Насловна  |  Актуелно  |  Погледи  |  Како би западни медији извештавали о Минеаполису да се то догађа у некој другој земљи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Погледи

01. 06. 2020.

Аутор: Карин Атија Извор: Вашингтон пост

ДРУГИ ПИШУ - Вашингтон пост

Како би западни медији извештавали о Минеаполису да се то догађа у некој другој земљи

Последњих година међународна заједница је снажно упозоравала на погоршање стања политичких и људских права у Сједињеним Америчким Државама под режимом Доналда Трампа. Сада када САД имају већ 100.000 жртава пандемије вируса корона, та некадашња британска колонија запала је у вртлог етничког насиља. Експерти за збивања у Америци кажу да се из ћутања међународне заједнице јасно види колико је она уморна и паралисана свиме што се тамо догађа.

Америку је уздрмало неколико виралних видео-записа на којима се види како снаге безбедности, без икакве судске одлуке, врше класичну егзекуцију над припадницима црне етничке мањине. Устанак је избио у Минеаполису након што је јавност могла у онлајн верзији да види снимак убиства Џорџа Флојда, црнца кога је претходно напао један припадник снага безбедности. Трамп је одмах посегнуо за Твитером и пожурио да црнце који су протестовали назове „пропалицама“ и да запрети слањем војних снага. „Чим почне пљачка, отварамо ватру!“ саопштио је Трамп.

„Разуме се, јасно нам је да су црнци љути због деценија некажњеног злостављања“, каже је Џ. Скот Фиц, припадник беле етничке већине из Минесоте. „Међутим, оваквим демонстративним јуришима су стварно претерали и прешли границу дозвољеног. Зар нису могли да нађу неки мирнији начин, да, рецимо, ћутке клече?“

Етничко насиље већ генерацијама потреса Сједињене Америчке Држава, и пре неколико деценија привукло је пажњу целог света; међутим, однедавно се све мање извештава о томе јер се чини да се уопште не назире крај опресије. „То су древне, необјашњиве мржње које потхрањују етничке сукобе и неравноправност“, казао је Андреја Дулић, страни дописник чије се познавање америчког енглеског језика своди на једносеместрални курс који је похађао на факултету и повремено коришћење апликације Дуолинго на мобилном телефону. Кад смо му рекли да су Сједињене Америчке Државе старе свега неколико стотина година, слегао је раменима и казао: „У мојој земљи још има рушевина из времена римске империје. Американци у својој представи о култури мисле да зграда од 150 година представља древну старину.“

Британија се обично помно интересује за све што се догађа у њеној бившој колонији, али је и она сада погођена новим вирусом корона. „И ми смо се због вируса суочили с неколико препрека, али неки Британци на ову поплаву болести, незапослености и насиља у Сједињеним Америчким Државама гледају као на доказ да Америка никада није ни била спремна да ваљано управља собом и да је било потпуно очекивано да се врати племенској политици“, каже Ендру Дарси Мортингтон, експерт за америчка питања из Лондона. Док смо разговарали са њим на екранима је бљеснула најновија вест о томе да је од вируса Корона у Британији преминуло готово 40.000 људи, као и да 61 посто свих здравствених радника који су преминули чине црнци или људи блискоисточног порекла. Чинило се да Мортингтон не обраћа пажњу на то. „Као што рекох, ми се овде не срећемо с типично америчким расистичким проблемима.“

Трамп, некадашњи домаћин телевизијског ријалитија, организатор конкурса лепоте и бизнисмен, својевремено је за афричке земље изјавио да су „клозетарске“. Сада се, међутим, угледа на афричке диктаторе који шире надрилекарске рецепте, попут Јахије Џаме из Гамбије, који је тврдио да се сида може лечити бананама и чајевима и тај свој метод је наметнуо становништву, што је довело до губитка многих живота. Трамп је, по свему судећи, препоручио да се у организам унесе варикина а да се вирус корона убија сунчевим зрацима. Такође је изјавио да превентивно узима хидроксихлорокин, лек на основу кинина, данашњег средства за борбу против маларије у тропима. Лекари су упозорили да се не прибегава таквим начинима превенције или лечења инфекције вирусом корона.

У међувремену, Американци који очајнички покушавају да побегну из земље суочаваће се са све већим изазовима када покушају да пређу границу, зато што су погрешно управљање земљом током епидемије и етничке напетости учинили да они постану непожељни гости. Ипак, неке велике америчке трговинске куће, попут Нејмана Маркуса, надају се да ће успети да привуку купце тако што им нуде традиционална колонијална путешествија из маште карактеристична за 19. век, у виду кратких панталона од платна каки боје, у склопу модне колекције „Модерни сафари“. „Корисни детаљи и загасите неутралне боје у сусрету са класичном женственошћу“ - тако гласи потпис испод рекламне фотографије неке беле лепотице. Додуше, визири нису уврштени у модне аксесоаре.

Неке земље разматрају могућност да америчким црнцима понуде специјални азил. „Припадници беле етничке већине формирају наоружане милиције, захтевајући да се њиховим припадницима одобри да се врате на посао и наставе да раде за класу богатих који о радницима говоре као о ’људском капиталу’, упркос огромном ризику који то представља за саме раднике“, каже Мустафа Оканго, антрополог из Најробија. „Тиме се враћају у време када је ропство представљало окосницу америчке привреде. Први радници били су управо црни робови, а они су третирани као радна имовина.“

Африка би могла да буде идеално одредиште за азил, јер је неколико афричких земаља успело да обузда епидемију вируса корона захваљујући рано предузетим агресивним профилактичким мерама и увођењу новина у тестирање на присуство вируса. У Сенегалу, земљи од 16 милиона становника, корона је однела само 41 живот. „Сви су предвиђали да ће Африка потонути у хаос“, каже Оканго. „Ово је доказ да вас то што имате црну боју коже у овом свету не мора убити, али ако у Америци имате црну боју коже, онда је јасно да од тога можете страдати.“ Афричка унија није одговорила на наш захтев за коментар, али је издала саопштење у коме је навела да „верује у америчка решења за америчке проблеме“.

Широм света локалне невладине организације, славне личности, борци за људска права, па чак и студенти дају све од себе како би прикупили новац и подигли ниво свести о тешкој ситуацији у Америци.

„Тужно је то што Американци немају владу која би била у стању да им обезбеди тестове за вирус Корона па чак ни редовну месечну новчану помоћ од које би могли да прехране своје породице“, каже Шарлота Џонсон, осамнаестогодишња студентска активисткиња из Либерије, која је преживела пандемију еболе. „Како је могуће да је сто хиљада људи преминуло, да градови горе, а да земља није прогласила ни један једини дан жалости? Тамо очигледно нису важни животи, нарочито животи црнаца. Као да живе у неуспелој држави.“

* Превело Удружење новинара Србије. Изворни текст погледајте ОВДЕ.

Коментари (1)

Остави коментар
пон

01.06.

2020.

Pošteno prevođenje [нерегистровани] у 22:24

Izgubljeni u prevodu

Nepotpun, proizvoljan prevod: uvodni pasus izvornika kaže da su i ličnosti i njihovi citati izmišljeni. Je li to slučajno izgubljeno u prevodu?

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси