У конкретном случају, а како се нису стекли услови за објављивање јавног позива за продају капитала, Агенција за приватизацију је донела Закључак којим је обуставила поступак приватизације продајом капитала РТВ Врања и предвидела наставак приватизације преносом капитала запосленима без накнаде.
Сходно наведеном, Агенција за приватизацију је у свему поступила сагласно одредбама Закона о приватизацији, а на чију доследну примену упућују одредбе Закона о јавном информисању и медијима, те уколико се хтело другачије поступање од одредби Закона о приватизацији, то је морало бити прецизирано Законом о јавном информисању и медијима, што у конкретном случају, није учињено.
Поред чињенице да је овај принцип расподеле капитала без накнаде примењем у свим до сада преносима капитала запосленима без накнаде, он је такође примењен и у поступку преноса капитала без накнаде у великим државним системима (НИС, Аеродром „Никола Тесла“, Телеком и др).
Сходно томе, другачије поступање Агенције за приватизацију довело би до одступања од уставног начела равнопоравности, односно поставило би се питање свих до сада извршених расподела капитала без накнаде, што би имало негативне последице и негативне реакције других учесника у расподели капитала без накнаде, у досадашњим поступцима приватизације и својинске трансформације.
На крају, уколико би се цео капитал издавача медија, изражен у акцијама или уделима, пренео запосленима без накнаде, могло би се десити да један запослени, који испуњава услове за стицање акција без накнаде код издавача медија (са на пример остварене 2 године радног стажа), стекне цео капитал издавача медија.
Напомињемо да је на овај начин држава изашла из медија, односно да преносом преосталог дела капитала Акционарском фонду, капитал медија не остаје у власништву државе, већ се тиме увећава фонд намењен за бесплатни пренос капитала грађанима Републике Србије, због чега је Акционарски фонд и основан.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.