Вести
18. 06. 2020.
Синхронизовани напади на новинаре и цивилно друштво: Хајке опскурног портала преносе режимске телевизије
Кампање фантомског портала присмотра.нет, чији власници и уредници нису познати, против новинара Лазара Човса и Београдског центра за безбедносну политику брзо су стигле до десетина других медија, углавном локалних телевизија, који живе од новца грађана из буџета
На порталу присмотра.нет недавно је изашао текст „Ко је Лазар Човс? Како се новинарство исплати?“, са фотографијама новинара. У том тексту се наводи да је Човс „сепаратиста јер на друштвеним мрежама промовише Нови Сад као главни град независне државе Војводине“.
Додаје се да је новинар и сарадник невладине организације БЦБП и да прима месечну апанажу за ангажман, што, како кажу у том центру, није тачно.
Шест дана касније, управо је БЦБП био следећа мета портала присмотра.нет када се појавио текст у којем је поменута организација означена као „НАТО лобистичка организација, која има за циљ дестабилисање Србије и изазивање нереда на улицама Београда“, а затим су објављене биографије чланова Управног одбора, са фотографијама.
Присмотра је овога пута отишла и корак даље – прилози су веома брзо стигли до десетина других медија, углавном локалних телевизија.
Бар седам телевизија пренело Присмотру
„То је новина, из чега се види да су напади синхронизовани, с циљем да угрозе наш рад, представљајући нас као неког ко угрожава грађане Србије, а са друге стране – да се скрене пажња с тема којима се ми бавимо, а у вези са пропустима државе у различитим областима“, каже за Цензоловку Соња Стојановић Гајић, чланица Управног одбора БЦБП-а.
Према нашим подацима, објаву у којој се таргетирају чланови и чланице БЦБП-а пренело је најмање седам локалних телевизија (ТВ Рубин, ТВ Нови Бечеј, ТВ Бечеј, ТВ Суботица, ТВ Дунав, РТВ Панчево, ТВ Кикинда), као и портали srbijiadanas.com, vesti.rs, infopress.rs и удружење Центар за информисање Нови Кнежевац.
Већина тих телевизија чланице су удружења електронских медија ЦомНет, а судећи по емитовању оваквих садржаја, очигледно да Кодекс новинара Србије за њих није Свето писмо.
Једна од чланица тог удружења је и Радио-телевизија Панчево, коју је прошле године РЕМ казнио са чак три мере упозорења због повреда Закона о електронским медијима и Правилника о заштити људских права у области пружања медијских услуга.
Чланове Београдског центра за безбедносну политику, осим са портала присмотра.нет, напали су и чланови удружења Национална авангарда. Најпре, након Анализе употребе сектора безбедности током ванредног стања, објављене у мају, а таргетирање се наставило 13. јуна, текстом у којем се Саша Ђорђевић, аутор те анализе, оптужује да угрожава безбедност сина председника Србије.
Соња Стојановић Гајић наводи да се она и њене колеге осећају угрожено јер су нападнути, а није им пружена прилика да објасне наводе из текстова.
Због ових неутемељених објава, БЦБП ће покренути судски процес против аутора и тражити кривичну одговорност и адекватну реакцију свих надлежних органа.
Симултани напади са локалних медија
Текст о новинару Лазару Човсу објављен је на порталу присмотра.нет и на још шест радијских и телевизијских станица (РТВ Панчево, ТВ Дунав, РТВ Врање, ТВ Нови Бечеј, ТВ Бечеј, ТВ Суботица). Човс за Цензоловку каже да управо у тој спрези види највећи систематски проблем и поставља питања како портал без одговорног уредника и импресума, који није регистрован у Регистру медија, волшебно има приступ десетинама режимских локалних медија који се финансирају од пореза грађана, те који је јавни интерес за, на пример, грађане Врања да чују његову „романсирану биографију“?
Као потенцијални повод за напад он наводи чињеницу да се последњих месеци интензивно бави радом новосадске полиције, тужилаштва и градске власти.
„Јасно ми је да сам некога наљутио. Међутим, јако је велика разлика да ли је то неко приватно лице које се крије иза пљуваторског блога или службено лице које има могућност да тако сачињен текст проследи локалним медијима који се (су)финансирају из нашег буџета. Присмотра наводи да је повод за моје таргетирање текст који је ФакеНеwс Трагач написао, али ја више од пола године немам никакву сарадњу са Трагачем“, објашњава Човс.
Већ је имао искуства са нападима. Информер и Ало су га, подсећа Човс, оптужили да је „ђиласовац“ и опозиционар након што је деконструисао документацију о основним студијама Небојше Стефановића и указао на спорне детаље.
Те нападе је пријавио новинарском удружењу чији је члан и Савету за штампу. Ипак, напади су се завршавали, како каже наш саговорник – новим нападима. Истиче да су му поновним таргетирањем угрожени безбедност и егзистенција, та да му, иако се наглас шали, није свеједно.
„Те садржаје су видели моји пријатељи и чланови моје породице, моју мајку су звали познаници да јој скрену пажњу на текст. Ја радим као фриленсер и сваки будући послодавац ’ће да ме гугла’ и ако му изађу те баљезгарије, то осим што је притисак на мене – директно смањује моју запошљивост. У делу града у ком живим лако могу да очекујем барем залуталу каменицу ако би људи поверовали у текстове попут тог на Присмотри“, упозорава наш саговорник и додаје да још није одлучио да ли ће случај препустити надлежним институцијама, те да не очекује подршку система.
ОРГАНИЗОВАНА КАМПАЊА ПРОТИВ ГРАЂАНСКОГ ДРУШТВА
Серију објава у којима се прети организацијама цивилног друштва, истраживачким новинарима и активистима, који указују на пропусте власти и надлежних органа у супротстављању организованом криминалу, Национални конвент о ЕУ, који окупља више од 760 организација и велики број појединаца, а који прати, оцењује и покушава да унапреди преговарачки процес приступања Србије ЕУ, најоштрије је осудио и затражио хитну реакцију полиције и тужилаштва.
Они сматрају да се објављивањем података из биографија универзитетских професора и јавних личности, који су чланови Управног одбора БЦБП-а, уз оптужбе да својим аналитичким радом „угрожавају безбедност државе и позивају на немире у земљи“ и све то „по налогу НАТО“, њима црта мета на челу и најдиректније угрожава њихова безбедност, право на рад и право на слободу мишљења и слободу говора.
Поред БЦБП-а, портал Присмотра, чије власништво и уредничка структура нису јавно доступни, у истом маниру таргетира и новинаре независних медија (Данас, Време, НИН итд.) и активисте угледних организација цивилног друштва. Из Националног конвента подсећају да су недавно предмет сличних напада били БИРОДИ и Београдски центар за људска права.
„Одговорно тврдимо да је у питању организована кампања против грађанског друштва које указује на неадекватне одговоре институција, а која може имати озбиљне последице и по личну безбедност њихових чланова, као и на професионални интегритет и углед у друштву“, упозоравају из те организације.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.