Медији и инклузија
25. 01. 2024.
Извештавање о особама са инвалидитетом из угла Анђеле Момчиловић: Новинарима потребна едукација о адекватном опхођењу према особама са хендикепом
За новинарку Прес службе Удружења новинара Србије (УНС) Анђелу Момчиловић највећа непознаница када је у питању извештавање о особама са инвалидитетом је бонтон према њима.
„Ако ми је саговорник особа у колицима, непознато ми је да ли приликом разговора треба да чучнем. Уколико ми је саговорник особа која је слепа или слабовида, не знам да ли треба да кажем ‘Како коментаришете ову сцену коју сте видели'“, каже Момчиловић.
Неформално образовање Момчиловић види као најбољу шансу да се едукује о овој теми.
„Сматрам да је потребно да се одржавају радионице и семинари на којима ће се новинари образовати о професионалном извештавању о особама са хендикепом“, додаје она.
Медијски садржај који је до сада пратила за њу, како каже, није био пример на који би се угледала, јер су у њему особе представљане кроз инвалидитет, уз занемаривање онога шта су урадиле или рекле.
„Ако узмем пример да је нека особа која има неки хендикеп нешто урадила, изјавила, онда би се вероватно извештавало на тај начин да се први каже 'та и та особа, која има тај хендикеп урадила је то' . Ставио би се акценат на хендикеп који особа има. Ако бих ја исто то урадила или изјавила, онда би вероватно у тексту или прилогу ишло ‘Анђела Момчиловић је урадила то и то’“, истиче Момчиловић.
Због тога реч „непотпуно“ за њу најбоље одражава извештавање о особама са хендикепом.
Видео: УНС
___________________________________________________________________________
Рад Удружења новинара Србије (УНС) подржава Шведска у оквиру програма Београдске отворене школе „Млади и медији за демократски развој“
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.