Писма УНС-у
26. 02. 2021.
Отворено писмо запослених у "Хлас људу": Рад УО нетранспарентан и под притиском политике и појединаца
Чланови редакције недељника на словачком језику „Хлас људу“ упутили су писмо Удружењу новинара Србије у коме изражавају незадовољство начином функционисања Управног одбора (даље УО) ове установе чији је председник Милослав Хрћан из Ковачице, као и мешањем у рад истог од стране покрајинског посланика Павела Суровог из Кисача. Писмо преносимо у целости.
Поштовани,
доле потписани запослени Новинско-издавачке установе „Хлас људу“ из Новог Сада изражавају незадовољство начином функционисања Управног одбора (даље УО) ове установе чији је председник Милослав Хрћан из Ковачице, као и мешањем у рад истог од стране покрајинског посланика Павела Суровог из Кисача.
Незадовољство је кулминисало у уторак 23. фебруара 2021. на седници УО, за коју запослени у НИУ „Хлас људу“ сматрају да је одржана нерегуларно. Чланови одбора из редова запослених у НИУ „Хлас људу“ су добили само позив, без додатног материјала, одн. образложења за разрешење директорице НИУ „Хлас људу“ Ане Хуђанове и именованја вршиоца дужности директора НИУ Хлас људу, што су биле и једине тачке седнице. Седница је заказана у кратком року, те је тако битан материјал као што је разрешење, одн. предлог разрешења достављен непосредно на самој седници а не уз позив, како би се предлог за разрешење могао на адекватан начин размотрити а последично и расправљати. На овај начин је председник одбора још једном показао да троје чланова из редова НИУ „Хлас људу“, као и један члан који није запослен у НИУ „Хлас људу“, није равноправно са осталим члановима. Такође, седница је одржана без присуства правника НИУ „Хлас људу“, те се поставља питање ко је у име Управног одбора припремио материјал, одн. текст о разрешењу и именовању новог директора.
На седници је био присутан и члан Националног савета словачке националне мањине и посланик у Покрајинској скупштини Павел Сурови, који је од овог сазива УО био на већини седница, а који за време седнице сугерише председнику УО на који начин да води седницу, коме да да реч, самоиницијативно се укључује у расправу и сл., чиме је повређен један од чланова Пословника о раду НИУ „Хлас људу“, где се наводи да нико не може да говори на седници пре него што затражи и добије реч од председника. Због свеопштег незадовољства и вишемесечног уплитања г. Суровог у рад установе (које је почело новим сазивом управног одбора, постављањем бившег в.д. одговорног уредника недељника „Хлас људу“ Мирослава Бенке који није имао искуства у уређивању новина, што је довело до значајног пада броја вишегодишњих претплатника недељника „Хлас људу“, као и свеопштег урушавања имена „Хлас људу“ који на овим просторима постоји већ 76 година), на састанку су у име Синдиката НИУ „Хлас људу“ били присутни и запослени ове установе.
Седници је присуствовала и председница Националог савета словачке националне мањине Љибушка Лакатош, као представник оснивача НИУ „Хлас људу“ а коју је председник УО у потпуности игнорисао, јер како је изјавио „нико је није позвао на седницу“.
Запослени НИУ „Хлас људу“ још једном упозоравају председника УО да рад одбора треба да буде у складу са Статутом НИУ „Хлас људу“, транспарентан, да сви чланови одбора морају да имају једнак третман и да њихов рад не сме да буде под притиском политике и појединаца, у овом случају г. Суровог. Ова тврдња се може оправдати вишемесечним уплитањем у рад установе, као и уређивачку политику од стране г. Суровог за време обављања функције одг. уредника М. Бенке, кад је недељник „Хлас људу“ користио за промоцију свог лика и дела, као и симпатизере његове странке.
Поштовани, подсећамо Вас да је први број недељника „Хлас људу“ изашао у ратним временима 19. октобра 1944. Ми желимо да сачувамо 76-годишњу традицију, наш идентитет, коју су успешно развијали и чували наши претходници, који су на ове просторе дошли 1745. године и као лојални грађани Републике Србије желимо да ове вредности пренесемо и на будуће генерације.
Запослени НИУ „Хлас људу“: Ана Францисти, Ана Лешћан, Ана Хорват, Јасмина Пањик, Аннамариа Тамаши, Данушка Беређи-Бановић, Љубица Сикора, Катарина Гажа, Стеван Ленхарт, Мирослав Пап, Елена Шранка, Јан Лачок, Ирена Ломен, Владимир Хуђец, Марија Домоњи, Ана Купец, Марија Обшуст
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.