Вести
24. 03. 2021.
Административни одбор одбацио пријаве због вређања новинара и НВО: Морамо се заштити од оваквих пријава
Чланови скупштинског Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања данас су обуставили као неосноване поступке који су због кршења Кодекса покренути против посланика Марка Атлагића, Небојше Бакареца, Владимира Орлића и Александра Мартиновића. У расправи се чуло да су поднете пријаве злоупотреба Кодекса понашања посланика, па и понављање управо оних тврдњи због који су Црта и Транпарентност оценили да је Кодекс прекршен.
Одговарајући на пријаву Црте и Отвореног парламента због тога што је, како се наводи у пријави, у излагању 10. фебруара свесно и с намером вређао Албанце називајући их “Шиптарима” посланик листе „Александар Вучић – За нашу децу“ Марко Атлагић је навео да се не ради о увредљивом термину, али да је “срамота од њега, поносног Србина тражити да не говори својим језиком” ипријаву назвао омаловажавањем њега као народног посланика.
Оптужбе је одбацио и Бакарец и додао да су сва четворица посланика о којима се данас расправљало „жртве сатанизације и демонизације“. Пријава против бакареца је поднета јер је “свесно и са намером употребио увредљив, провокативан и претећи речник током седнице Скупштине 2. марта, а како би се обрачунао са политичким неистомишљеницима, као и бившим припадницима државне безбедности“.
Бакарец је тада, наиме, уз тврдњу да постоји завера против председника Александра Вучића, из скупштинске клупе показао фотографију из Трста коју су објавили поједини таблоиди, а на којој се виде Саша Вукадиновић и Драган Ђилас рекао: “Шта је то друго него ковање завере, састанак бившег шефа БИА Саше Вукадиновића у Трсту са тајкуном Драганом Ђиласом и његовим политичким директором Вуком Вучуревићем и Јадранком Дринић, шта је то друго? То што је урадио бивши шеф БИА је крајње непрофесионално и недопустиво у професионалним обавештајним односима. Иначе, замислите да се бивши шеф ФСБ-а, састаје са Наваљним. Знате како се то решава у Русији, па, то се решава у Русији тако што те више нема, јер то се не ради”.
Ипак, у томе ни он ни чланови Одбора не виде кршење Кодекса, већ управо супротно – његову злоупотребу. Он је стао и у одбрану Атлагића наводећи да речи „Шиптари“ и „Цигани“ нису увредљиве.
„И Немац потиче он нем, али нико од Немаца не сматра да је то увредљиво“, рекао је у одбрану Атлагића.
Отворени парламент поднео је и пријаву против посланика СНС-а Владимира Орлића који је на свом Твитер налогу поделио објаву којом се етикетирају новинарске редакције.
Он такву пријаву сматра неутемељеним и оцењује да је у питању „организована хајка против народних посланика који говоре ствари које не одговарају припадницима бившег режима и НВО“ и да је њихов циљ дискредитација посланика.
О пријави Црте изјаснио се и председник Одбора Александар Мартиновић. У њој се наводи да је 17. марта на седници Скупштине прекршио Кодекс понашања народних посланика и изнео низ неистина и неоснованих оптужби на рачун Раше Недељкова, програмског директора удружења Црта, а такође и на рачун директорке те организације Вукосаве Црњански, за коју је навео тачно у којем насељу живи, у коликом стану, као и марку и тип аутомобила који наводно вози.
“…Господин Раша Недељков неће да каже, а ево ја сада то јавно износим да је преко програма УСАИД његова невладина организација ЦРТА добила у протеклих неколико година 1,2 милиона долара. Ја сам анализирао неке њихове пројекте… Када упоредите вредност тих пројеката и када упоредите број људи који су били ангажовани на тим пројектима, добијате један невероватан број, односно једну невероватну бројку, а то је да од ових милион и 200 евра они су потрошили, што би рекао наш народ, у врх главе, ових 200 хиљада евра”, рекао је Мартиновић.
Сам Мартиновић негира да је „позивао на насиље против било кога, нити ми је то била намера нити политички стил“.
„Изражавао сам се крајње метафорички без жеље да угрозим било кога и то је став посланичке групе да никада нисмо прибегавала насиљу ни у овом ни у оном сазиву када су прибегавали насиљу против нас“, рекао је на седници Одбора.
Он је додао да су сви посланици о којима се одлучивало „водили рачуна о достојанству Скупштине, странке и председника и трпели многе ствари које не би трпели као људи“.
Ипак, осим једногласне одбране посланика и тврдњи да Кодекс није био прекршен, на мети чланова Одбора су се нашли и подносиоци пријава.
Бранимир Спасић је изразио жаљење „јер Кодекс предвиђа искључиво посланике, а не примењује се на подносиоце пријаве.
„А ми као Скупштина морамо се заштитити од оваквих пријава које садрже дискредитације, морамо предвидети санкције за подносиоце пријава који врше грубу злоупотребу права“, навео је.
Верољуб Матић је тражио промену Кодекса јер се, сматра, злоупотребљава.
Одбору се обратио и посланик Маријан Ристичевић који није његов члан који тврди да је Кодекс у супротности с чланом Устава који дефинише слободу изражавања, и да се пријавама злоупотребљава.
Усвајање Кодекса је годинама одлагано упркос чињеници да је Група држава против корупције (ГРЕЦО), тело Савета Европе, годинама упозоравало на неиспуњавање ове обавезе , али ти томе да је усвајање обавезно и по Пословнику Народне скупштине још од 2010.
Кодекс понашања народних посланика који прописује да у наступима посланика треба да преовлађује истина, правичност, поштење, непристрасност, одговорност, интегритет, отвореност и доступност усвојен је у Скупштини у децембру прошле године.
Против усвајања предложеног кодекса тада су се изјаснили Отворени парламент који је сматрао да Кодекс прети да постане још једно средство за обрачун са политичким неистомишљеницима, уместо инструмент који би јачао парламентарни интегритет, владавину права и поверење грађана, али и београдска организација „Кућа људских права и демократије“ у којој су оценили да кодекс понашања посланика Скупштине Србије не предвиђа решење за „атмосферу линча“ неистомишљеника.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.