Писма УНС-у
08. 05. 2017.
Отворено писмо запослених у "Вечерњим новостима" Влади Републике Србије, Надзорном одбору Компаније "Новости" и јавности Србије
Писмо запослених у "Новостима": Тражимо хитну реакцију Владе Србије
Писмо запослених у "Вечерњим новостима" преносимо у целости. Полазећи од светле традиције и сјајног имена, у години када обележавамо 64. годишњицу постојања, а суочени са драматичним најавама о могућем краху наше куће, ми запослени у "Вечерњим новостима" принуђени смо да Вам укажемо на размере кризе и затражимо хитну реакцију Владе Србије.
Имајући у виду црне прогнозе да "Новости", притиснуте нагомиланим дуговима, неће дочекати август, захтевамо да Влада, као управљач, овласти Назорни одбор да под хитно отпочне системско решавање драматичне ситуације у компанији од које живи 368 породица.
Руководство компаније обавестило нас је да је "реалан потпуни колапс, укључујући чак и престанак штампања дневног листа "Вечерње новости". За то су наведени следећи разлози:
- да је компанија и даље под оптерећењем дуга од 11 милиона евра, затеченог 2013. године, који у потпуности паралише чак и текуће пословање
- да порески дуг држави из 2009, у износу од 103 милиона, није плаћен и да тренутно, с каматама, износи више од 300 милиона динара
- да у августу ове године на наплату стиже последња рата у износу од 425.000 евра кредита, који је подигнут 2012. код Хипо-банке (садашњи Адико)
- да рад отежава и чињеница да компанија има вишак запослених који не може да реши
- да су нерашчишћени имовинско-правни односи са државним предузећем Штампарија "Борба", где се "Вечерње новости" штампају на својој машини, али по тржишним условима
- да руководство нема механизам да реши ове проблеме, јер су сви досадашњи покушаји да се држава као управљач укључи - пропали
- да због опструкције Надзорног одбора није спроведен социјални програм 2015, а није решено ни питање имовине Компаније у Републици Српској
Забринути због ових суморних бројки, у чију аутентичност не желимо да сумњамо, а обесхрабрени одговором руководства да је "немоћно да се носи са овим баластом" од Владе као управљача тражимо да се што пре покрене питање даље судбине наше компаније.
Захтевамо да се коначно реши питање власништва и имовине коју деценијама користи компанија.
Захтевамо промену односа чланова Надзорног одбора према нашој кући и активно укључивање у решавање суштинских ствари (а не само распитивање о месечној апанажи)
Сматрамо да на овај апел и те како имамо право, не само што смо животно везани за кућу у којој радимо, него и због тога што је држава та која нас води. Засада - маћехински.
Без обзира што свакодневно стварамо високотиражне новине, од огромног значаја за српско друштво, наши управљачи су нас само током ове године лишили прихода од око 30 милиона динара, износећи огласе државних фирми у таблоидна издања, која свакодневно промовишу друштвени талог, кич и примитивизам. Тираж свакако није оправдањање за овакав потез, јер су огласе из државне касе добијале и новине са веома малим бројем продатих примерака.
Имајући у виду да од "Новости" живи скоро 1.500 људи сучених са најавом пропасти, тражимо да Влада под хитно разреши имовинско-правни ребус са Миланом Беком, активно се преко Надзорног одбора укључи у решавање проблема и спречи гашење дневног листа који је готово седам деценија перјаница српског новинараства. У супротном, добићемо потврду сумњи да неко свесно ради на урушавању наше куће. То нећемо дозволити!
Коментари (4)
Остави коментар10.05.
2017.
Nazalost..
Drzava nije krava-muzara i ne moze vise nekome da bude majka a nekome maceha. Ako pravis gubitke a ne profit, ides pod led. Toliko je prosto. Jer ne postoji nikakav bunar bez dna iz kojeg ce drzava sada da zahvati koliko treba i "resi problem", to moze samo preko ledja nas, poreskih obveznika, sto bi bilo neprihvatljivo.
ОдговориAko je jedan Independent mogao da ukine stampano izdanje i predje isklucivo na digital online, mogu i Novosti.
09.05.
2017.
Tada su cutali
Rece pre neki dan jedan urednik Novosti, ako firma lose posluje, sta ima drzava da pomaze, ne treba. E tako i sa Novostima, ne mozete da opstanete na trzistu, gasite se. Zasto veliki Srbin Ratko Dmitrovic ne podnese ostavku? Zasto se ne odrekne lepe apanaze. I dalje novinari u Novostima imaju najvece plate bar u stampanim izdanijima.
Одговори08.05.
2017.
A Sport
A kad su gasili Sport, onda nije bilo problema? Kako sejes, tako zanjes...
Одговори08.05.
2017.
ko ceka, doceka
Da li 368 zaposlenih u V.novostima nisu novinari kada je njihova koza u pitanju. Ako bi izvestavali o problemu neke druge firme sa nevoljama koje imaju V.novosti, verujem da bi ti isti novinari postavili realno pitanje, sta su cekali zaposleni u kolektivu kao sto su VN i zasto nisu preduzimali nista toliko dugo?Da li je u vreme M.Vukotica , dok su problemi makar za nijansu bili manji mogao da se obustavi rad, recimo, da se izadje na ulicu, ode ispred Vlade ili nesto slicno i ukaze konkretno na probleme.Ili u vreme daka je Vukotica zamenio R. Dmitrovic, tiraz oopadao, a zaposleni cutali na vcinjenicu da je prvi covek primao vise od pet hiljada evra-mesecno!!!Za kakve rezulktate. Sad vidimo te velike uspehe i rezultate cutanja. Cutali su novinari V.N. ocekujuci valjda da se problemi sami od sebe rese. A oni postali toliko veliki da ni "celicne caksire" nece pomoci! Iako postoje i neke objektivne okolnosti, najveci krivac za sadasnje stanje su sami zaposleni. Ako su ovo dopustili, moraju da prihvate i sopstve no slabo ponasanje u poslednjim godinama...
Одговори