Насловна  |  Актуелно  |  Приватизација медија од 2014. године  |  Министре, на крају ћемо се погасити!
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Приватизација медија од 2014. године

20. 06. 2015.

Аутор: Јелена Ђондовић Извор: Наше новине

Министре, на крају ћемо се погасити!

Предали документацију Агенцији за приватизацију или не, медијима у државном власништву, по свему судећи, исто се пише, угаси ће се! Министар културе и информисања Иван Тасовац, саопштавајући да је рок продужен за још четири месеца, најавио је да ће приватизација медија чији је оснивач држава бити извршена најкасније до новембра и да ће они медији који нису предали документацију, а таквих је до сада скоро 50 одсто, од укупно 73, бити угашени већ до краја јуна.

 

Законска обавеза

Медији пак, с друге стране, верују да им је гашење у сваком случају неминовно.

Држава хоће и законски се обавезала да изађе из медија, али ти исти медији неће да изађу из државе. Мислили су да ће се поновити 2007. годину, када је процес приватизације државних медија заустављен, били су убеђени да не мислимо озбиљно, веровали да ће непоштовањем рокова отезањем и опструкцијама коначно срушити и ову медијску реформу. Ова влада и ово министарство неће одустати, држава ће се неопозиво повући из власништва у медијима упозорио је Тасовац.

Уредници и новинари од приватизације стрепе јер су убеђени да је она синоним за гашење.

И они који су уредно предали документацију Агенцији за приватизацију попут директора РТВ Инђија Цвјетка Тадића верују да ће само неколико јавних гласила наћи купца.

Ко ће да купи локалне медије, они ником нису атрактивни, поготово што већина има вишак запослених и што не поседује сопствену имовину. За агенцију Танјуг и телевизију Студио Б ће се вероватно наћи купци, али за остале, који су потпуно непрофитабилни, тешко. А и опција да се акције преносе запосленима без накнаде ако се не нађе купац такође неће моћи да функционише јер преко 90 одсто запослених у медијима нема право на те акције с обзиром на то да су Законом о подели бесплатних акција већ узели акције. Ево, у нашој редакцији, где нас има 20, само њих двоје није уписало те акције објашњава наш саговорник. Нису размишљали!

С њим је сагласан и директор Радио Ваљева Предраг Обућина. Наводећи да су се сада нашли у безизлазној ситуацији, он сматра да је држава, у моменту када је одлучила да се повуче, морала да смисли добар начин да их сачува. Приватизација није никакво решење, то је у ствари пропаст, она је равна гашењу. И сви ћемо се угасити. Нико неће да инвестира у медије јер ту никакве зараде неме. Многи ће остати без јединог посла који имају, и то је једино што ће се постићи приватизацијом огорчен је Предраг Обућина, као и његове колеге из локалних медија широм Србије.

Почетна цена Студија Б 377.000 евра

Помоћник градоначелника Београда Борко Милосављевић рекао је да је Студио Б доставио сву неопходну документацију и да верује да ће следеће недеље бити расписан јавни позив. Милосављевић је оценио да многи говоре да локалне самоуправе желе да преко власничке структуре утичу на уређивачку политику, док град Београд показује другачију тенденцију. Ми желимо да предузеће буде ефикасно, конкурентно, да задржи континуитет делатности и професионализам у изве штавању рекао је Милосављевић и на коментаре да је процењена вредност телевизије 377.000 евра ниска узвратио да треба разликовати капитал и имовину. Предмет продаје је капитал рекао је он и додао да је то само почетна цена.

Законска процедура

1. Медији достављају документацију Агенцији за приватизацију
2. Продаја капитала
3. Ако продаја не успе, капитал се преноси запосленима без накнаде
4. Ако запослени то не прихвате, медиј се гаси и брише из регистра

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси