Вести
01. 02. 2021.
Еуростатов извештај о прикупљању приватних информација на Интернету
Сваки четврти у Србији прочита „политику приватности“ пре него што дозволи „колачиће“
Број појединаца у Србији који су икада мењали подешавања на својим претраживачима у погледу давања дозвола за прикупљање “колачића” износи свега 14 одсто, а проценат оних који користе различите софтвере за спречавања прикупљања истих је шест одсто.
Колико су грађани спремни да омогуће приступ својим личним подацима када су на мрежи најбоље показују најновији подаци из Анкете о употреби информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у домац́инствима и од стране појединаца, а о чему је писао Еуростат.
Када говоримо о нашој земљи, број појединаца у Србији који су упућени у то да “колачићи” које готово сваки сајт ком приступамо прикупља служе заправо за праћење својеврсног кретања по Интернету износио је 39 одсто.
Проценат појединаца који су заправо прочитали шта пише у политици приватности коју готово сваки сајт нуди приликом тражења дозволе за “колачиће” близу је 28 одсто, а чак 24 одсто појединаца одбија да дозволи сајтовима да прикупљају приватне податке.
Уколико говоримо о процентуалном броју појединаца који су ограничили приступ њиховим профилима или дељеном мрежном складишту, тај број износи 20 одсто.
Свега 18 одсто одбило је да дозволу за прикупљање личних информација у сврхе прилагођавања рекламног садржаја, а једва 10 одсто је у последња три месеца проверавало сигурност сајтова на којима остављају личне податке.
Када је у питању допуштање апликацијама да прикупљају податке попут географске локације, у последња три месеца 24 одсто корисника Интернета је одбило да допусти прикупљање тих података.
Каква је ситуација у ЕУ?
Према резултатима истраживања за 2020. годину, свака друга особа старости између 16 и 74 године у ЕУ одбила је да дозволи употребу својих личних података у сврхе прилагођавања реклама приликом коришц́ења Интернета у претходном тромесечном периоду.
Поред тога, 46 одсто је изјавило да дозвољавају само ограничени приступ свом географском положају или у потпуности одбијају приступ овим информацијама.
Око 40 одсто грађана ЕУ чита изјаве о политици приватности пре него што дају дозволу за прикупљање личних података.
Слично томе, 40 одсто је ограничило приступ профилима или садржају својих страница на друштвеним мрежама или дељеном мрежном складишту.
У међувремену је 33 одсто проверило да ли је веб локација на којој су дали своје личне податке безбедна.
Удео људи који одбијају да дозволе употребу својих личних података за оглашавање варирао је у државама чланицама ЕУ.
Највец́и удео забележен је у Холандији (73 одсто), Финској (70 одсто), Данској и Немачкој (обе 63 одсто) и Шпанији (62 одсто).
Супротно томе, најнижи удео забележен је у Бугарској (10 одсто), Румунији (20 одсто), Грчкој (29 одсто), Словачкој (30 одсто) и Летонији (32 одсто).
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.