Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Истраживање: Није било довољно информација из крагујевачке болнице у пандемији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

30. 11. 2021.

Аутор: Бета Извор: Данас

Истраживање: Није било довољно информација из крагујевачке болнице у пандемији

Недоступност саговорника у крагујевачкој болници, дискриминација новинара, достављање информација само одабраним редакцијама и нередовно оглашавање градског кризног штаба, само су неки од проблема које су навели новинари у истраживању Удружења Рес Публика из Крагујевца

Вест о првом оболелом од корона вируса у Шумадији објављена је 13. марта 2020. без званичне потврде надлежних у Клиничком центру Крагујевац, где је заражени пацијент био смештен, а та здравствена установа била је затворена за медије.

Информација је пуштена у јавност као поуздана, пошто је проверена код више релевантних извора, навели су новинари локалних и националних медија у истраживању Рес Публике о информисању у ванредним ситуацијама.

Званична вест о првом случају корона вируса у Крагујевцу до медија је стигла сутрадан, из градског Института за јавно здравље, док се из Клиничког центра нису оглашавали, сведоче новинарке у истраживању.

Да је највећи изазов у информисању био недовољан проток информација између здравствених установа са локалне територије, за Рес Публику је потврдио представник Института за јавно здравље Крагујевац.

Каже да је та установа покушала да све валидне податке у вези са пандемијом обједини и направи шаблон дневног извештавања. Ово залагање медијски радници истичу као позитиван пример, а крагујевачки Институт главни је извор информација за локалне медије и дописнике националних редакција.

Сарадњу са новинарима похваљују представници локалне самоуправе, који сматрају да су били отворени за комуникацију и омогућавали несметан проток информација ка свим медијима. Поједини, пак, оцењују да се медијски извештаји углавном своде на бројке а да недостају појединости, истраживања и више углова о ефектима пандемије, лечењу других болести, животу особа са инвалидитетом или угрожених категорија становништва.

Да неке од тих тема недостају у садржају локалних медија, за Рес публику наводе и представници цивилног сектора. Кажу да су током пандемије доминирале вести о којима су већ информисали национални медији, док теме са локала нису адекватно заступљене, а глас граана је занемарен.

„Ипак, препознају да један од главних разлога за недовољно квалитетно извештавање може бити тежак положај медија у Крагујевцу“, наводи се у истраживању Рес Публике.

Анализа медијског садржаја објављиваног у периоду од увођења ванредног стања до јануара ове године, у најважнијим информативним гласилима у Крагујевцу, показује да доминирају вести, односно једноставне новинарске форме, попут прилога са једним саговорником, спорадично се јављају репортаже, док истраживачких и аналитичких текстова готово и да нема.

„Медијске извештаје карактерише једноличност, недостатак плурализма, као и учестало понављање истих саговорника. Са друге стране, локални медији успели су да покрију све значајне теме о корона вирусу, заштити, превенцији, лечењу“, наводи се у резултатима истраживања.

Више од половине испитаника у анкети Рес Публике означило је да су им најпотребније или најкорисније биле информације о начину преношења, симптомима и лечењу болести Kовид-19. Свега 7,5 одсто анкетираних су потпуно задовољни квалитетом извештавања о корона вирусу.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси