Вести
11. 02. 2021.
Одјеци и реаговања
Наводи из јучерашњег Дневника о резултатима пројектног суфинанисирања у Новом Пазару су произвели реакцију.
Не спорећи чињеницу да постоје примери медија који активно раде на унапређењу поштовања Кодекса, не могу се отети утиску да се ретко који медиј бави ониме о чему сам јуче писао а односи се на начин расподеле средстава у процесу пројектног суфинансирања. Најбољи пример је Радио-телевизија Нови Пазар која је добила 90% свих средстава. У односу на њих, преосталих 18 апликаната је поделило укупно 8 милиона. Ова несразмера не може да буде непримећена, поготово што представља негативан континуитет и пример лоше праксе која је допринела да РТВ Нови Пазар заједно са РТВ Белами из Ниша, Новосадском телевизијом и Студиом Б постану рекордери у погледу целокупних досадашњих енормних износа који су добијени по основу пројектног суфинансирања.
Ова неприродна пракса мора да се прекине, баш као и начин избора, конституисања и одлучивања комисија за пројектно суфинсирање, попут негативног примера из Новог Пазара.
Сматрам да поменуте комисије треба да обрате пажњу на Извештај о мониторингу поштовања Кодекса новинара Савета за штампу из друге половине прошле године.
Знам да то није обавезујуће штиво за чланове конкурсних комисија али се подразумева да пре одлучивања треба да буду упознати са наводима из овог извештаја који је урадила Комисија за жалбу Савета за штампу која је пратила рад шест дневних листова (Ало, Вечерње Новости, Блиц, Српски Телеграф, Информер, Курир и Данас), закључивши да су листови „Данас“ и „Политика“ у том периоду најмање кршили професионални Кодекс. Највише су се кршила правила која се односе на „занемаривање претпоставке невиности, непоштовања етике јавне речи, пласирања неозначених промотивних текстова, поштовања приватности и истинитости извештавања и обавезе разликовања чињеница и претпоставки“.
У ишчекивању резултата конкурсних комисија за пројектно суфинасирање приметна је нервоза која може да ескалира, попут оне у Пироту где је Ненад Пауновић, директор медијске куће „Ани пресс“ ступио у штрајк упозорења у холу градске скупштине.
Сама најава предлога конкурсне комисије упућене градоначелнику у којој су, према Пауновићевим речима, фаворизовани Телевизија Пирот и „Пи канал“ науштрб мањих медија, изазвала је тензије са несагледивим последицама. Оваквих могућих реакција незадовољних широм Србије очито нису свесни бројни чланови комисија који се уз подршку челника локалне самоуправе олако прихватају обавеза без одговорности за поштовање усвојених закона, правилника, стратегије и акционог плана.
О етици да и не говоримо.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.