Приватизација медија од 2014. године
23. 06. 2015.
СИНОС и ПРОУНС поднели амандман на Предлог закона о изменама и допунама закона о јавном информисању и медијима
Синдикат новинара Србије (СИНОС) и Професионално удружење новинара Србије (ПРОУНС) доставили су данас шефовима свих посланичких група у Скупштини Србије амандман на Закон о јавном информисању и медијима.
СИНОС и ПРОУНС предлажу брисање члана 32. став 4. Закона о јавном информисању и медијима којим је локалној самоуправи (и држави) одузето Уставом гарантовано право да оснивају медије.
Уместо тога, СИНОС и ПРОУНС предлажу уношење става којим се фирмама из "оф-шор зоне" забрањује да непосредно или посредно буду власници медија. Таква законска решења су у складу са европском праксом и гарантују транспарентност власништва.
СИНОС и ПРОУНС апелују на народне посланике Скупштине Србије да предложеним изменама и допунама ускладе наше медијско законодавство са европским стандардима, препорукама Комитета министара Савета Европе из 2007. године, Медијском студијом, важећом Медијском стратегијом Владе Србије и одлукама Уставног суда од 18. априла 2012. и октобра 2013. године.
Синдикат новинара Србије и Професионално удружење новинара Србије предлажу и укидање дискриминаторских законских и подзаконских решења којима се поједина новинарска удружења и организације искључују из пројектног финансирања и конкурсних комисија.
СИНОС и ПРОУНС поднели су септембра 2014. године Иницијативу за оцену уставности сета медијских закона а новембра исте године и Предлог привремених мера о неспровођењу Закона док се Уставни суд не изјасни о предложеној Иницијативи, али одговора нема.
У прилогу саопштењу је амандман који су поднели СИНОС и ПРОУНС.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.