Вести
02. 02. 2022.
Клање слободе говора за кило меса
„Не слажем се са оним што говориш, али ћу животом бранити твоје право да то кажеш.“
Моћна реченица, прво и једино начело слободе говора, често се приписује Волтеру.
Заправо потиче од његове биографкиње која је сажела мисли бритког пера просветитељства.
Ако се покојници стварно окрећу у гробу кад их живи злоупотребљавају, онда се Волтер врти као гирос. Јер, ово је доба када се слобода говора гуши и тобоже у име просветитељства.
Можда сте чули, управо траје једно узбуђивање око аудио-платформе Спотифај.
Они су пре коју годину за сто милиона долара купили најпопуларнији подкаст света који води амерички комичар Џо Роган.
На сваких пар дана Роган ћаска са људима, озбиљним, неозбиљним, левим и десним, у његовом је подкасту милијардер Илон Маск пушио марихуану, а америчка публика чула Едварда Сноудена којег власти хоће да утамниче јер је раскринкао како прислушкују свет.
Били су тамо признати вирусолози и епидемиолози, један од њих сада саветује америчког председника.
Роган је популаран јер је непретенциозан.
Код њега може да се прича о свему, може да се псује и лупета, а он у лупетању драге воље учествује.
И нико са две читаве сиве ћелије не би помислио да му Роган буде прва адреса на којој треба да се обавести о медицини и вирусу.
У гостима код Рогана недавно је био и доктор Роберт Мелоун, научник импресивне биографије, који од почетка пандемије наступа отприлике као доктор Несторовић, само без помињања ванземаљаца и путовања кроз време.
Ту су почеле невоље Џоа Рогана и Спотифаја.
„Спотифај је постао место потенцијално смртоносних дезинформација о ковиду“, рекао је легендарни кантаутор Нил Јанг.
Поставио је шведској платформи ултиматум у стилу „или Роган или ја“, а онда повукао своје песме са Спотифаја.
Пример је следила његова исписница Џони Мичел, а можда ће пратити још неки.
Медији разапињу проказаног комичара, освешћени претплатници напуштају платформу, а Спотифај и Роган се посипају пепелом, обећавају да ће означавати контроверзне епизоде и нудити линк до проверених информација о корони.
Ту креће кризни ПР по узусима глобалног капитализма и како год да се сврши, сви ће остати милионери.
Ама овде ме занима нешто друго.
Када се ради о пандемији, наслушали смо се разних баљезгарија и теорија од два динара попут оне да нас Бил Гејтс чипује вакцинама. Али, кад смо се то договорили да се лупетање изузима од слободе говора?
Да се томе не супротставља аргументима него фластером преко уста?
У свакоме од нас чучи мали цензор који би понекад зачепио губицу некоме ко сматра на телевизији.
Многа је кафанска туча или кочијашка расправа на друштвеним мрежама почела из жеље да се други ућутка.
Али, слобода говора као принцип почиње тек кад зауздамо тог цензора у себи.
Не када бранимо слободу неког са ким се слажемо или макар цивилизовано не слажемо – него када нам се уврне желудац од изговореног, па ипак кажемо „животом ћу бранити твоје право да то кажеш“.
Ако ме баш толико тангира, критиковаћу те, променићу канал, престаћу да купујем новине у којима пишеш, али баш никад нећу помислити да и ти, ето такав глуп и накриво насађен, немаш права да говориш у јавном простору.
Који је, узгред, данас свакоме ближи него икад уз друштвене мреже, милион подкаста, Јутјуб канала, кабловских телевизија и портала.
Одустајање од начела слободе говора због било чега – па и због пандемије која је однела милионе живота – било би клање вола за кило меса.
Сутра ће нешто друго бити вододелница па нешто треће, и вазда ће се радити само о томе ко је у позицији моћи да другога ућутка.
Тада нијансе деле цензоре старог кова из Комунистичке партије Кине и узбуђену руљу са друштвених мрежа која би некога да укине јер је политички некоректан.
Ако се принципи бране само кад је угодно, онда то и нису принципи.
То је више пробушени куртон – може да се упакује и прода као прави, али ничему не служи.
Коментари (1)
Остави коментар02.02.
2022.
Dobar tekst
Sjajno napisan tekst….Drage kolege, pročitajte ga pažljivo…..Poučan je i sasvim prikladan ne samo za našu profesiju…
Одговори