре, у делу који закон дозвољава, и очекујемо да нам се и за све будуће промене власништва обрате емитери и потенцијални нови партнери, како би РРА дала сагласност. До сада нису нам се обраћали ни са „Фокса”, ни са „Авале”. Иначе, свака промена власничке структуре без сагласности РРА била би тежа повреда Закона о радиодифузији и, ако би се то догодило, таквим станицама могли би да одузмемо дозволу. Не верујем да би било ко толико ризиковао – каже Горан Караџић, заменик председника Савета РРА.
О таквим стварима, по правилу, емитери и потенцијали интересенти претходно преговарају, па он не искључује могућност да се такви договори воде и у случају поменутих двеју телевизија. Међутим, наглашава да тек када се договори постигну, онда су обавезни да се обрате РРА дописом у коме се наводи са којим процентом нови партнер хоће да уђе у посао, односно у којој мери ће бити промењена дотадашња власничка структура. Купопродаје станица не значе да се у пакету „пазари” и дозвола.
–Не може се пренети више од 49 одсто власништва, а дозвола је непреносива. То значи да компанија која је добила дозволу на конкурсу мора до истека важења дозволе бити у власничкој структури најмање у висини од 51 одсто. Дакле, морају бити већински власник – каже Караџић.
Како објаснити тако учестале приче да се националне станице продају, односно купују?
– Они који су конкурисали и добили дозволе можда су очекивали да ће имати већи рејтинг и са постојећим вероватно нису задовољни, јер не приходују довољно средстава и сматрају да ће неком докапитализацијом или продајом удела стање побољшати. Претпостављам да би то могао да буде логичан разлог – каже Караџић.
М. Петрић
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.