Вести
01. 02. 2021.
После пет месеци одлагања наставља се суђење оптуженима за убиство Славка Ћурувије
Суд се још није изјаснио да ли прихвата предлоге одбране да сведочи Василије Мијовић, припадник тајне службе криминалне прошлости, и тужиоца да се у предмет уврсте ранија сведочења два начелника одељења РДБ-а у време убиства Ћурувије, Цвијетина Милинковића и Зорана Павића, која терете оптужене
Поновљено суђење у случају убиства новинара и издавача Славка Ћурувије, после низа одлагања у новембру и децембру прошле године, наставља се ове недеље. У уторак, 2. фебруара, и наредна три дана у низу, пред трочлано судско веће Посебног одељења Вишег суда у Београду сешће само тројица окривљених – Радомир Марковић, Милан Радоњић и Ратко Ромић, док је Мирослав Курак годинама у бекству.
Готово 22 године од убиства, процес утврђивања одговорности налази се у новој неизвесној фази. Првостепено суђење трајало је четири године и обележено је бројним опструкцијама, сведоцима који су изненада оболевали од заборавности, одлукама суда да изузме најважније материјалне доказе…
Затим је и та првостепена пресуда, до које се дошло с много муке, пала на Апелационом суду јер је, како је оценио суд, „неразумљива“, „противречна“, а пре свега је у питању прекорачење оптужнице. Највећа слабост пресуде је, судећи према образложењу апелације, у томе што је као непосредног извршиоца и налогодаваца означила Н. Н. лице.
Одлука Апелационог суда да поступи шематски и по устаљеној пракси врати предмет првостепеном већу, уместо да отвори претрес и тако скрати поступак који већ предуго траје, изазвала је много негодовања у домаћој и међународној медијској заједници.
Ново суђење се није макло од почетка
И поред шест година развлачења, процеса (суђење окривљенима за убиство почело је 2015. године), интересовање за утврђивање одговорности за убиство новинара који се супротставио злочиначком режиму Слободана Милошевића не јењава. Сувише је и на много начина важан за Србију, да би се поклекло или одступило од инсистирања да убице новинара коначно буду кажњене.
Поновљени процес почео је у октобру прошле године, након што је Апелациони суд, поступајући по жалбама и тужиоца и одбране, суђење вратио првостепеном суду за организовани криминал са задатком да боље образложи пресуду и усклади је са доказима, али и логичким закључивањем.
Сада је оптерећен и околностима које је изазвала пандемија. Двоје судија је било болесно и зато су два пута отказивана рочишта, последњи пут на чак три месеца, тако да су у поновљеном поступку одржана свега два уводна рочишта – 5. и 6. октобра.
Није се макло даље од почетка. Засад је тужилац Миленко Мандић поновио своју оптужницу, а окривљени негирали кривицу. Адвокати одбране искористили су нову прилику да поново затраже да се из поступка изузму кључна сведочења Милорада Луковића Легије и браће Симовић, припадника земунског клана.
Сведок повезан са криминалцима
Поред тога, Зора Добричанин Никодиновић, која заступа Радоњића и Ромића, предложила је новог сведока – Василија Мијовића, уз тврдњу да би, наводно, овај сведок довео до обрта у суђењу.
Она је предала суду службену белешку која наводно „упућује на то ко је убио Ћурувију“, а коју је Василије Мијовић својевремено послао Вукашину Марашу, бившем шефу црногорске тајне полиције.
Медији су одмах подсетили да је Мијовић, бивши члан црногорске тајне полиције, повезан са криминалцима, близак и некадашњем земунском клану, као и да је једном поднео фалсификовану службену белешку у суђењу за убиство црногорског новинара Душка Јовановића.
Суд се још није изјаснио да ли прихвата ову допуну Зоре Добричанин Никодиновић и да ли ће Мијовића позвати да сведочи. Такође, није извесно ни да ли ће суд прихватити захтев тужиоца да се у предмет уврсте ранија сведочења два начелника одељења РДБ-а у време убиства Ћурувије, Цвијетина Милинковића и Зорана Павића, која би додатно могла да подупру оптужницу.
Од сведока је засад позвана Бранка Прпа, историчарка, која је била са Ћурувијом у тренутку убиства и чије је сведочење било кључно за судско веће да првостепено пресуди да је непосредни извршилац непознат, а позвана су и Ћурувијина деца Јелена и Раде.
За убиство Славка Ћурувије су 2019. године, укупно на 100 година затвора, првостепено осуђени бивши начелник РДБ-а Радомир Марковић за подстрекивање (30 година), тадашњи шеф београдског центра РДБ-а Милан Радоњић за саизвршилаштво (30 година), те оперативац ДБ-а Ратко Ромић и бивши припадник резервног састава Мирослав Курак као саизвршиоци на месту ликвидације (по 20 година).
Судско веће чине Снежана Јовановић, председница, Драган Милошевић и Владимир Месаровић. Од њих Апелациони суд очекује да исправе све грешке из првостепене пресуде.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.