УНС вести
15. 08. 2023.
Повереник 54 дана без одговора на жалбу УНС-а: Јесу ли биографије кандидата за чланове медијских комисија поверљиви подаци
Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности ни након 54 дана није одговорио на жалбу Удружења новинара Србије (УНС) које се Поверенику обратило због тога што је Министарство информисања и телекомуникација одбило да достави професионалне биографије свих особа које су се пријавиле или су предложене за чланове комисија за медијске пројекте.
Повереник, према Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја, има рок још шест дана да донесе одлуку о овој жалби.
Подсетимо, УНС је у захтеву за приступ информацијама од јавног значаја Министарству информисања и телекомуникација тражио професионалне биографије предложених и оних који су се сами ове године пријавили да буду чланови комисија које одлучују о расподели буџетског новца за медијске пројекте.
Министарство је овај захтев УНС-а одбило са образложењем да информацију не могу доставити јер се ради о подацима о личности.
У решењу Министарства се наводи да је Законом о слободном приступу информацијама од јавног значаја прописано да се особи која пошаље захтев могу доставити информације које садрже податке о личности уколико је лице на то пристало.
Важно је, како је Министарство у решењу навело, да се право јавности да зна и право на заштиту података о личности остваре заједно, у мери прописаној Законом.
У жалби Поверенику УНС је образложио да је Министарство превидело став 2 члана 14 Закона, према коме орган власти може доставити информације које садрже податке о личности уколико се ради о особи, појави или догађају од интереса за јавност.
У Члану 20. Правилника о суфинансирању пројеката за остваривање јавног интереса у области јавног информисања пише да се за члана комисије именује „лице које је независни стручњак за медије или медијски радник“.
УНС је у жалби истакао да професионалне биографије независних медијских стручњака, односно медијских радника, не могу бити заштићени подаци о личности. Доказ је, навео је УНС, чињеница да су биографије одабраних чланова објављене у решењима која је потписао министар. На то су сигурно рачунали кандидати, образложио је УНС, самом пријавом на конкурсе Министарства.
Став је УНС-а, како се наводи у жалби, да стручна и заинтересована јавност имају интерес да знају ко чини комисије које одлучују о додели новца за медијске пројекте, али и коме није пружена шанса да постане члан комисије.
Овом информацијом би, додао је УНС, јавности био пружен потпуни увид у поступак избора комисија за пројектно суфинансирање медија.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.