Насловна  |  Актуелно  |  Приватизација медија од 2014. године  |  Мирковић: Неће бити искакања
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Приватизација медија од 2014. године

20. 06. 2015.

Извор: Фонет

Мирковић: Неће бити искакања

Када будете видели како су конципиране измене Закона о јавном информисању и медијима, биће вам јасно да никаквих искакања неће бити после 31. октобра, изјавио је вечерас државни секретар Министарств акултуре и информисања Саша Мирковић и поручио да Влада Србије неће одустати од изласка државе из власништва у медијима.

 

Мирковић је, у емисији "Тема дана" на телевизији Б92, рекао да ће запослени у медијима, који до 1. јула не буду испунили услове за оглашавање аукције, имати могућност да добију бесплатне акције, по критеријумима утврђеним подзаконским актима.

Данас је Влада упутила Скупштини Србије Предлог измена идопуна Закона о јавном информисању и медијима, потврио је Мирковић и објаснио да је најважнија промена у вези са датумом 1. јул, до којег је процес приватизације требало да буде окончан.

Сада је, међутим, то рок до кога мора бити оглашена продаја државног капитала у медијима који су доставили комплетну документацију за процес приватизације.

Када је Закон ступио на снагу средином августа, локалне самоуправе и медији којима су оне оснивачи били су у обавези да покрену процес да би се спровела приватизација, али они нису то урадили, упркос упозорењима Министарства и Агенцијеза приватизацију.

Он је истакао да им је због тога Агенција упутила саопштење којим је свим медијима наложила да доставе до 1. априла неопходну документацију, чиме су ствари убрзане, али недовољно.

Наводећи и да су 28. маја усвојене измене Закона о приватизацији, Мирковић је оценио да је држава тиме олакшала процес приватизације медија, јер је дефинисала шта би требало да ураде да би постали атрактивнији за купце.

Мирковић је поновио и да је излазак државе из власничке структуре заснован на дефинисању истоветних стартних позиција за све медије у Србији. Он сматра и да је Влада добро учинила што је предложила измене Закона, јер је боље дати шансу потенцијалним купцима, него подвући црту.

Генерални секретар Удружења новинара Србије (УНС) Нино Брајовић оценио је у истој емисији да већина новинара поздравља чињеницу да ће процес приватизације да се настави и после 1. јула.

Он је, међутим, упитао шта ће бити са онима који не предају документацију до тог рока и да ли ће ти медији бити угашени?

Брајовић је подсетио и да је било медија који су на време предали сву тражену документацију, па је опет изостало оглашавање за њихову продају.

Као један од проблема за преузимање бесплатних акција у медијима, Брајовић је указао на питање ко ће у тим медијима остати да ради, а ко ће отићи.

Упитан да ли је медијско тржиште спремно да прими новинаре који би остали без посла, Брајовић је одговорио да у кратком року то не би било могуће, наводећи да у око 80 медија који се приватизују ради око 2.000 људи.

Ми саветујемо људима да узму отпремнине и ако узму бесплатне акције, ако за то испуњавају услове, а не препоручујемо чекање и одлагање проблема, рекао је Брајовић. 

Коментари (2)

Остави коментар
пон

22.06.

2015.

anonymous Миле Јаснић [нерегистровани] у 18:17

Клавир није за свакога

Као некада врсни ТВ новинар а сада Генерелни секретар Удружења новинара Србије, господин Нино Брајовић с правом се пита, али не даје могући одговор, шта ће бити са оиним медијима који до предвиђеног рока за приватизацију не предају потребну документацију, ко ће у тим медијима остати да ради а ко ће отићи. наводећи да у тим мдијима ради велики број новинара. Међутим, ни Нино Брајовић, а ни Генерални секретар културе и информисања Републике Србије, Саша Мирковић не примећују да је у локалним медијима, нарочито телевизијским, некада основаним у једнопартијском систему од стране партисјких моћника, највише упослених ”новинара” који са професионалним новинарством и том честитом професијом немају ништа заједничког осим послушништва према локалним властодршцима које и данас траје. То је велики терет, не само за успостављање реда и закона у медијском прострору Србије, него и за буџетско оптерећење у локалним самоуправам. Ако би се хтело, и држава имала политичке воље и одговорности према себи, законима и држави, а медијски еснаф довољно храбрости и воље зарад будућности и напретка новинарске професије, овај горући проблем могао би да не тиња, да се угљевље не распирује, него да се угаси, и онда зажари и подпали нови и светлији пламен српског медијског простора. Ради подсећања, у ово несрећно време српске транзиције, на хиљаде људи је остало без посла, било је ту добрих радника, занатлија свих профила, стручњака и стваралаца и нико од одговорних се због тога није нешто посебно забринуо нити законе доносио, и о тим несрећницима који су остали бењз посла, толико бринуо, колико се сада брине о можда 2000 запослених ”новинара”, од којих већина ради у лоаклним чиновничким медијима, као послушна најамна радна снага локалних моћника. То је слика данашњег медијског простора у Србији. Нажалост. А већина од њих би могла да нађе ухлебље у локалној привреди, па и у локалним самоуправама - према свом звању, знању и занату. Клавир није за свакога, тако ни оловка и микрофон, а још мање камера.

Одговори
суб

20.06.

2015.

Магна карта [нерегистровани] у 19:37

Саша и Нино

И Мирковић и Брајовић говоре потпуно нереално. Да ли су баш сигурни да ће и њих заобићи ломови ако кола крену низбрдо? После ће бити, нисмо криви, нисмо знали, само смо спроводили политику владе .

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси