Сукоб: Информер и Курир vs Блиц и Ало (2014)
18. 11. 2012.
Радисав Родић не планира да врати дуг од 50 милиона динара
Упркос правоснажној пресуди од 27. јула 2011, по коме је осуђен на две године затвора јер је оштетио Комерцијалну банку за 48,9 милиона динара, Радисав Родић, оснивач и власник „Курира”, није вратио ни динар незаконито присвојеног новца банци, иако је то морао да учини јер се обавезао на основу споразуму о признању кривице.
Са тужилаштвом је Родић 5. априла 2011. постигао споразум о признању кривице, а да заузврат буде осуђен на две године затвора и да плати оштећеној Комерцијалној банци 48,9 милиона динара, као и судске трошкове. До данас, како сазнајемо, тај дуг, иако је морао по правоснажној пресуди, није вратио. Уз то, добио је и шест година забране свих дужности везаних за располагање, коришћење и управљање туђом имовином.
Родић је само Комерцијалну банку оштетио за два кредита. Први је узео 1. марта 2001. преко предузећа „Манами”, и то 1.035.658 марака, са периодом отплате од пет година, да би осавременио редакцију „Гласа јавности”.
Предузеће „Манами” је потписало уговор са Комерцијалном банком којим је одобрен кредит од 31.594 динара, са периодом одлагања отплате до 30. јуна 2002. године. Међутим, 15. јануара „Манами” је променио име у „АБЦ продукт”.
Родић је признао да је 1. априла 2002. сву имовину „АБЦ продукта” пребацио на своје друго предузеће - НИП „Глас”. На тај начин је „АБЦ продукт” остао без имовине, а Комерцијална банка није могла да се обештети за вишемилионски кредит који је одобрила.
Од укупне суме, банка је успела да наплати 5.466.235 динара, а Родић је признао да је незаконито стекао 26.082.810 динара.
Али ту није крај.
Признао је и да је на сличан начин узео још један кредит и тако незаконито стекао 22.866.192 динара. Суд је тад утврдио да је Радисав Родић својим утицајем у Комерцијалној банци обезбедио одобравање дугорочног кредита предузећу „Веко инжињеринг” иако то предузеће није испуњавало услове за добијање кредита, у коме се као разлог за одобравање наводи куповина непокретности у Вишњичкој улици у Београду.
У пресуди стоји да је Радисав Родић крив јер је од 1. марта 2001. до 20. јула 2005. године у Београду, као оснивач и власник предузећа „Глас јавности”, „Манами” оснивач и директор предузећа “‚Ронако” и оснивач и власник предузећа АБЦ продукт, НИП Глас и Белеге, која послују у оквиру система предузећа Родића, искористио свој положај у намери да себи прибави противрапвну имовинску корист при чему је био урачунљив и свестан свог дела.
Иначе, на рочишту суд је извршио увид у доказни материјал приложен уз спис и утврдио да постоје и други докази који поткрепљују признање кривице.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.